autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Iekšlietu ministrijas pozīcija jautājumā par situāciju ar fotoradariem

Iekšlietu ministrija ir sagatavojusi informatīvo ziņojumu atbilstoši Ministru kabineta 2012.gada 25.septembra sēdes protokollēmumam, kurā ministrijai uzdots iesniegt izskatīšanai Ministru kabineta priekšlikumus par turpmāko rīcību saistībā ar VITRONIC Dr.-Ing.Stein Bildverarbeitungssysteme GmbH (turpmāk – Vitronic GmbH) izteikto priekšlikumu iegādāties no šī komersanta ne vairāk kā 57 pārkāpumu fiksēšanas tehniskos līdzekļus (fotoradarus).

Informatīvā ziņojuma mērķis ir atspoguļot esošo tiesisko un faktisko situāciju saistībā ar Valsts policijas un komandītsabiedrības „V-Traffic” (iepriekšējais nosaukums – komandītsabiedrība „Vitronic Baltica un Partneri”) 2011.gada 20.jūnijā noslēgtā iepirkuma līguma izpildi, tā izbeigšanu un izbeigšanas sekām, kā arī iespējamo turpmāko rīcību saistībā “Vitronic GmbH” iesniegto priekšlikumu iegādāties fotoradarus. Informatīvais ziņojums tiks skatīts Ministru kabineta sēdē 4.decembrī.

Saskaņā ar ES transporta politikas “Balto grāmatu” un Ministru kabineta apstiprināto Ceļu satiksmes drošības programmu 2007.-2013.gadam kā viens no uzdevumiem, kurš būtiski ietekmē ceļu satiksmes drošību, norādīts uzdevums transportlīdzekļu droša braukšanas ātruma ievērošanas nodrošināšana, lai līdz 2010.gadam samazinātu atļautā braukšanas ātruma neievērošanas dēļ bojā gājušo skaitu par 50 % (no 175 (2001.gadā) līdz 85 (2010.gadā)) un attiecīgi līdz 2013.gadam – par 70 % (līdz 55).

Saskaņā ar minēto programmu un mērķi mazināt bojā gājušo skaitu, tika paredzēts Ceļu satiksmes kontroles jomā līdz 2013.gada beigām ieviest automātiskās kontroles sistēmas (fotoradarus) pārkāpumu fiksēšanai, neapturot transportlīdzekli.

Pamatojoties uz Iekšlietu ministrijas organizētu konkursu Valsts policija un Komandītsabiedrība „V-Traffic” 2011.gada 20.jūnijā noslēdza iepirkuma līgumu. Ņemot vērā to, ka līdz pilnīgas saistību izpildes termiņam komandītsabiedrība „V-Traffic” tikai daļēji bija izpildījusi savas iepirkuma līgumā noteiktās saistības un bez būtiskiem līguma grozījumiem nebija iespējama tā turpināšana. Valsts policija uzsāka iepirkuma līguma izbeigšanas procedūru, kuras rezultātā 2012.gada 28.septembrī līguma darbība tika izbeigta.

Ņemot vērā, ka Iepirkuma līgums paredzēja tiesības Valsts policijai iegādāties fotoradarus, tika saņemti vairāki “Vitronic GmbH” priekšlikumi un risinājuma varianti.

Izskatot informatīvo ziņojumu par pārkāpumu fiksēšanas tehnisko līdzekļu (fotoradaru) turpmāku darbības nodrošināšanu, Ministru kabineta 2012.gada 25.septembra sēdē tika nolemts uzdot Iekšlietu ministrijai, lai nodrošinātu pārkāpumu fiksēšanas tehnisko līdzekļu (fotoradaru) darbības nepārtrauktību, līdz 2012.gada 20.novembrim izvērtēt “Vitronic GmbH” piedāvājuma iegādāties 57 fotoradarus pamatojumu un noskaidrot fotoradaru piedāvājumā norādītās summas objektivitāti un atbilstību fotoradaru specifikācijai un to nolietojumam, tostarp, ja iespējams, tirgus vērtībai, kā arī apzināt nepieciešamos pasākumus un veicamos iepirkumus, lai nodrošinātu iegādāto fotoradaru darbību, šajā sakarā atzinuma sniegšanai piesaistot neatkarīgus auditorus – revidentus.

Vienlaikus tika nolemts uzdot Iekšlietu ministrijai, lai nodrošinātu fotoradaru darbības nepārtrauktību, izvērtēt iespēju ar komersantu noslēgt līgumu par ne vairāk kā 57 fotoradaru darbības nodrošināšanu uz laiku, kurš nav ilgāks par 2012.gada 31.decembri.

