Gāzes cenām biržās straujš lēciens
Gāzes spot cenas Eiropas biržās sasniegušas teju 400 dolāru atzīmi, šodien raksta Dienas Bizness.
Augstāk gāzes spot cena bija pakāpusies tikai 2009. gada janvārī Krievijas un Ukrainas gāzes konflikta dēļ. Pašreizējam gāzes cenu kāpumam biržā vēl īsta izskaidrojuma nav, jo kopumā gaisa temperatūra Eiropā turās virs 0 grādiem.
Ziemeļeiropā zemākās gaisa temperatūras izraisījušas gāzes cenu kāpumu līdz 370- 380 dolāriem par 1000 m3, kas ir augstākā cena pēdējo astoņu mēnešu laikā. Savukārt Francijas biržā PEG gāzes cena izaugusi pat līdz 397 dolāriem. Gazprom ilgtermiņa līgumu aktuālā piegādes cena pašlaik ir 418 dolāru līmenī, līdz ar to cenas atšķirība starp ilgtermiņa un biržas spot cenām sarukusi tikai līdz 4-7%, raksta Interfakss. DB jau rakstīja, ka reizumis gāzes spot cena biržā ir pat 30% zemāka nekā ilgtermiņa līgumos. Pie tik neskaidras situācijas, kāda ir pašlaik, gāzes krātuvju īpašnieki labprāt pietur savā rīcībā esošos dabasgāzes rezerves, tāpat situāciju Eiropā ietekmē Quatargas ceturtā un piektā gāzes vada remonti.
«Man ir grūti pateikt, kas izraisījis tik strauju gāzes cenu kāpumu. Iespējams, ka kāds nav spējis izpildīt noslēgtā līguma nosacījumus. Tāpat nevar izslēgt spekulatīvu darījumu ietekmi, kādi biržā nav retums. Varbūt tirgotāji speciāli pietur gāzes apjomus, cerot uz aukstākiem laika apstākļiem, tāpēc Eiropas tirgū pašlaik ir neliels gāzes deficīts,» pieļauj Itera Latvija prezidents Juris Savickis.
«Latvijas patērētājus cenas Eiropas gāzes biržās nekādā veidā neietekmē, jo Latvijā cena tiek noteikta pēc ilgtermiņa līgumos ar Gazprom ietvertās formulas. Iespējams, ka gāzes cenu kāpumu Eiropā izraisījusi apkures sezonas sākšanās,» saka a/s Latvijas gāze preses sekretārs Vinsents Makaris. Viņš skaidro, ka par spot cenām biržās arī Eiropā tiek iepirkti tikai nelieli gāzes apjomi, pamatpiegādes nodrošinot ar ilgtermiņa līgumiem. A/s Latvijas gāze dabasgāzes iepirkuma cena 2012. gadam no AAS Gazprom tika prognozēta 400 – 420 dolāru/tūkst. m3 līmenī. Augstāka tā bija tikai 2008. gadā, kad tā sasniedza 472,47 dolārus.