autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

“Emergn” globālā holdinga direktori – arī Ukrainas un Baltkrievijas pilsoņi

Valsts ieņēmumu dienesta, Uzņēmumu reģistra un citu Latvijas valsts struktūru infromācijas sistēmu apkalpotājas un uzturētājas, IT kompānijas AS Emergn vienīgās akcionāres – Īrijā reģistrētās Emergn Global Holdings Limited – patiesie labuma guvēji paslēpušies Bermudās, liecina Īrijas uzņēmumu reģistra dati, vēsta NRA.lv.

AS Emergn valdes loceklis Kārlis Mikoss vēstulē Neatkarīgajai apgalvo, ka AS Emergn ir «vairāk kā 20» akcionāru un tās «tiešo un netiešo akcionāru vidū ir ASV, Īrijas, Spānijas un Ukrainas pilsoņi», kā arī «visi akcionāri ir identificējami līdz privātpersonai», tomēr nevienai no šīm personām tieši vai pastarpināti nepieder vairāk par 25% akciju.

Savukārt Īrijas uzņēmumu reģistra (Companies Registration Office) datu izpēte liecina, ka AS Emergn vienīgajai akcionārei (juridiskai personai) ir divas akcionāres, kas arī ir juridiskas personas.

«Vecākā māsa» no Bermudām

AS Emergn vienīgā akcionāre – Emergn Global Holdings Limited – šā gada 12. jūlijā Īrijas uzņēmumu reģistrā iesniegtajā dokumentā norāda, ka savukārt tās akcionāres ir: a) Emergn Holdings Limited (reģistrēta Dublinā, Harkorta ielā 20, t.i., turpat, kur Emergn Global Holdings Limited), kurai pieder 299 900 akciju; b) Bermudās reģistrētā Wilshire Limited (reģistrēta Hamiltonas pilsētā Kedara avēnijā 50, Kravforda mājā), kurai pieder 800 000 akciju. Šīs 800 000 akciju gan dalās divās kategorijās – 700 000 ir parastās akcijas, bet 100 000 – «izpērkamās priekšrocību akcijas». Vienas akcijas vērtība norādīta 0,01 eiro.

Viegli aprēķināt, ka «vecākā māsa» šajā holdingā ir Bermudās reģistrētā kompānija Wilshire Ltd., kurai pieder 72,7% akciju, kamēr Īrija reģistrētajai kompānijai pieder tikai apmēram 27,2% akciju.

Īrijas uzņēmumu reģistrā iesniegtajā Emergn Global Holdings Limited finanšu pārskatā par pagājušo gadu cita starpā teikts:

Iepriekšējā «gada beigās kompāniju kontrolēja Alekss Adamopolus, kuram piederēja 52,44% kompānijas akciju kapitāla. 2018. gadā Emergn Group tika restrukturizēta, Emergn Global Holding Limited 100% iekļaujot kompāniju Emergn Limited. Šī vienība 2018. gadā ieguva arī 100% īpašuma tiesības uz sekojošām globālajām struktūrvienībām – Return on Inteligence GmbH (Vācija), Return on Inteligence Europe Limited (Apvienotā Karaliste), Emergn AS (Latvija). Tāpat kompānija ieguva Return on Inteligence Inc., kura bāzējas ASV, un tās meitasuzņēmumus – Exigen Services LCC (Krievija) un FE Exigen Services (Ukraina)».

«Pastkastītes»

Globālā holdinga ofiss reģistrēts Īrijas galvaspilsētā Dublinā, Hārkorta ielā 20. Internetā redzams, ka uzrādītais nams ir necila, pelēka četru stāvu ēka, kurā šobrīd ikviens par 129 eiro mēnesī var noīrēt telpu birojam – 18 kvadrātmetrus lielu istabu. Ēka pieder kādai nekustamo īpašumu kompānijai, kura ēkas telpas plaši reklamē, no kā var izdarīt secinājumu, ka pieprasījums uz Hārkorta ielas 20 birojiem nemaz tik liels nav.

Visām trijām «globālā holdinga» Īrijā reģistrētajām firmām nav norādīts, kurās telpās Hārkota ielas 20. namā strādā tās darbinieki. Turpretī juristam, kurš sagatavojis un iesniedzis Emergn Limited dokumentus Īrijas Uzņēmumu reģistrā, tas ir zināms – šis kungs noīrējis īres nama 6. telpu.

«Paši galvenie» bosi

Bermudās reģistrētās «vecākās māsas» Wilshire Ltd. īpašnieki, protams, nav zināmi. Taču no Bermudu valdības uzturētā Uzņēmumu reģistra (varbūt neticēsiet, bet ir arī tāds!) datiem redzams, ka šai firmai ir trīs direktori – Ukrainā dzīvojošs Baltkrievijas pilsonis Rodions Kuhajevs, Ukrainā dzīvojošs Ukrainas pilsonis Andriijs Dudniks (Andrii Dudnyk) un ASV Kalifornijā dzīvojošs, visticamāk, ASV pilsonis Aleks Miloslavskis (Alec Miloslavsky).

