autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Kā izvilināt bērnu svaigā gaisā?

Lielbritānijā pāris gadus atpakaļ aptauju aģentūra „National Trust“ veica pētījumu, kurā tika noskaidrots, ka vairums mūsdienu bērnu ārā pavada vien četras stundas nedēļā. Pārējo savu brīvo laiku bērns velta tehnoloģijām – datorspēlēm, televizoram, sociālajiem tīkliem. Ar šo problēmu saskaras arī vecāki Latvijā, kuru bērni labprātāk izvēlas virtuālās izklaides un par tādām spēlēm kā paslēpes vai “ķerenes” ir dzirdējuši vien no vecāku stāstiem.

Kad trūkst svaiga gaisa. Aktīva darbošanās svaigā gaisā sniedz vairāk enerģijas, palielina darbspējas, veicina prāta darbību un uzlabo sociālo dzīvi: bērni mācās komunicēt ar citiem bērniem, atrod draugus, risina nesaskaņas utt. Aktīva brīvā laika pavadīšana svaigā gaisā uzlabo asinsriti, stiprina sirdi un imūnsistēmu, tādēļ jēdziens “saaukstēšanās slimības” ir maldīgs, jo slimības izraisa baktērijas un mikroorganismi. Mediķi apgalvo, ka bērni, kas biežāk uzturas ārā, slimo mazāk. Turklāt, āra aktivitātes saregulē vielmaiņu, savukārt, tas palīdz izvairīties no vēl vienas problēmas, par kuru vecāki nevēlas daudz runāt. Tā ir – aptaukošanās. 1 no 10 bērniem ir ar aptaukošanās problēmu. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, katru gadu bērnu ar aptaukošanos skaits palielinās apmēram par 2 proc. un šis skaitlis aizvien turpina pieaug. Protams, reizēm šo saslimšanu nosaka iedzimtība, reizēm aptaukošanās ir citu slimību sekas, tomēr visbiežāk aptaukošanos izraisa bērna nepareizs uzturs un fizisko aktivitāšu trūkums. Pēc speciālistu teiktā, vecāki kļūdaini domā, ka bērns “izaugs” un svara problēmas atrisināsies pašas no sevis. Nemainot bērna dzīvesveidu, nemotivējot viņu aktīvāk pavadīt savu brīvo laiku, svars tikai pieaugs. Šobrīd vērojama tendence, ka bērni slimo ar tādām slimībām, ar kādām pirms desmit vai divdesmit gadiem slimoja tikai pieaugušie – piemēram, aknu aptaukošanās, otrā tipa cukura diabēts, paaugstināts holesterīna līmenis asinīs u.tml. Aptaukošanās negatīvi ietekmē arī bērna psiholoģiju. Bērni ar lielu lieko svaru, īpaši pienākot pusaudžu gadiem, ir mazāk pārliecināti par sevi, izvairās no komunicēšanas, tiek izsmieti, tādēļ var saslimt ar depresiju. Lai no tā izvairītos, vecākiem ir jāparūpējas, lai bērns savu brīvo laiku pavadītu saturīgi un aktīvi, nevis jāatmet ar roku, jo kāds kaut kur ir teicis, ka bērni paši ir spējīgi sev izdomāt nodarbes.

Kā motivēt bērnu pavadīt laiku ārā? Ko darīt ārā? Bieži vien tētis un mamma, pamudinot bērnu iet ārā, izdzird šādu jautājumu, uz kuru pašiem ir grūtības atbildēt. Dažādas āra rotaļlietas– lielisks veids, kā izmānīt bērnu laukā un varbūt pat pašiem pievienoties. Pēc lielākā Latvijā interneta veikala 220.lv speciālistu teiktā, āra rotaļlietas patiesi pārsteidz ar savu plašo sortimentu un oriģinalitāti, tomēr to izvēli visbiežāk nosaka bērna vecums. Piemēram, 5-8 gadus veci bērni labprātāk izvēlas kopīgu darbošanos ar vecākiem, tādēļ vecāki iegādājas dažādus slidkalniņus, smilšu kastes un to piederumus, bērniem domātus batutus, rotaļmājiņas u.c. Šādas āra rotaļlietas mudina bērnu radīt, izvirzīt sev uzdevumus un tos veiksmīgi īstenot, savukārt, kad tētis un mamma kopā ar viņu vēl darbojas pa smilškasti, vēlme būt ārā ir vēl lielāka. Tostarp, 9 – 12 gadus veci bērni labprātāk izvēlas brīvo laiku pavadīt kopā ar pagalma draugiem vai klasesbiedriem un vēlas laiku pavadīt patstāvīgi, tādēļ tradicionālās āra rotaļlietas kļūst neinteresantas. Lai laika pavadīšana ārā nebeigtos ar sēdēšanu uz drauga dīvāna datora priekšā, gados vecāku bērnu vecākiem 220.lv speciālisti ieskata izvēlēties divriteņus, skrejriteņus, skrituļslidas vai skrituļdēļus. Protams, ļoti svarīgi ir parūpēties par aizsardzību no traumām un uzreiz izskaidrot noteikumus, kur drīkst braukt, kur nē. Pie tam, vienmēr var izdomāt arī aktīvas izklaides visai ģimenei – nedēļas nogalē doties izbraukumā ar velosipēdiem, ziemā ar ragavām, apmeklēt skaistākās Lietuvas vietas, kas mūsu mazajā valstī ir bezgala daudz u.tml. Tiesa, bērns, kas jūtas ļoti patstāvīgs un kuram nepatīk citu izvirzītie noteikumi, sākumā tādām izmaiņām varētu pretoties, tomēr jauki pavadītais laiks kopā ar ģimeni ātri vien kļūs par nedēļas nogales tradīciju, kuru visi ar nepacietību gaidīs. Bērni – vecāku atspulgs. Pat pieaugušie neapzināti pārņem sava laulātā drauga vai dzīves partnera ieradumus: ja viens no laulātajiem neēd brokastis vai tam patīk sevi palutināt ar ātrajām uzkodām, ļoti ticams, ka laikam gaitā arī otrs laulātais sāks to piekopt. Tad ko tur runāt par bērniem, kam vecāki ir paraugs, kuru uzvedības modeli viņi cenšas pārņemt. Ja bērns redz vecākus, kam acis pastāvīgi “pielipušas” datoram vai kas nedēļas nogales pavada uz dīvāna pie televizora, nevajag dusmoties, ka bērni atsakās iet ārā, nevēlas apmeklēt sporta pulciņus vai ar draugiem pagalmā uzspēlēt futbolu. Tātad, pirmām kārtām jāsāk ar sevi – biežāk visai ģimenei kopā jāiet laukā, jādodas pastaigās, nevajadzētu baidīties ar bērnu paspēlēties smilšu kastē, jāpalēkā uz batuta vai jāpabraukājas ar divriteni. Tādas aktivitātes būs lietderīgas visiem, pie tam, radīsies spēcīgākas savstarpējās attiecības, būs vieglāk atrast kopīgu valodu, kad bērns iesoļos sarežģītajos pusaudžu gados. Atcerieties, ka aktīva un saturīga brīvā laika impulss – tā ir bērna dzīves kvalitāte.

Pievienot komentāru