autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Formula1 – gada gaidītākais motosporta notikums

Formula1 ir viena no prestižākajām un populārākajām motosporta sērijām pasaulē. Pirmās F1 sacensības tika aizvadītas 1950. gadā, un šogad notiek jau 74. sacīkšu sezona, padarot Formula1 par visilgāk notiekošo un prestižāko autosacīkšu sēriju pasaulē. Skatītāju uzmanību piesaista ne tikai spraigās sacensības un talantīgie piloti, bet arī unikālās tehnoloģijas un inženierija, kas tiek izmantota formulu izgatavošanā un piešķir tām neticamu ātrumu un jaudu. Televīzija piedāvā tiešraides, sporta totalizators piešķir īpašus F1 bonusus, piemēram, olybet.lv, un suvenīru bodītes – pat krūzītes ar favorītpilotu attēliem. F1 čempionāts ir visur, tāpēc apskatīsim interesantus faktus, kas padara Formula1 sacensības tik populāras.

Vispasaules sacīkstes

Formula1 sacensības ir autosporta virsotne, jo spēj apvienot braucējus no visas pasaules. Šobrīd F1 sacensībās ir pārstāvētas 25 nacionalitātes. Braucēji nāk no tādām valstīm kā Brazīlija, Kanāda, Austrālija, Francija, Vācija, Itālija, Japāna un Spānija. Kopš F1 sacensību pirmsākumiem kopumā Formula1 sacensībās piedalījušies 774 piloti, pārstāvot 41 nacionalitāti. Tas padara F1 sēriju par patiesi globālu notikumu, kam seko līdzi visā pasaulē.

Ātrākās pasaulē

F1 formulas ir ātrākās vienvietīgās automašīnas pasaulē, to ātrums pārsniedz 320km/h. Lai cik iespaidīgs būtu vidējais ātrums, Valteri Botasa 2016. gadā Meksikas Grand Prix to krietni pārsniedza, sasniedzot neticamu 372,5km/h ātrumu. Viņam pieder F1 ātruma rekords. Formula 2,6 sekunžu laikā spēj ieskrieties līdz 100km/h. Lai pilnībā apstātos, nepieciešams nedaudz vairāk laika – 4 sekundes.

Labākie braucēji pasaulē

Formula1 piloti ir vieni no labākajiem braucējiem pasaulē. Daudzu gadu intensīvi treniņi ļauj pilotiem perfekti izjust un kontrolēt savus spēkratus. Nebūtu pārspīlēts sakot, ka viņi ir īsti virtuozi ar lieliskām prasmēm un spēcīgiem refleksiem. Uz braucēja pleciem gultas lielākā daļa atbildības – viņu sniegums lielā mērā nosaka sacīkšu rezultātu.

Modernākās un jaunākās tehnoloģijas

F1 automašīnās tiek izmantotas dažādas progresīvas tehnoloģijas, tostarp uzlaboti materiāli, elektronika, dzinēja un piekares komponenti, kā arī aerodinamika. Tā ir atsevišķa inženierijas joma, kas nodarbojas ar formulu izstrādi, nemitīgu uzlabošanu, lai tās padarītu pēc iespējas jaudīgākas un ātrākas. Lielam ātrumam nāk līdzi liela atbildība, tamdēļ tikpat lielas pūles tiek pieliktas, lai arvien uzlabotu formulu drošību un izturību.

Dažādas grūtības trases

2023. gada čempionāts iesākās ar 10 komandām un 23 trasēm 23 valstīs. Visas trases ir tehniskas, bet tās atšķiras pēc grūtības pakāpes. Pārsvarā trašu garums ir 305 kilometri, vienīgais izņēmums ir Monako Grand Prix, tā ir nedaudz īsāka. Viens sacensību posms ilgst vidēji 90 minūtes, šajā laikā tiek nobraukti aptuveni 50-70 apļi. Vidējais apļa ātrums ir aptuveni 1 minūte un 30 sekundes. F1 posmos tiek noteikts ātrākais apļa laiks, par to tiek piešķirti papildus punkti.

Ikoniskas pilsētas

Dārgas formulas, izcili braucēji un tehniski izaicinošas trases – to redz skatītāji, kas sacensībām seko līdzi televizoros vai mobilajās ierīcēs, toties skatītāji, kam ir privilēģija apmeklēt F1 posmus klātienē, dodas uz izsmalcinātām pasaules pilsētām. Visi Formula1 posmi notiek patiesi ikoniskās pilsētās – Monako, Singapūrā, Silverstonā un Abu Dabi.

Sacensību vēsture

Jau iepriekš minējām, ka pirmās F1 sacensības norisinājās 1950. gadā un šogad tiek aizvadīts jau 74. sacīkšu posms. Formula1 sacensībām ir sena tradīcija un bagātīga vēsture. Protams, gadu gaitā ir ieviestas izmaiņas noteikumos, tas pārsvarā darīts, lai uzlabotu sacensību kvalitāti un rūpētos par braucēju un komandas drošību. Diemžēl arī šī sacensību sērija nav iztikusi bez traģiskiem gadījumiem, Formula1 sacensībās kopumā dzīvību zaudējuši 46 piloti.

Formula1 kļūst arvien populārākaRakstā apskatījām tikai nelielu daļu no faktiem, kas padara Formula1 sacensības par gaidītāko gada motosporta notikumu. Progresīvas un efektīvas automašīnas, talantīgi braucēji, aizraujoši posmi slavenās pilsētās ir tikai daži sacensību momenti, kas vilina miljoniem cilvēku visā pasaulē F1 sezonas laikā ik svētdienu ieslēgt tiešraidi un just līdzi savām favorītkomandām. Sacensību būtība jau nemainās – ikviens no pilotiem, ikviena no komandām ar visiem spēkiem cenšas nokļūt finišā pirmie, lai beigās varētu kāpt uz goda pjedestāla.

Mediju materiāls

Pievienot komentāru