autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Kas jums ir labāk piemērots – e-grāmatu lasītājs vai planšetdators?

Lasīšana – viena no tām aizraujošajām lietā, kas vēl aizvien ir aktuāla. Žēl, ka jaunieši arvien mazāk un mazāk lasa grāmatas, taču tie, kuri to dara vēl joprojām, ir pietiekami inteliģenti un izglītoti cilvēki. Pat lasīdamas mīlas romānus, mājsaimnieces uzzina daudz jaunu lietu, nemaz jau nerunājot par detektīviem vai motivējošo literatūru.

Senāk turīgas un dižciltīgas personas lepojās ar savām muižām, mākslas kolekcijām un … bibliotēkām. Mūsdienās bibliotēka ietilpst vienā grāmatas formas ierīcē e-grāmatu lasītājā. Tā ir neliela iekārta ar 6–7 collu diagonāles ekrānu, kas rāda tikai melnbaltus attēlus. Tādu ir iespējams nēsāt rokas somiņā un lasīt grāmatas autobusā, gaidot rindā pie ārsta, pagalmā atlaižoties klubkrēslā un baudot saules vannas. Skaidrs, ka tāpat līdzi var nēsāt arī planšetdatoru, kam arī ir grāmatu lasīšanas funkcija.

Kas ir labāk? E-grāmatu lasītājs vai vienkāršs planšetdators ? Uz šo jautājumu var atbildēt tikai tie, kas lasa grāmatas ar abām ierīcēm.

E-grāmatu lasītājam ir savi plusi, kas kļūst par pietiekami nopietniem argumentiem, izvēloties ierīci grāmatu lasīšanai. E-grāmatu lasītājam ir gana izturīga baterija. Tas nozīmē, ka ir iespējams izmantot e-grāmatu lasītāju apmēram mēnesi to neuzlādējot. Planšetdators pietiks tikai dienai un tad vēl ļoti priecāsieties, ja nevajadzēs to pievienot vadam. Kāpēc tāda krasa atšķirība? Iemesls – digitālais grāmatu lasītāja ekrāns, kam elektrība nav ļoti nepieciešama. Ja planšetdatoru ražotāji lien no ādas ārā ekrāna kvalitātes un krāsu daudzuma dēļ (jau sākti ražot 4K izšķirtspēju ekrāni), tad e-grāmatu lasītāju ražotājiem tas nav jādara. To ekrāni ir melnbalti, tādēļ tiem nav jādeg visās iespējamās krāsām, tā tērējot bateriju.

300 ppi izšķirtspēja ir tāda pati, kāda ir izdrukātai papīra lapai. Lielāka izšķirtspēja nav nepieciešama, pretēji planšetdatoriem, kur vairāk nozīmē labāk.

E-grāmatu lasītājam nav kameras, spēles, kaut arī ir iespēja sērfot internētā, pievienojoties ar bezvadu Wi-Fi sakariem. Tikai sērfošana izskatās gana jocīga – visi attēli tiek konvertēti melnbaltā izskatā. Grāmatu lasītāji saka, ka lasot caur e-grāmatu lasītāju mazāk nogurst acis. Īpaši tas ir aktuāli, lasot diennakts tumšajā laikā. Tam nevajadzētu pārsteigt, jo planšetdators izplata zilos viļņus, kas bojā acis, un rada miega traucējumus (smadzenes zilās gaismas starus uztver kā saules gaismas simbolus un domā, ka diennakts tumšajā laikā vēl aizvien ir diena).

Īss tests

Ja tiešām neziniet, kas jums ir vislabāk piemērots, tad pamēģiniet veikt vienkāršu testu. Atbildiet uz šiem jautājumiem ar „Jā” vai „Nē” un atbildes saskaitiet.
1. Vai grāmatas lasāt pastāvīgi?
2. Vai ir būtiski lasīt krāsainu attēlu?
3. Vai lasāt tikai tekstuālo literatūru (bez attēliem, grafikiem un citām ilustrācijām)?
4. Vai būtu interesanti lasīt ar ilustrācijām bagātinātas e-grāmatas?
5. Vai bez pārtraukuma grāmatas lasāt vairāk nekā stundu dienā?
6. Vai esat domājis par LCD ekrānu nodarīto kaitējumu acīm?
7. Vai lasīšanas ierīci izmantos arī citi ģimenes locekļi?
8. Vai lasīšanas ierīci izmantos grāmatu bērniem lasīšanai skaļi?
9. Vai nepieciešama pieeja internetam?
10. Vai ierīce palīdz koncentrēties lasīšanai?
11. Vai manā ierīcē ir tikai teksta lasīšanas funkcijas?
12. Vai vēlētos e-grāmatas atsūtīt no dažādiem avotiem internetā?
Ja uz 6 un vairāk jautājumiem atbildiet ar „Jā”, jums ir piemērots e-grāmatu lasītājs. Tā ir individuāla ierīce. Ja savācāt mazāk par 6 atbildēm „Jā”, tad jums piemērotāks ir planšetdators, ar kuru variet ne tikai lasīt, bet arī mācīt bērnus, jauki ar viņiem pavadot laiku kopā.

E-lasītāju pasaule balstās uz trīs „ziloņiem”

Viduslaikos tik uzskatīts, ka zeme ir plakana un to tur trīs milzīgi ziloņi. Līdzīgi attēlot būtu iespējams arī mūsdienu e-lasītāju pasauli. Tirgū visskaļāk spēlē trīs e-lasītāju preču zīmes: „Kindle”, „Nook” un „Kobo”. Citi („PocketBook”, „Bookeen”, „Onyx” utt.) nesaņem tik daudz uzmanības, kaut pēc tehniskajām īpašībām tie neatpaliek no tirgus līderiem. „Kindle” un „Nook” izdevēji ir pasaulē lielākie grāmatu internetā pārdevēji – „Amazon” un „Barnes&Noble”. „Kobo” e-grāmatu lasītāji ir neatkarīgi.

E-grāmatu lasītāji ir trūcīgi produkti, kas ir nepieciešami tikai grāmatu lasīšanai, tādēļ to pārdošanas apmēri patiešām nav tik lieli, kā planšetdatoriem. Ir loģiski jautāt, vai šai tehnoloģijai ir nākotne. Kamēr planšetdatori nesniedz nekādas alternatīvas elektroniskajiem lasītājiem, šī tehnoloģija ir droša un tai ir reālas perspektīvas pastāvēt un nopelnīt. Mūsdienās literatūra tiek izdota ne tikai papīra, bet arī elektroniskā veidā. Lietuvā ap 10 proc. grāmatu ir iegādājamas elektroniskā veidā, tāpēc ir kur pilnveidoties. Pēc Knygos.lt datiem, Lietuvas lasītāji var iegādāties ap 600 000 elektroniskajām grāmatām. Tas ir iespaidīgs skaitlis, vēl jo vairāk, ka e-grāmatas ir daudz lētākas nekā papīra grāmatas. Turklāt pietiekami daudz grāmatu var iegūt arī bez maksas.

Ja grāmatas lasāt pastāvīgi, e-grāmatu lasītājs var kļūt par īstu jūsu draugu.

Pievienot komentāru