autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Kādēļ pašbalansējošie skūteri kļūst viedi?

2002. gadā pasaulē parādījās pirmie pašbalansējošie skūteri „Segway”. Tobrīd tie radīja revolūciju, taču tā būtiski neko neietekmēja. Kādēļ? „Segway” pašbalansējošie skūteri bija un ir ļoti dārgi, tāpēc tie nav visiem pieejama un viegli iegādājama prece. Paejot 15 gadiem, izrādījās, ka tieši šī ierīce būs visvairāk kārotākā dāvana.

Pašbalansējošie skūteri šobrīd ir arī viedi – speciālas programmas palīdz sekot nobrauktajiem kilometriem, pārbaudīt baterijas uzlādes līmeni, dati ir viegli integrējami karšu programmās utt. Nemaz jau nerunājot par korpusā iemontētajām skandām, kas braukšanas laikā pārvada mūziku tieši uz vadītāja mobilo telefonu. Tā ir ierīce, kam ir daudz tehnoloģiju un kas maksā 250–800 eiro.

Kāpēc divriteņu pašbalansējošie skūteri ir nepieciešami? Vai nepietiek tikai ar vienu funkciju – braukt uz priekšu un atpakaļ? Mūsdienu sabiedrībai ir citas vajadzības, jo ar braukšanu vien nepietiek – ir jāvar braukt līksmi!

Kā pašbalansējošie skūteri strādā?

Pašbalansējošie skūteri ir elektriski divriteņu motorolleri, kurus vada divi elektriskie motori, kas ir iemontēti riteņos. Asīs iemontētie žiroskopi saglabā ass platformu horizontālā pozīcijā, lai vadītājs nenogāztos. Asī ir arī kustību sensori, kas palīdz balansēt, kad jāstāv uz vietas vai jābrauc.

Pašbalansējošais skūteris ir vadāms ar kājām. Pietiek sasvērties ar visu ķermeni vai saliekt kāju pirkstus uz lēju un pašbalansējošais skūteris sāk kustēties uz priekšu. Paceļot kāju pirkstus uz augšu, pašbalansējošais skūteris apstājas vai var sākt braukt pretējā virzienā. Vienu kāju pavirzot uz priekšu, bet otru atpakaļ veicamas griešanās kustības un ir iespējams apgriezties gandrīz uz vietas. Papildus bremžu pašbalansējošajiem skūteriem nav, tas ir pilnībā vadāms ar kāju kustībām.

Ar pašbalansējošajiem skūteriem var braukt ar ātrumu 15–20 km/h, bet vienas baterijas uzlāde pietiek tam, lai nobrauktu ap 15 kilometriem. Tā kā pašbalansējošais skūteris ir pietiekami neliels, un tā ass rāmī ietilpst neliela baterija, tālāk var braukt tikai ar lielākiem pašbalansējošajiem skūteriem. Parasti tiek montēta 4400 mAh ietilpības baterija, kam ir jāvada divi 25–35 W jaudas motori. Šī iemesla dēļ ar pašbalansējošo skūteri var pārvietoties cilvēki, kuri sver 20–120 kg.

Kādēļ pašbalansējošais skūteris ir kļuvis tik populārs?

Iemesli ir vairāki. Pirmkārt, mazie pašbalsnējošie skūteri ir populāri pilsētas vidē. Laukos, kur līdzeni ceļi ir mazāk, mazie nav tik populāri. Taisnība, ar lieliem pašbalansējošajiem skūteriem, kam ir lieli riteņi var braukāt arī šķīdonī, tādēļ tiem var atrast pielietojumu arī lauku vidē.

Tā ir izcelšanās iespēja. Jaunieši augstu vērtē šādus lieliskus („cool”) priekšmetus un pašbalansējošais skūteris var tikt iekļauts šādu priekšmetu kategorijā. To mūsdienīgais dizains un mājieni uz robotu pusi vēl vairāk pastiprina jauniešu vēlmi iegādāties pašbalansējošo skūteri. Pašbalansējošais skūteris ir pilsētas transportlīdzeklis, ar kuru var izklaidēties. Attālumi pilsētās ir pietiekami lieli, tādēļ šis elektriskais balansa motorollers ir pieprasīts. Starp citu, tam konkurenci veido elektriskie skrejriteņi, kā arī tā paša „Segway” radītie elektriskie vienriteņi (Ninebot One).

