autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

KNAB atdzīvina Rīgas domes atlaišanas ideju un stiprina priekšnieka pozīcijas

Veicot kratīšanu Rīgas mēra Nila Ušakova darba kabinetā un dzīvesvietā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ne tikai iedvesis dzīvību jau nedaudz piemirstajā bijušā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda iecerē par Rīgas domes atlaišanu, bet arī parūpējies, lai Jaunās konservatīvās partijas līderu kārotā biroja priekšnieka Jēkaba Straumes nomainīšana tuvākajā nākotnē būtu vismaz ļoti sarežģīta, ja ne neiespējama, raksta NRA.lv.

Kā jau ierasts, KNAB neatklāj, kādas lietas ietvaros kratīšanas pie N. Ušakova veiktas, taču norāda, ka tas darīts kāda iepriekš uzsākta kriminālprocesa ietvaros. Birojs arī informē, ka šo procesuālo darbību rezultātā nevienai personai nav piemērots ar brīvības atņemšanu saistīts drošības līdzeklis. Tas varētu nozīmēt, ka N. Ušakovam kā drošības līdzeklis piemērots aizliegums izbraukt no valsts, neinformējot par to biroju.

Iespējams, ka kratīšana veikta kriminālprocesā, kas uzsākts saistībā ar trim Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme veiktajiem iepirkumiem. Kriminālprocesā tiek izmeklēta amatpersonu kukuļošana un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana. Lietā aizturētas septiņas personas, tostarp Rīgas satiksmes bijušais vadītājs Leons Bemhens, kuram kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums.

N.Ušakovs gan pauž nesatricināmu pārliecību, ka nav pastrādājis ar likumu sodāmus pārkāpumus un viņa sirdsapziņa ir tīra. «Liekot roku uz sirds, varu teikt, ka mana sirdsapziņa ir tīra,» stāvot pie savas nule KNAB darbinieku izkratītās dzīvesvietas Mežaparkā, teica N. Ušakovs, kurš vairākkārt uzslavēja biroja darbiniekus par augstu profesionalitāti. Viņam šajā kriminālprocesā neesot piemērots nekāds procesuālais statuss. Atklāt, kāpēc kratīšana tika veikta, viņš atteicās, jo ir parakstījies par informācijas neizpaušanu.

Sīkāku informāciju par N. Ušakovu skārušo kriminālprocesu KNAB atklās tad, kad tas nekaitēšot izmeklēšanai, taču biroja aktivitātes steidzas izmantot Rīgas domes opozīcija un Nacionālā apvienība.

Tā Rīgas domes opozīcijas partijas atkārtoti vāks parakstus, lai sasauktu ārkārtas sēdi, kurā rosināt N. Ušakova atlaišanu, informē viens no redzamākajiem Rīgas pašvaldības opozicionāriem Vilnis Ķirsis. Pēc pieprasījuma iesniegšanas, N. Ušakovam būs divas nedēļas laika, lai sasauktu ārkārtas sēdi. «Nesen es paudu, ka korupcijai Rīgā ir Nila Ušakova seja, tagad to pamanījis arī KNAB,» pauž politiķis un piebilst, «notiekošais ir pietiekams pamats atkāpties.»

N. Ušakovs gan ir citās domās. Viņš ir gatavs neuzticības balsojumam, taču pats no amata neatkāpsies. «Es pārrunāšu šo situāciju ar saviem kolēģiem, un izlemsim, kā tālāk rīkoties. Taču šobrīd ir ļoti svarīgi nodrošināt pašvaldības spēju funkcionēt,» teica Rīgas mērs.

Jāatgādina, ka N. Ušakovs jau pērn decembrī izturēja domes opozīcijas partiju rosināto uzticības balsojumu. Aptuveni nedēļu pirms tam viņš pats bija sasaucis sēdi par uzticības balsojumu sev un arī to bija izturējis.

Arī Nacionālā apvienība saskatījusi iespēju reanimēt sava biedra K. Gerharda savulaik vadītās ministrijas izstrādāto likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu. Partijas Saeimas frakcija trešdien lēma aicināt Attīstībai/Par! pārstāvošo vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci izskatīšanai valdībā virzīt Rīgas domes atlaišanas likumprojektu.

«Jautājums par korupciju valsts galvaspilsētā ir arī valsts drošības un reputācijas jautājums. Ir pienācis laiks arī jaunajam ministram parādīt drosmi un izlēmību, nekavējoties virzot Kaspara Gerharda sagatavoto likumprojektu par domes atlaišanu,» savā paziņojumā pauž deputāts Jānis Dombrava.

J. Pūce gan negrasās strēbt karstu un pirms jebkāda lēmuma pieņemšanas konsultēsies ar KNAB, lai iegūtu detalizētāku informāciju par Rīgas domē notiekošajām darbībām.

Ar sabiedrības gavilēm pavadītā kratīšana N. Ušakova kabinetā un dzīvesvietā nenoliedzami arī stiprinājusi KNAB vadītāja Jēkaba Straumes pozīcijas. Jaunās konservatīvās partijas līderis Jānis Bordāns nevienu reizi vien asi kritizējis J. Straumes veikumu un nav slēpis, ka viņu vajadzētu nomainīt. Pēc trešdienas notikumiem to realizēt tuvākajā laikā, nerēķinoties ar vēlētāja neizpratni un pat sašutumu, konservatīvajiem vairs nebūs iespējams.

Jānis Lasmanis

Foto: F64

Pievienot komentāru