autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

IDB drīzumā nodos prokuratūrai krimināllietu par krāpšanu policijas formu iepirkumā

Noslēgumam tuvojas Iekšējā drošības biroja (IDB) sāktā izmeklēšana saistībā ar negodīgi īstenoto policijas formu iepirkumu. TV3 raidījumam “Nekā personīga” neoficiāli zināms, ka apsūdzēti visdrīzāk tiks ne vien ražotājs un dizaineris, bet arī trīs Valsts policijas amatpersonas. Vienam no viņiem, policijas priekšnieka vietniekam Normundam Krapsim jau šonedēļ piemērots drošības līdzeklis – aizliegums turpināt darbu policijā.

Konkurss sākās ar domstarpībām un pretrunām, jo atšķirībā no citām reizēm policija negribēja paļauties uz Nodrošinājuma valsts aģentūru, bet grozīja regulējumu, lai šo iepirkumu organizētu viena pati.

Konkursā par starpsezonu zābaku piegādi konkurēja četras firmas. Dārgākais bija igauņu uzņēmuma ”Baltic Armaments” piedāvājums. Cena par vienu apavu pāri – 110 eiro, bija par 34 eiro augstāka nekā ”ADDO Defense”, kas bija gatavs tos pašus zābakus saražot par 76 eiro. Tomēr konkursa komisija ”ADDO Defense” tāpat kā divu citu firmu piedāvājumus izbrāķēja kā neatbilstošus, un par saimnieciski izdevīgāko pasludināja ”Baltic Armaments”, kas vinnēja arī sadaļā par kurpēm.

Līdzīgi kā ar apaviem, arī formas tērpu konkursā par uzvarētāju atzina firmu ar dārgāko cenu.

Lai gan šuvēju interese jau no apģērba dizaina prezentēšanas brīža bija liela, līdz finālam tika tikai divas firmas ” SRC Brasa” un ”Lola Dizains LV”. ”SRC Brasa” piedāvājums bija par 545 eiro augstāks, valstij tas nozīmēja sadārdzinājumu par pusmiljonu. Taču ”Lola Dizains” pēdējā brīdī savu piedāvājumu atsauca un konkursā uzvarēja ”SRC Brasa”.

Uzņēmums ”SRC Brasa”, kas tiesībsargājošo iestāžu uzmanības lokā nonācis policijas formu dēļ, jau ilgstoši ražo kaujas formas tērpus un ekipējumu arī Latvijas bruņotajiem spēkiem. Tā tirgus ir arī citas NATO valstis. Un IDB izmeklēšanas iznākums var uzņēmuma biznesu smagi iedragāt.

Kompānija ”SRC Brasa” pēdējos divos gados vinnējusi 18 aizsardzības ministrijas apģērbu un militāro ekipējumu iepirkumos par turpat 12 miljoniem eiro (11 724 394 eiro) .

Vienā no iepirkumiem armijas vajadzībām 2019.gada novembrī tā vinnējusi kopā ar ”Lola Dizains LV’, firmu, kas Valsts policijas konkursā negaidīti atkāpās par labu ”SRC Brasa”.

”Nekā personīga” rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka IDB izmeklētāji firmas valdes locekli Kristiānu Brēdermani un kādu uzņēmuma apģērba tehnologu tur aizdomās par krāpšanu lielā apmērā. Jo policijai nav piegādāti tehniskajā specifikācijā norādīto materiālu formas tērpi. Brēdermanis intervijas medijiem atsaka.

Modes mākslinieks Bruno Birmanis, kurš dizainēja jaunās policijas formas un pats bija policijas konkursa komisijā kā pieaicinātais tehniskās specifikācijas sagatavotājs. Birmani IDB tur aizdomās par krāpšanas atbalstīšanu.

Bijušais Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis norāda: “Un mēs arī sapratām, ka mums jau nebija to cilvēku, kuri varētu izprast to procesu. Ar modelēšanu, šūšanu, un dizainu. Iepriekš bija tur Rīgas tehniskā universitāte, kas uzņēmās, bet šoreiz mēs nonācām līdz tam, ka parādījās šis Birmanis (Bruno). Un tā kā viņam bija šī izpratne, tad process aizgāja. Un, ja viņš gribēja, tad viņš zināja un mācēja, kā apčakarēt, būsim godīgi.”

Aizdomīgo policijas konkursu vadīja policijas priekšnieka vietniece, Galvenās administratīvās pārvaldes priekšniece Renāte Fiļa, par viņas vietnieku nozīmēja tobrīd vēl Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieku Normundu Krapsi, kuram pirmā izglītība ir apģērbu tehnologs.

Krapsi tur aizdomās par neizpaužamu ziņu izpaušanu, kas nav valsts noslēpums un par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Krapsim IDB šonedēļ piemēroja aizliegumu ieņemt konkrēto amatu policijā un viņš ir atstādināts.

“Kategoriski noliedzu jebkādus apgalvojumus par manām prettiesiskajām darbībām. Pārsūdzēšu pieņemto lēmumu par drošības līdzekļa piemērošanu. Es pēc būtības pazīstu daudzus cilvēkus un šobrīd es varbūt nekomentēšu sīkāk detaļās. Jo pēc būtības, šobrīd es vēl tieku iepazīstināts ar šī kriminālprocesa fiksētajiem materiāliem,” saka Krapsis.

“Nekā personīga” zināms, ka konkursā iesaistīto sarunas tikušas klausītas, un lietā savākti arī citi pierādījumi, kas drīzumā lietu ļaus nodot prokuratūrai apsūdzību uzrādīšanai. Krapsis nav vienīgais aizdomās turētais konkursa komisijas loceklis. Statuss ir gan Fiļai, gan Kristīnei Līdakai, Iepirkumu nodaļas vadītājai.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks saka: “Jebkurā gadījumā kriminālvajāšanas gadījumā es jebkurā gadījumā atstādinātu no dienesta pienākumu veikšanas un tad raudzītos tālāk kā attīstās kriminālprocess. Es ļoti ceru, ka nav ļaunprātīga bijusi amatpersona rīcība, varbūt neuzmanība, nezināšana, varbūt steigā kaut kas ticis palaists garām.”

Gan Fiļai, gan Krapsim jau gadu bija liegums piedalīties iepirkumu komisijās. Policijas priekšnieks, kurš šo lietu saņēma mantojumā no iepriekšējās vadības, atklāj, ka rupjas neatbilstības formas tērpiem neesot. Ir bijušas atsevišķas iebildes, ko ražotājs pārstrādājis.

“Kas attiecas par materiālu kvalitāti, tad ir veikti novērtējumi – tādas izteiktas atkāpes nav. Bet vēl vērtējam. Jo arī man ir tā sauktā reprezentācijas forma, tikko faktiski saņemta. Un arī visādas nianses. Piemēram, šī te mana vārda nozīmīte ir ar magnēta stiprinājumu. Stiprinājums ir par vāju un tas nokrīt. Tātad stiprāku magnētu vajag. It kā tādi nieki, bet ikdienā tas ir traucējoši. Galvenais, ka mainījies policijas tēls vizuāli, tā ir tā laba ziņa! Redzamība tīri no funkcionalitātes viedokļa un tas ir labi,” saka Ruks.

Par formu iepirkumu pēc IDB sāktā kriminālprocesa policijā tika sākta arī dienesta izmeklēšana, taču tā noslēdzas bez sodiem, jo disciplināratbildība pēc divu gadu noilguma vairs nav neiestājas.

Foto: Valsts kanceleja

Pievienot komentāru