autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Kartona izstrādājumu ražotne Aimax krīzi pārlaidusi ar uzvaru

Daugavpils kartona izstrādājumu ražotne SIA Aimax ne tikai ar uzvaru pārlaidusi krīzi, bet pat vēlas pēc tās paplašināt ražošanu. 250 kilometru attālums no galvaspilsētas un lēto plastmasas iepakojumu konkurence tam nav šķērslis.

Uzņēmuma vadītājs Ruslans Semjonovs 2000. gadā biznesu sāka no nulles un bez ārvalstu kapitāla, toties ar pārliecību, ka pēc apaļajām tortes kastēm pieprasījums būs.

KĀRBAS KĀ MATRJOŠKAS
R. Semjonovs sarunu sāk, rādīdams logotipa skices, kur līdzšinējo nosaukumu Aimaks aizstāj Aimax – tieši šādi to parasti dzirdot un rakstot klienti. Lai nesarežģītu dzīvi ne sev, ne citiem, nolemts, ka uzņēmuma nosaukumā parādīsies mūsdienīgais x. „Aimax nav tipogrāfija, bet kartona izstrādājumu ražotne,” uzreiz precizē uzņēmuma vadītājs. Daugavpilī pašu kartonu, kas ir sertificēts saskarei ar pārtikas produktiem, neražo, to iepērk gan no Zviedrijas, gan tepat no Latvijas ražotāja.

Lielu ražotnes darba daļu aizņem apaļo kartona kūku kārbu ražošana. Kad ar apaļajām kārbām piekrautā automašīna no Daugavpils dodas uz Rīgu un citām vietām Latvijā, klienti smejas, ka kravas automašīna pārvadā pliku gaisu. Lielākajās kastēs – kā krievu matrjoškas – sagulst mazākās. Šoferis – precīzi kā satiksmes autobuss – katru otrdienu dodas uz Rīgu, savukārt ceturtdien – uz citām Latvijas pilsētām, mērojot gandrīz tūkstoš kilometru garu maršrutu.

Otra lielā ražojumu daļa ir kartona kastes, kas paredzētas visdažādākajām ražotnēm. Vēl viens no uzņēmuma virzieniem ir kartona stendu izgatavošana. Kartona stends ir viegli saliekams, tā salikšanai nav nepieciešami instrumenti. Kartona stends spēj izturēt pat 100 kg svaru. Stendi un lielās kastes top no Latvijā ražota gofrēta kartona, taču parasto kartonu Latvijā neražo. Nesen uzņēmumā paveikts nebijis projekts – izgatavoti salokāmi kartona krēsli. Nemitīgajā cīņā par pircēja uzmanību bieži nākas izgatavot nestandarta konstrukcijas. Latvijā kartons ir cieņā, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, esam tām krietni priekšā dabai draudzīgā materiāla izmantošanas apjomu ziņā, uzskata uzņēmuma īpašnieks. „Kartons ir pilnībā ekoloģisks produkts. Lai arī tas nebūt nav lēts, cilvēki to izvēlas.” Viņš vēl piebilst, ka kartona pievienotā vērtība ir tā reprezentatīvais un gaumīgais izskats, bet pats svarīgākais – neierobežotās iespējas, kā to likt lietā. Kopš maija uzņemumam piešķirta preču zīme Latvijas produkts, jo produktu tapšanā lielāka pievienotā vērtība
(vismaz 51%) radīta Latvijā.

APAĻĀ TORTES KASTE – ROKU DARBS
„Es gribētu pieminēt Latvijas iedzīvotāju un jo īpaši latviešu mentalitāti. Mūsu pamatprodukts, ar ko sākām biznesu, ir klasiskā apaļā kartona tortes kaste. Tā ir simtprocentīgs roku darbs. Tā kā Latvijā ir ļoti daudz mazu ceptuvju, kuru izstrādājumi arī ir roku darbs, viņi grib savas kūkas ievietot dzīvā un elpojošā kartona iepakojumā. Cilvēkiem ir gluži dabiska vēlme konditorejas izstrādājumus, kas ir radīti ar rokām, ievietot tikpat dabiskā iepakojumā,” saka R. Semjonovs. Viens darbinieks dienā var izgatavot ap 300 apaļo toršu kārbu. 2007. gadā Daugavpilī ar rokām dienā izgatavoja pat 800 000 šādu kārbu. Kastes nebija lētas, bet ļoti skaistas. Citur Eiropā apaļo kūku kārbu nav, jo tur roku darbs neatmaksājas. Lido, Lāči, Elvi, Prizma, Mego, Staburadze, Ozoliņa konditoreja – tie ir tikai daži no lielākajiem Aimax klientiem. Tāpat klientu vidū ir Ingman ledai, kam Daugavpilī top kastes saldējuma tortēm. R. Semjonovs saka – lietuviešu interese par Daugavpilī ražotajām apaļajām kūku kastēm parāda to, ka tās ir Latvijas nacionālais produkts, sava veida Latvijas marka, jo citur Baltijā tādas neražo. 60% Aimax ražojumu ir kartona iepakojums konditorejas izstrādājumiem. Lai arī Latvijas tirgus nav liels, te ir daudz ceptuvju un gandrīz katra iepakojumu pasūta Daugavpils uzņēmumā. „Konditorejas segments tomēr ir mazs, gribam iekarot arī kosmētiku, vairumtirdzniecību un citas jomas,” papildina R. Semjonovs.

