Ilgstošās netaisnības “Ryanair” var rezultēties vēl nebijušā streikā
Vienai no vadošajām lēto lidojumu aviokompānijām Eiropā Ryanair līdz 3. jūlijam ir jāizlemj – piekrist darbinieku izvirzītajām prasībām vai arī pieņemt sekas, ko radīs vēl nepieredzēta apjoma darbinieku streiks. Lai arī aviokompānija pirmo reizi 32 gadu pastāvēšanas vēsturē ir atzinusi to arodbiedrības, “Ryanair” vilcinās piekrist darbinieku izvirzītajām prasībām. Tās apkalpes komanda aicina “Ryanair” pielāgoties Eiropas darbinieku likumam, taču aviopārvadātājs vēlas, lai darbinieki turpinātu strādāt pēc īru likumdošanas.
Pērn “Ryanair” apkalpes personāls draudēja izjaukt Ziemassvētkus, uzsākot streiku 20. decembrī, ja aviokompānija neatzīs tās arodbiedrības. Ņemot vērā rudenī piespiedu kārtā atceltos 20 000 lidojumus, “Ryanair” nespēja riskēt ar vēl vienu masveida lidojumu atcelšanu un izpildīja apkalpes prasības.
Kopš kompānijas izveides visi darbinieki strādā, balstoties uz nestandarta līgumiem, kas atbilst Īrijas likumdošanai. Balstoties uz starptautisko likumdošanu, “Ryanair” nebūtu tiesību šādi rīkoties un pret to iebilst arī Portugāles nodarbinātības ministrs Hosē Vleira da Silva, apgalvojot, ka neraugoties uz to, ka “Ryanair” darbinieki no Portugāles strādā, vadoties pēc Īrijas likumdošanas, uz tiem attiecas arī Eiropas Savienības Romas līgums, kas garantē arī vietējās likumdošanas spēkā esamību.
Portugāļu pilotus pārstāvošā arodbiedrība SNPVAC bija pirmā, kas protestēja pret Īrijas jurisdikcijas izmantošanu pārrobežu valstīs, jo tajā tiek ignorētas vecāku tiesības un pat ārsta apstiprinātās slimības dienas. SNPVAC protestēja arī pret dārgo apmācību maksu, 12 stundu ilgajām darba maiņām, kas sākas 5 no rīta, kā arī nepietiekamu brīvdienu skaitu un faktu, ka lidojuma personālam netiek nodrošināta ēdināšana.
Tomēr tā kā “Ryanair” nupat kā atzinis arodbiedrības, minētie apstākļi drīzumā mainīsies. Piecas iepriekš minētās arodbiedrības pieprasījušas lidsabiedrībām to darbību pielāgot katrai valstij atsevišķi, vadoties pēc konkrētās valsts tiesību aktiem, kā arī nodrošinot vienādus darba apstākļus visiem darbiniekiem. Pastāv iespēja, ka “Ryanair” šo pieprasījumu varētu noraidīt, taču tādā gadījumā arodbiedrības draudējušas mobilizēties Eiropas mērogā, traucējot un pārtraucot lidojumus visas vasaras garumā.
“Lidsabiedrības, kuras piedāvā lidojumus par zemākām cenām, nedrīkst atļauties ietaupīt arī uz savu darbinieku rēķina, turklāt zināms, ka “Ryanair” personāls ir viens no tiem, kas ikdienā apkalpo vienu no lielākajām pasažieru plūsmām visā Eiropā. Mēs ceram, ka “Ryanair” rīkosies un ieviesīs izmaiņas līdzšinējā darba procesā. Darbinieku tiesības, kas nodrošina godīgus darba apstākļus un atalgojumu, veicina darba un privātās dzīves līdzsvaru, nodrošina tiesības uz pienācīgu atpūtas laiku, kā arī skaidras karjeras iespējas, nevajadzētu uzskatīt par privilēģiju, bet gan par normu, lai personāls spētu pilnvērtīgi apkalpot klientus un nodrošināt veiksmīgus lidojumus,” stāsta lidojumu kompensāciju pieprasījumu uzņēmums “Skycop” izpiddirektors Marjus Stonkus.