Izpildot Ministru kabineta sēdes protokollēmumu, Iekšlietu ministrija 2012.gada 10.oktobrī noslēdza līgumu ar auditoru kompāniju SIA “PricewaterhouseCoopers “, atbilstoši kuram šai auditorkompānijai tika uzdots izvērtēt “Vitronic GmbH” iesniegto piedāvājumu.

Izpildot minēto Ministru kabineta sēdes protokollēmumu, Valsts policija un komandītsabiedrība „V-Traffic” 2012.gada 12.oktobrī noslēdza vienošanos „Par pārkāpumu fiksēšanu ar tehniskajiem līdzekļiem, neapturot transportlīdzekli, īstermiņa pakalpojumu nodrošināšanu” ar kuru nolīga, ka komandītsabiedrība „V-Traffic” sniedz pakalpojumu ar ne vairāk kā 27 stacionārajām mērierīcēm un ne vairāk kā 30 pārvietojamām mērierīcēm līdz 2012.gada 31.decembrim.

Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas un auditoru kompānijas „PricewaterhouseCoopers” SIA 2012.gada 10.oktobrī noslēgto līgumu auditoru kompānija ir veikusi „Vitronic GmbH” 57 fotoradaru un fotoradaru darbības nodrošināšanai nepieciešamās infrastruktūras, kur daļa no šī īpašuma pieder „V-Traffic”, un programmatūras iegādes piedāvājuma izvērtējumu un pasūtītāja veicamo pasākumu apzināšanu saistībā ar minēto darījumu. Auditorkompānijas izvērtējums iekļauj gan iekārtu iegādi, gan esošo „V-Traffic” izveidotu radaru apkalpošanas procesu.

Auditoru kompānija atzinusi, ka “V-Traffic” ieviestais biznesa modelis ir komplekss gan no tehnoloģiskā, gan procesu nodrošināšanas viedokļa, kurā iesaistīti ir četri dalībnieki – Valsts policija, CSDD, “V-Traffic “un Valsts kase, kur katrs no dalībniekiem atbild par noteiktu funkciju izpildi. Auditorkompānija atzīst, ka “V-Traffic” piedāvātais biznesa modelis ir neefektīvs, jo koncentrējas galvenokārt uz pārvietojamo fotoradaru izmantošanu, kas prasa apjomīgu manuālo darbu un augstas darbības uzturēšanas izmaksas, un atsevišķos procesa posmos netiek izmantota labākās prakses pieredze. Salīdzinājumā ar Lietuvas vai Igaunijas praksi, Latvijā ir ievērojami vairāk pārvietojamo radaru. Tāpat daļai no funkcijām, kuras pašlaik nodrošina “V-Traffic”, ir iespējami lielāka automatizācijas pakāpe. “PricewaterhouseCoopers” secinājis, ka iesniegtais finanšu piedāvājums neietver visas fotoradaru darbības nepārtrauktības nodrošināšanai nepieciešamās izmaksas.

Auditoru kompānija Iekšlietu ministrijai norādījusi, ka jāņem vērā, ka esošā biznesa procesa nodrošināšana izmaksās aptuveni vienu miljonu latu gadā. Lai gan piedāvātā tehnika ir pēdējās paaudzes, tā jau ir lietota iepriekšējā līguma ietvaros, turklāt daļai no tehnikas garantijas termiņš ir beidzies. Pozitīvi tiek vērtēta iespēja pārvietojamos radarus viegli pārveidot par stacionārajiem.

Valsts policijai, pārņemot esošo biznesa modeli, iespējama funkciju dublēšanās un procesa efektivitātes uzlabošana varētu prasīt papildu finanšu resursus. Auditoru ziņojumā arī uzvērts, ka Latvijas esošā normatīvā bāze neatbalsta procesa efektivitāti, jo tie nepieļauj izmantot e-pakalpojumus.

Ministrija ir arī saņēmusi juridiski izvērtētu IUB atzinumu, ka pirkuma darījums šajā situācijā ierobežotu konkurenci un publiskā iepirkuma likuma piemērošana nav drauds būtiskām valsts interesēm.

Balstoties uz auditoru kompānijas atzinumu, ministrija secina, ka iegādājoties minētos fotoradarus un atbalstošo infrastruktūru, būtu jāveic apjomīgi radaru sistēmas uzlabojumi no komersanta izveidotās manuālās pieejas uz automatizāciju. Piedāvātais biznesa modelis paredz lielu cilvēkresursu iesaisti pilnvērtīga pakalpojuma sniegšanā, kas būtiski sadārdzina pakalpojuma izmaksas un prasa papildu investīciju ieguldījumu, kuru apmērus šobrīd aplēst nav iespējams.