Braukšana ar pašbalansējošo skūteri dedzina kalorijas. No pirmā skata var šķist, ka pašbalansējošais skūteris ir sliņķu transportlīdzeklis, jo, braucot ar to, nav nepieciešams staigāt vai skriet. Tā nav tiesa. Ir ne viens vien trenažieris, kas radīts uz balansēšanas pamata (populārākais – vilciņš), kas palīdz sadedzināt kalorijas. Kad cilvēks stāv uz balansēšanas mehānisma, strādā lielākā daļa tā muskuļu, jo atslābinoties var nokrist un iegūt nopietnas traumas. Šī iemesla dēļ šo ierīci ir iecienījuši tie, kam patīk pasīvi sportot.

Trūkumi?

Mazajiem pašbalansējošajiem skūteriem ir 30 centimetru diametra riteņi. Lielo pašbalansējošo skūteru riteņi ir daudz lielāki. Nelielie riteņi ir viens no galvenajiem trūkumiem, jo šī iemesla dēļ ar pašbalansējošo skūteri nevar braukt pa bezceļiem. Taisnība, ar to var braukt pa nopļautu mauriņu, gludu grantsceļu, pa ietvēm, taču, lai brauktu pa meža celiņiem ir nepieciešami lielāki riteņi. Kādēļ tāds trūkums? Atbilde ir ļoti vienkārša – baterija un svars. Mazais pašbalansējošais skūteris sver 10–15 kilogramu, tādēļ bērniem tas var būt daudz par smagu. Pieaugušie bez problēmām pārnēsā šādu svaru, tāpēc tas nav nekāds trūkumus. Ja baterija ir maza, riteņi arī var būt mazi un viegli. Profesionālie pašbalansējošie skūteri ir ar lieliem riteņiem, ar kuriem var braukt ar ātrumu 30 km/h arī pa bezceļiem un tie sver daudz vairāk, to baterijas ietilpība arī ir lielāka.
Plastmasas korpuss noskrambājas. Braucot ar pašbalansējošo skūteri nokrist no tā – nav nekāds kauns vai vājuma pazīme. Krītot pašbalansējošais skūteris bieži atsitas pret asfaltu, noskrāpējot augšējo daļu, kas ir izgatavota no plastmasas. Skrambas ir redzamas, taču pašbalansējošo skūteru īpašnieki ir atraduši izeju, kā ierīci pasargāt – līmē uzlīmes.

Pašbalansējošais skūteris ir transportlīdzeklis, kuru dažās valstīs iekļauj motorolleru un divriteņu kategorijā, citās – gājēju iekārtu kategorijā (tāpat kā slidas, ratiņkrēslus, skrituļdēļus). Diemžēl ne vienmēr ir pieņemti tiesību akti par pašbalansējošā skūtera statusu, tādēļ rodas problēmas ar apdrošināšanu, notiekot nelaimei. Skaidrs ir tikai viens – ķivere un ekstremitāšu aizsargi, braucot ar pašbalansējošo skūteri ir obligāti ne tikai formalitāšu dēļ, bet arī pašu drošības dēļ.

Viedie pašbalansējošie skūteri

Ne visi pašbalansējošie skūteri ir viedi. Ar laiku tie tiek attīsti ar speciālām programmām, Bluetooth sakariem, skandām korpusā un mūzikas LED gaismām, kas ir ne tikai modīgi papildelementi, bet kas palīdz pašbalansējošo skūteru saimniekiem izšķirties nelielā „pūlī”.

Viedums vienkāršākajos pašbalansējošajos skūteros izpaužas ar skaņu signāliem un lampiņām, kas paziņo, ka tiek zaudēts balanss (viena kāja tiek pacelta no platformas), beidzas baterija, rodas citas problēmas. Ir iespējama vadība arī ar tālvadības pulti, kas pašbalansējošo skūteri ieslēdz un izslēdz. Var nobloķēt riteņus drošības apsvērumu dēļ (tā ir nestandarta funkcija).

Nākotnē viedās tehnoloģijas tiešām manīsiet arvien vairāk, taču nebūs nepieciešams viedais telefons, lai pārvaldītu pašbalansējošo skūteri – tas paliks tikai kā palīglīdzeklis.

Pievienot komentāru