Kazāks: Valstī ir vairāk jādomā par mūžizglītību
Pasaules ekonomika bremzējas, taču tādas krīzes kā 2008. gadā noteikti nebūs, intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” atzina Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks.
Pēc viņa sacītā, jāņem vērā, ka jebkurā problēmā var saskatīt arī iespējas. “Tā kā gadalaiki ir cikliski, tā arī ekonomika ir cikliska un tās pārmaiņas būs,” izteicās ekonomists, tajā pašā laikā norādot, ka 2008. gads neatkārtosies.
Runājot par darba tirgū, Kazāks norādīja, ka tas tiešām ir diezgan karsts. “Izaugsme ekonomikā ir bijusi diezgan ilgu laiku. Mēs redzam – pieprasījums pēc darba tirgus ir, pēc cilvēkiem. Un līdz ar to mēs to redzam gan jau ļoti zemos bezdarba rādītājos, gan arī redzam diezgan ilgstošu un tādu nopietnu algu kāpumu,” sacīja Kazāks.
“Šodien mēs diskutēsim, kur tad ir tās iespējas darba tirgū vēl pasmelties tos resursus, kādas ir iekšējās resursa iespējas – bezdarbnieki, neaktīvie, kas mums notiek ar reemigrācijas iespējām, un, protams, arī, kā mēs reaģējam uz tehnoloģijām, ko uzņēmēji, ko iedzīvotāji, ko valsts šajā jomā varētu darīt, lai gan uzņēmēji kļūtu ražīgāki, un līdz ar to arī iedzīvotāji varētu pelnīt vairāk,” sacīja Kazāks.
Runājot par nākotni, pēc viņa sacītā, valstī ir vairāk jādomā par mūžizglītību. “Raugoties nākotnē – ekonomikas izaugsme turpmāk būs jāpanāk ar mazāku cilvēku skaitu. Gan demogrāfiski mēs kā sabiedrība novecojam, ir arī migrācijas jautājumi, mēs redzam atsevišķos gadījumos – vēl te izplūšana turpinās. Un tas nozīmē, ka šīs te problēmas nekur nepazudīs,” atzina Kazāks.
Kā zināms, Latvijas Banka 2. oktobrī rīko gadskārtējo tautsaimniecības konferenci. Šoreiz ekonomisti un uzņēmēji analizēs Baltijas valstu darba tirgū demogrāfijas un tehnoloģijas tendenču iespaidā notiekošās pārmaiņas un nepieciešamos politikas soļus.
Gaidāmas divas paneļdiskusijas – “Kā nodrošināt veselīgu darba tirgu: politikas perspektīvas Baltijas valstīs” un “Mākslīgais intelekts, automatizācija un nodarbinātības nākotne: izaicinājums vai iespēja Baltijas valstīm?”.