Ņemot vērā auditoru kompānijas “PricewaterhouseCoopers” ziņojuma secinājumus, kā arī Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) atzinumu, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis atbalsta priekšlikumu neiegādāties fotoradarus no Vācijas komersanta “Vitronic GmbH”.

Iekšlietu ministrija uzskata, ka radari ir nepieciešami, tāpēc ministrija atbalsta priekšlikumu kopīgi ar Satiksmes ministriju izvērtēt iespējamos fotoradaru ieviešanas risinājumus, rīkojot publisko iepirkumu par jaunu fotoradaru iegādi un ieviešanu uz Latvijas ceļiem. Līdz tam brīdim Valsts policija nodrošinās drošību uz ceļiem savu esošo resursu robežās, vienlaicīgi stiprinot savu kapacitāti.

Valsts policija, izvērtējot tās kapacitāti, secina, ka tā spēs efektīvi nodrošināt atļautā braukšanas ātruma uzraudzību un kontroli pie atbilstoša rīcības plāna un papildu nepieciešamā finansējuma piešķiršanas līdz jauna publiskā iepirkuma izsludināšanas, konkursa uzvarētāja paziņošanas un līguma par fotoradaru iegādi noslēgšanas.

Valsts policija secina, ka 2013.gada pirmajā ceturksnī VP spēs optimāli nodrošināt satiksmes uzraudzību bez ievērojamas ceļu satiksmes drošības un pārkāpumu tendences pasliktināšanās. Valsts policijas struktūrvienībām, kas veic satiksmes uzraudzības funkciju, atļautā braukšanas ātruma uzraudzības un kontroles pasākums tiks izvirzīts kā viens no prioritārajiem uzdevumiem satiksmes uzraudzībā.

Atbilstoša finansējuma piešķiršanas gadījumā Valsts policija veiks nepieciešamās darbības, lai saskaņā ar normatīvo aktu prasībām organizētu nepieciešamos publiskos iepirkumus, ar mērķi atjaunot, modernizēt un aprīkot Valsts policijas materiāltehnisko aprīkojumu.

Tā kā bija paredzēts, ka ātruma kontroli uz ceļiem nodrošinās fotoradari, jauno VP transportlīdzekļu „Renault Laguna” iepirkumā netika noteikts, ka tos nepieciešams aprīkot ar radariem. Tagad tāda nepieciešamība pastāv, un esošie transportlīdzekļi jāaprīko ar radariem, kas savietojami ar transportlīdzekļos uzstādīto video ieraksta sistēmu, kas būtu efektīva un pilnvērtīga administratīvā pārkāpuma fiksēšanas sistēma.

Valsts policija piešķirtā finansējuma ietvaros plāno pakāpeniski veikt arī tās īpašumā esošo portatīvo (rokas) radaru, kuru tehniskais stāvoklis ir neatbilstošs ekspluatācijai un normatīvo aktu prasībām, remontu, kalibrāciju un verifikāciju, kas 2013.gada aprīlī, uzsākoties moto sezonai, nodrošinās, ka katrai norīkojumā esošajai Valsts policijas amatpersonai ar motociklu būs portatīvais (rokas) radars.

Kompleksi ar transportlīdzekļos „Renault Laguna” uzstādāmo radaru iegādes pasākumu 2013.gada janvārī ir izsludināms publiskā iepirkuma konkurss par Valsts policijas īpašumā esošajos transportlīdzekļos uzstādīto radaru pārbūvi un modernizāciju.

Ņemot vērā iepriekš izklāstītos argumentus, Iekšlietu ministrija 4.decembrī valdībā lūgs kopīgi ar Satiksmes ministriju izvērtēt iespējamos fotoradaru ieviešanas risinājumus Latvijā. Tāpat, Iekšlietu ministrijas priekšlikums būs noraidīt “Vitronic GmbH” piedāvājumu par fotoradaru iegādi.

Ministrija aicinās valdību atļaut Iekšlietu ministrijai veikt nepieciešamās iepirkuma procedūras, lai stiprinātu Valsts policijas kapacitāti un aprīkotu Valsts policijas transportlīdzekļus ar radariem un video ieraksta sistēmu un veiktu transportlīdzekļos uzstādīto radaru pārbūvi un modernizāciju.

Pievienot komentāru