autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Dzeramais krāna ūdens iekļūst dārgu kampaņu krustugunīs

Kamēr Eiropas Parlaments cenšas novērst aizspriedumus pret krāna ūdeni, kura kvalitātes celšanā arī Latvijā ieguldīts simtiem miljonu eiro, industrija, kas pelna uz šo aizspriedumu rēķina, tagad sarīkojusi pretkampaņu, raksta NRA.lv.

Filtru tirgotāji ir nopirkuši lielus reklāmas laukumus, lai mazinātu sabiedrības uzticību krāna ūdenim. Uz plakātiem lasāms liels jautājums”

«Kāpēc mums būtu jāpierod pie ūdens ar hlora garšu?» Filtrēšanas tehnoloģija samazinot «kaļķakmens nogulšņu, hlora un citu smaržu un garšu pasliktinošu vielu daudzumu». Ja ūdens pasmelts duļķainā akā, noteikti kaut ko samazina. Iespējams, kāds spēj pamanīt izmaiņas arī papildus filtrēta krāna ūdens garšā un šī atšķirība šķiet pietiekami būtiska, lai pirktu filtrus. Konkrētā filtru izplatītāja mājaslapā briesmīgā latviešu valodā sarakstītas arī dažādas mārketinga blēņas, piemēram: «Izdzertajam ūdenim ir būtiska loma, lai smadzenes apgādātu ar nepieciešamo ūdens daudzumu, un tās varētu pilnvērtīgi darboties.»

Mikrošķiedras labāk nedzert

Vēl vairāk patērētāju naivumu un nekritisko uzticēšanos reklāmas tekstiem izmanto fasētā ūdens tirgotāji, stāstot, ka ūdeni var uzlabot ar laipniem vārdiem. Un tāpēc par pliku ūdeni jāmaksā vairāk nekā par dabīgu sulu, kādu dzērienu vai alu. Neatkarīgā jau vēstīja par anonīmu zinātnieku veikto pētījumu, kurā atmaskoti pudeļūdens fasētāju daudzveidīgie meli – viens pudeļūdens izvadot no organisma skābos atkritumus, cits ir īpaši strukturēts veselības uzlabošanai. Savukārt to, ka pudeļūdenī, tostarp pasaulē populāru zīmolu ražotā, atrodas plastmasas mikrošķiedras, viņi nereklamē. Bet tieši šāda problēma tika atklāta šogad Ņujorkas Valsts universitātes veiktā pētījumā, par ko rakstīja The Guardian. Deviņās no katrām desmit ūdens pudelēm tika atrastas mikroskopiskas plastmasas šķiedras. Kopumā analizētas 259 ūdens pudeles, ko piedāvā 19 dažādas ražotnes deviņās pasaules valstīts (gan ne no Eiropas). Triju zīmolu produkcija nopērkama arī Latvijā: Evian, Aqua un San Pellegrino. Pētnieki secināja, ka mikrošķiedru daudzums plastmasas pudelēs divkārt pārsniedz to, kas atrodams krāna ūdenī. Un par to gan būtu jāsatraucas.

Lēts un videi draudzīgs

Ūdens nevar uzlabot veselību un nodrošināt pastāvīgu laimes plūsmu, kā to apgalvo fasētāji. Taču ar ūdeni var kolosāli veldzēt slāpes, un šim nolūkam lieliski noder tīrs krāna ūdens, kas maksā nevis eiro un divus, bet desmitdaļu centa litrā. Tāds vismaz ir pašreizējais tarifs Rīgā – 1,03 eiro par kubikmetru. Turklāt krāna ūdenim komplektā nenāk PET pudele, kas pēc tam kaut kā jāapsaimnieko, jo, pienācīgi neapsaimniekota, tā piesārņos vidi un atgriezīsies jau kā piesārņojums nākamajā dzeramā ūdens pudelē.

Dzeramais krāna ūdens ir lēts un apkārtējai videi draudzīgs. Deputāti atbalsta papildu pasākumu ieviešanu krāna ūdens izmantošanas veicināšanai: izvietot bezmaksas dzeramā ūdens piekļuves vietas, ieskaitot iepirkšanās centros un lidostās.
Eiropas Parlaments tādēļ ir nācis klajā ar ierosinājumiem krāna ūdens popularizēšanai. Ūdenim Eiropas ūdensvados ir jābūt kvalitatīvam, un dalībvalstīm jāveicina tā lietošana, laužot mītus par kaitīgumu. Parlaments piedāvā veikt grozījumus Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvā par dzeramā ūdens kvalitāti.

Jāpadara pieejamāks

Pieņemtajā rezolūcijā prasīts palielināt prasības dzeramā krāna ūdens kvalitātei un veicināt tā pieejamību. Pieļaujamais svina daudzums ūdenī jāsamazina uz pusi, kaitīgo baktēriju klātbūtne ir izslēdzama pilnībā, jāievieš jaunas robežvērtības noteiktiem endokrīnajiem disruptoriem – vielām, kas spēj mainīt cilvēka un dzīvnieku hormonālās sistēmas darbību un nelabvēlīgi ietekmē veselību. Priekšlikums paredz arī pastiprinātu uzraudzību attiecībā uz plastmasas šķiedru mikrodaļiņu klātbūtni dzeramajā ūdenī. To pašu, kuru koncentrācija pudeļūdenī, atbilstoši amerikāņu pētījumam, ir vēl divkārt lielāka. Vienlaikus Eiropas Parlaments uzskata, ka dalībvalstīm jāsekmē dzeramā ūdens pieejamība. Paziņojumā skaidrots:

«Dzeramais krāna ūdens ir lēts un apkārtējai videi draudzīgs. Deputāti atbalsta papildu pasākumu ieviešanu krāna ūdens izmantošanas veicināšanai: izvietot bezmaksas dzeramā ūdens piekļuves vietas, ieskaitot iepirkšanās centros un lidostās, kā arī iedrošināt restorānus piedāvāt un izmantot dzeramo krāna ūdeni.» Šobrīd arī Latvijas ēstuvēs, pasūtot ūdeni, viesmīlis automātiski piedāvā dārgu pudeļūdeni tā vietā, lai no karafes ielietu visādi lielisko krāna ūdeni. Saskaņā ar komisijas datiem, piekļuve labākas kvalitātes krāna ūdenim palīdzēs samazināt pudelēs pildītā ūdens patēriņu par 17%. Papildu attīrīšana kvalitatīvam ūdenim nav nepieciešama. Par to arī pudeļindustrijas un filtru ražotāju satraukums.

Samazinātais pudeļu ūdens patēriņš ļaus mājsaimniecībām būtiski ietaupīt naudu un pozitīvi ietekmēs apkārtējo vidi, samazinot CO2 emisiju apjomu un plastmasas atkritumu daudzumu. Tātad no krāna ūdens dzeršanas – vieni vienīgi labumi.

Imants Vīksne

Foto: Pixabay

Pievienot komentāru