autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

EM ierēdņu izvērtēšanu gandrīz uzticējusi ar OIK biznesu saistītiem advokātiem

Pagājušajā gadā bija jāsāk strādāt visām elektrostacijām, kas bija saņēmušas atļauju ražot subsidēto elektrību koģenerācijā. Rudenī izrādījās, ka vairāki desmiti uzņēmumu saglabājuši atļaujas, kaut stacijas nebija uzbūvētas. Lai noskaidrotu, kā tas varēja notikt, Ekonomikas ministrija (EM) decembrī izsludināja iepirkumu ekspertiem, kas izvērtētu ierēdņu rīcību. Konkursā pieteicās divi pretendenti. Uzvarēja advokātu birojs BDO Law. Ministrija jau šonedēļ grasījās slēgt līgumu, taču tas nenotika.

Darījumu atcēla pēc TV3 raidījuma “Nekā personīga” izpētītā, ka advokātu birojs varētu nonākt interešu konfliktā. Šī biroja advokāti paši ir bijuši iesaistīti koģenerācijas biznesā un viņu biznesa partnera un darbinieka uzņēmumam ministrija pirms divām nedēļām ir atņēmusi atļauju.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens vēlas noskaidrot, cik likumīgi ir bijuši ierēdņu lēmumi, vai ir bijusi pietiekama atļaujas saņēmušo firmu uzraudzība. Lai atrastu neatkarīgu vērtētāju, decembrī izsludināja konkursu ar prognozējamo līgumcenu 75 tūkstoši eiro. Par konkursa komisijas vadītāju iecēla Ekonomikas ministrijas Juridiskā departamenta direktoru Kasparu Lori. Konkurss noslēdzās 19.februārī.

“Tātad, atbilstoši publisko iepirkumu likumam, iepirkumu komisija ir pieņēmusi lēmumu par uzvarētāju, ir pagājis noteikts termiņš kura periodā ieinteresētās puses varēja pārsūdzēt lēmumu, lēmums netika pārsūdzēts un attiecīgi uzvarētājam tiek piedāvāts slēgt līgumu,” skaidroja Lore.

Konkursā pieteicās divi pretendenti. Ar zemāko cenu 42 tūkstošiem eiro uzvarēja advokātu birojs BDO Law. Birojs ir sadarbības partneris starptautiskai auditoru kompānijai BDO. Vadošie advokāti BDO Law ir Vita Liberte un Jānis Zelmenis.

“Saskatījām mēs, ka esam kompetenti, daļēji sakrita ar mūsu pieredzi šajā jomā, jā, tā doma bija tāda – startēsim kā visi. Mēs bijām pārsteigti, ka mēs bijām tikai vieni no diviem, kas kvalificējās beigu, beigās. No mana viedokļa, kā no partnera viedokļa – izaicinošs konkurss, kā daudzi citi izaicinoši konkursi, jo ar valsti strādāt nav viegli, tas ir tāds prestižs klients, gan sarežģīts klients vienlaicīgi,” norādīja Zelmenis.

Ekonomikas ministrija jau šonedēļ gatavojās līguma noslēgšanai. Tikmēr “Nekā personīga” izpētīja, ka BDO advokātiem šī nebūs pirmā saskare ar OIK jautājumiem.

SIA EiroĀzijas investīciju aģentūra šeit Alūksnē Merķeļa ielā 20 bija solījusi uzbūvēt koģenerācijas staciju. Stacija nav uzbūvēta un šis ir viens no tiem gadījumiem, kad ekonomikas ministrija ir anulējusi atļauju.

Alūksnē, Merķeļa ielā 20 atrodas kokapstrādes firma 4 pluss serviss. Uzņēmuma līdzīpašnieks ir Askolds Zelmenis, Alūksnes domes deputāts. Viņš ir brālēns advokātam Jānim Zelmenim, kas gatavojās veikt auditu Ekonomikas ministrijā. Alūksnes domē saka, ka deputātam Zelmenim neesot bijusi būtiska loma projektā. Aktīvi darbojušies citi.

Uzņēmums Eiro Āzijas investīciju aģentūra tiesības pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros saņēma 2012.gada oktobrī. No 2014.gada līdz pat 2017.gadam tā centusies panākt, lai Alūksnes dome apsola iepirkt siltumu, taču dome neesot piekritusi. 2014.gadā Alūksnes pašvaldība par sešiem miljoniem atjaunojusi savu siltuma saimniecību, uzbūvēta moderna šķeldas katlumāja, tāpēc papildu jaudas neesot nepieciešamas.