IEPAKO PAT ČIEKURUS
Lai kaut ko nopelnītu, vajag ideju un sapratni, ka uz sitiena nekas nenotiks, pārliecinājies uzņēmuma vadītājs. Viņš klientu vidū ievērojis daudz interesantu mazo ražotāju – Rēzeknē, piemēram, eksportam uz Dāniju ražo arbaletus, kas ir pilnībā no koka un turklāt ievietoti ekoloģiskā kartona iepakojumā. Reiz nācies iepakot pat čiekurus, kurus kāds Latvijas uzņēmums – kā kamīna iekuru – eksportē uz ārzemēm. Turklāt kartona kastes ir ārkārtīgi izturīgas, uzņēmējs pieradis pārliecināt klientus, demonstrējot, ka kūkas kaste var noturēt viņa svaru, ja vien uz tās uzliek dēlīti. Turklāt kartons ir nākamais dzīves posms iepriekš pārstrādātai makulatūrai. Rīgā strādā Aimax menedžeris. 250 kilometru ceļš līdz galvaspilsētai nav īss, taču Aimax ir spilgts piemērs tam, ka kilometru skaitam nav nozīmes, ja ražojumi ir tā vērti.

R. Semjonovs: „Gudrie teic, ka kustība ir dzīve, taču man šķiet, ka īstā dzīve ir kustība uz augšu, pārmaiņas, kamēr pārējais ir eksistēšana. Prieks, ka uzņēmums attīstās. Kartona biznesā strādājam jau vienpadsmito gadu, bet mana interese ar katru gadu tikai palielinās. Bizness nevar būt tikai nauda, tam ir jābūt saistošam, tad tas ļauj būt neatkarīgam un baudīt dzīvi.”

CILVĒKI KRĪZES LAIKĀ VĒLAS ĒST SALDUMUS
„Mazajā Latvijā ir ne tikai neskaitāmas ceptuves, bet arī 200 tipogrāfiju,” saka R. Semjonovs. Tādēļ Aimax uz poligrāfijas pakalpojumiem uzsvaru neliek. Semjonovs ir pārliecināts, ka tukšas kastes pārdot nevar, bet kastes ar ideju gan. „Mēs nepārdodam kastes, bet pakalpojumu ar visu piegādi,” uzsver uzņēmuma vadītājs. Tā kā Aimax klientu vidū ir daudz nelielu uzņēmumu, tie ir priecīgi, ka viņiem nepieciešamo pieved klāt. Turklāt Aimax konstruktori un dizaineri – tikpat ļoti kā uzņēmuma klienti ražotāji – ir ieinteresēti, lai iepakojums veicinātu preču un produktu noietu. „Ja mūsu klientiem bizness iet no rokas, arī mēs dzīvojam labi,” piebilst R. Semjonovs. „Uzņēmēji dala tirgu, katrs vēlas ar kaut ko atšķirties un pateikt, ka viņa produkts ir vislabākais, visgaršīgākais. Iepakojums palīdz šo vēstījumu nodot pircējiem.” Interesanti, ka pašā krīzes karstumā ražotnei bija vislielākais apgrozījums – uzņēmēji tik ļoti cīnījās par klientiem, ka bija gatavi savam iepakojumam piešķirt pēc iespējas labāku izskatu. „Var teikt, ka aiz mūsu idejām stāv ražotāju nākotne,” bilst Aimax vadītājs.

No idejas līdz gatavai produkcijai – tāds ir nerakstīts Aimax likums. „Kopā ar klientu izveidojam dizainu, apdrukājam, izcērtam un salīmējam,” – tā īsi var raksturot ražošanas ciklu. „Krīzes laikā cilvēki vēlas ēst saldumus, un tas mums nāca par labu,” atklāj uzņēmuma īpašnieks un piebilst, ka krīzes laikā saldumu ražotājiem un izklaides industrijai klājas vislabāk, jo cilvēki meklē veidu, kā sagādāt sev prieku. Sākumā par šo pieņēmumu paši smējušies, vēlāk sapratuši, ka tas tiešām tā ir, jo pasūtījumu nav trūcis. Līme, līmes rullītis, papīrs un kartons – tās ir lietas, ar ko ikdienā strādā uzņēmuma darbinieki. Kā saka R. Semjonovs, jebkura iekārta ir vien metāla gabals, bet cilvēks ar idejām ir lielākā vērtība. Firmā strādā 25 cilvēki, no kuriem 80% ir sievietes, kuru rokās izcirstā kartona plāksnes pārvēršas līdz nepazīšanai, jo standarta risinājumu šajā biznesā praktiski neesot.

Publicēts žurnālā “Ražots Latvijā”, septembris/oktobris 2011.

Pievienot komentāru