Ņemot vērā iepriekšminētās akciju īpašumtiesību proporcijas, var izteikt ticamu pieņēmumu, ka šie trīs kungi «globālajā holdingā» ir «paši galvenie».

Divi no šiem trijiem – baltkrievs Rodions Kuhajevs un ukrainis Andriijs Dudniks – ir arī Emergn Global Holdings Limited direktori.

Pēdējā pusotra gada laikā kompānijas Emergn Global Holdings Limited direktori mainījušies vairākkārt. Pirmās un arī pēdējās «globālā holdinga» atskaites Īrijas Uzņēmumu reģistrā ir iesniedzis direktors, ASV dzīvojošs ASV pilsonis Alekss Adamopoluss (Alex Adamopulous). Dokumentos gan norādīts, ka jautājumu gadījumā jāvēršas nevis pie paša A. Adamopolusa, bet gan pie juridisko pakalpojumu biroja Venture Legal Services kontaktpersonas Kevina Maknaltija.

Par direktoriem bijuši arī ASV dzīvojošs Vācijas pilsonis Manjits Sings (Manjit Singh), ASV dzīvojošs ASV pilsonis Ivans Kesidijs (Evan Cassidy) un Īrijā dzīvojošs Īrijas pilsonis Braiens Hanlijs (Brian Hanly).

Bieži maina nosaukumu

Īrijas Uzņēmumu reģistrā iesniegtais Emergn Global Holdings Ltd pagājušā gada pārskats liecina, ka «globālajam holdingam» 100% pieder Īrijā reģistrētais Emergn Ltd., Vācijā reģistrētais Return on Intelligence Gmbh, Latvijā reģistrētā AS Emergn, ASV reģistrētā Return on Intelligence, Inc., Krievijā reģistrētā Exigen Services LLC un Ukrainā reģistrētā FE Exigen Services.

Īpašu uzmanību droši vien ir pelnījusi Vācijā reģistrētā Return on Intelligence Gmbh, jo tai ir nepārprotama saistība ar Latviju (tās rīkotājdirektors bija Andrejs Neimanis) un tā iepriekš saukusies Exigen Services Deutschland Gmbh, pirms tam – DATI Deutschland Gmbh, vēl pirms tam – SWH Informativas Sistemas Germany Gmbh.

Jāatgādina, ka arī šī stāsta «galvenā varone» – Latvijā reģistrētā un šīs valsts VID, UR un citu informācijas sistēmu uzturētāja AS Emergn – ir mainījusi savus nosaukumus līdzīgā kartībā. Proti, vēl pirms gada AS Emergn saucās Exigen Services Latvia, pirms tam – Exigen Services Dati, pirms tam – Dati Exigen Group, pirms tam – Dati , pirms tam – SWH Informatīvās Sistēmas.

Bagāti kungi

Trīs augstāk minētie kungi, kuri identificējami kā «paši galvenie bosi» «globālajā holdingā», ir priekšnieki arī citos biznesos.

Piemēram, A. Dudniks bez Bermudu salās reģistrētajos Wilshire Ltd ir bijis direktors arī daudzos citos uzņēmumos – Kiprā reģistrētajās Interpipe Ltd (Cyprus), Geo Alliance Oil-Gas Public Limited, Ukrainā reģistrētajā Credit Dnipro Bank, un EIS Group (Bermuda), iepriekš Krievijā reģistrētajā OSAO Rossiya un OSZH Rossiya.

Rodions Kuhajevs ir bijis direktors arī East One Group Ltd (UK) un Volga River One Capital Partners L.P. (Krievija).

Savukārt Aleks Miloslavskis interneta resursos nosaukts kā Exigen Services grupas dibinātājs kopā ar Gregoriju Šenkmanu.

Interese pamatota

Neatkarīgās interese par a/s Emergn īpašniekiem un patiesajiem labuma guvējiem saistīta ar šīs kompānijas daudzajām uzvarām daudzmiljonu konkursos Latvijas valsts pārvaldē, piemēram, VID, Uzņēmumu reģistrā un citur.

Turklāt šā gada 19. jūlijā valsts drošības iestādes (SAB, VDD un MIDD) publicēja rekomendācijas par IT sistēmu drošību. Rekomendācijās cita starpā uzsvērts, ka valsts un pašvaldību institūcijām, organizējot informācijas tehnoloģiju produktu un pakalpojumu iepirkumu procedūras, jānosaka, ka IT pakalpojumu sniedzējs ir juridiska persona, kuras «patiesā labuma guvējs ir NATO, Eiropas Savienības vai EEZ valsts pilsonis».

Ritums Rozenbergs, Uldis Dreiblats

Pievienot komentāru