SIA Eiro Āzijas investīciju aģentūra ražošanu bija iecerējusi Alūksnē, bet tās juridiskā adrese ir Rīgā, Kaļķu ielā 15 3b. Šajā pašā adresē atrodas advokātu birojs BDO Law. Uzņēmums Eiro Āzijas investīciju aģentūra dibināts 2006.gadā. 2010.gadā par tā īpašieci kļūst advokāte Vita Liberte. Pēc tam īpašnieku loks paplašinās, un pastarpināti firmā ienāk arī advokāts Jānis Zelmenis. Tagad tā pieder uzņēmējam Jānim Timmam. Uzņēmuma valdes locekļa pienākumus viņš 2013.gada decembrī pārņēma no advokātes Vitas Libertes.

Timma nenoliedz, ka ir arī biznesa partneris un klients advokātiem Zelmenim un Libertei. Lursoft dati liecina, ka Timma, Liberte un Zelmenis joprojām ir līdzīpašnieki uzņēmumā Amenda Investments, kas arī reģistrēts tajā pašā birojā. Firmai Eiro Āzijas investīciju aģentūra izsniegto atļauju ražot subsidēto elektrību Ekonomikas ministrija anulēja februārī. Timma šo lēmumu nepārsūdzēšot.

“Es pats zvanīju ministrijai, lūdzu, ka gribu atcelt, jo man nav plāns un nodoms to visu turpināt un realizēt,” raidījumam skaidro Timma.

Ceturtdien, kad “Nekā personīga” intervēja advokātu Zelmeni, viņš teica, ka šie fakti nav šķērslis viņam vērtēt Ekonomikas ministrijas ierēdņu lēmumus. Šobrīd ne viņam, ne citiem biroja darbiniekiem neesot tādu juridisku saistību, kas varētu radīt bažas par interešu konfliktu.

“Interešu konflikts ir plaša tēma jurisprudencē, advokātam ar to ir jāsastopas gandrīz vai ik dienu. Pirmais ko es domāju ir svarīgi saprast, reāls advokāta uztverei interešu konflikts ir apkalpot divus dažādus klientus par vienu un to pašu jautājumu vienlaicīgi,” skaidroja Zelmenis.

Viņš norāda, ka tā bijusi publiski zināma informācija. Ekonomikas ministrijā gan apgalvoja, ka viņiem nav bijis zināms, ka advokātu birojs saistīts ar uzņēmumu, kam anulēta atļauja. Iepirkumu komisija šādus faktus neesot varējusi pārbaudīt.

“Varbūt attiecībā par to iepirkumu, tātad šajā gadījumā iepirkuma līgums vēl nav noslēgts, mēs esam viņiem piedāvājuši no pirmdienas mēs varējām šo līgumu noslēgt jau par audita sniegšanu, viņi, tātad otrā puse norādīja uz pāris lietām, ko vajadzētu pārrunāt pirms līguma slēgšanas, tad attiecīgi mēs esam vienojušies par noteiktām pārrunām, lai tad viņi attiecīgi informē par attiecīgi , iespējams, par šo jautājums tiks pacelts un pārrunāts šajā sanāksmē, kas paredzēts attiecībā uz līguma slēgšanu,” skaidroja Lore.

Ceturtdien pēcpusdienā notika advokātu un Ekonomikas ministrijas pārrunas. Tur apspriesta arī advokātu iesaiste OIK biznesā. Izlemts, ka BDO Law atteiksies no tiesībām vērtēt ierēdņus.

“Attiecībā uz šo te lietu notika pietiekami sarežģīts sarunu process, kurā mēs pārbaudījām potenciālos interešu konfliktus un arī daudzas citas lietas, un šinī gadījumā pretendents vakar mutiski pieteica, ka viņš atsakās no šīs te līguma un tātad tālākā darbībā neiesaistīsies un mēs gaidām šodien atteikuma vēstuli, kas mums dod pilnvaras uzrunāt nākamo pretendentu, kas ir šajā konkursā piedalījies,” skaidroja Ašeradens.

Advokātu biroja mājas lapā atrodama informācija, ka tas pārstāvējis Jāņa Timmas vadīto Latvijas Koģenerācijas elektrostaciju asociāciju Satversmes tiesas lietā par Subsidētās elektroenerģijas nodokļa atcelšanu un turpina to darīt Eiropas cilvēktiesību tiesas lietā, kur atbildētājs būs Latvijas valsts.

Foto: Pixabay

Pievienot komentāru