autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Dārgā degviela šokē

Kā iemeslu minot ASV dolāra kursa kāpumu un augstās degvielas cenas pasaules biržā, degvielas tirgotāji Latvijā benzīnu un dīzeļdegvielu šajās dienās pārdod par rekordaugstu cenu un tuvākajā laikā degvielas palētināšanos nesola.

Līdz ar ziemas saltumu Latvijā pieaugušas arī degvielas cenas. Mazumtirgotāja Latvija Statoil pilna servisa degvielas uzpildes stacijās 95. markas benzīns un dīzeļdegviela vakar maksāja jau 81,4 santīmus par litru. Gandrīz tikpat dārga degviela Latvijā bija arī 2008. gada vasarā un šā gada pavasarī. Arī toreiz degvielas dārdzības kāpumā tika vainots gan neizdevīgais ASV dolāra kurss, gan naftas cenas kāpums, raksta NRA.lv

“Degvielas cenu izmaiņas ietekmē vairāki faktori – valūtas kurss, degvielas pasaules cena biržā, dažādi citi politiski un ekonomiski notikumi pasaulē. Tāpēc iepriekš cenu izmaiņas Latvijā ir ļoti grūti vai pat neiespējami prognozēt,” atzina SIA Neste Latvija mārketinga un klientu attiecību vadītāja Ilze Pērkone.

Konkurences padome jau pavasarī uzsāka degvielas tirgus uzraudzību, lai izpētītu degvielas tirgus struktūru Latvijā, cenas veidošanās struktūru un pārliecinātos, vai šajā tirgū nav pārkāpumu. Šis pētījums vēl nav pabeigts. Pavasarī par degvielas tirgus pastiprinātu uzraudzību iestājās arī ekonomikas ministrs Artis Kampars (Vienotība). Šobrīd viņš būtiskus pārkāpumus degvielas tirgotāju darbībās nesaskata: “Lai cik nepatīkami katram individuālam autovadītājam vai uzņēmējiem būtu skaitļi, ko redzam uz tablo degvielas uzpildes stacijās, cenas svārstības šobrīd nav skatāmas lokālā Latvijas mērogā. Degvielas cenu celšanos pašlaik ietekmē ārēji faktori, tajā skaitā klimatiskie apstākļi Ziemeļeiropā un tirgus radītas vairumtirdzniecības cenu izmaiņas. Pašlaik nav pamata uzskatīt, ka Latvijā vietējie mazumtirgotāji būtu paaugstinājuši cenu līmeni.”

Iepriekš veiktajā degvielas tirgus analīzē Konkurences padome secināja, ka trīs lielākie degvielas mazumtirgotāji – Latvija Statoil, Neste Latvija un Lukoil Baltija R – kopā kontrolē lielāko daļu Latvijas autodegvielas tirgus. Toreiz Konkurences padome saskatīja pazīmes, kas liecina par šo trīs lielāko degvielas mazumtirgotāju kolektīvo dominanci degvielas mazumtirdzniecības tirgū Latvijā, kas attiecīgi nodrošina tiem konkurences priekšrocības salīdzinājumā ar pārējiem tirgus dalībniekiem.

Degvielu joprojām pērk

Pat neskatoties uz augto degvielas cenu, autobraucēji nav pārtraukuši degvielas iegādi. Arī Statoil degvielas uzpildes stacijā Brīvības un Pērnavas ielu stūrī automašīnas iegriezās visai bieži un degvielas sūkņi dīkā nestāvēja.

Lielākā daļa aptaujāto autobraucēju atzina, ka braucot ar uzņēmuma automašīnām vai darba devējs apmaksā degvielas iegādi, līdz ar to viņus nesatraucot degvielas cenu kāpums. Taču, ja degviela būtu jāiegādājas par savu naudu, tad gan visi aptaujātie kā viens atbildēja, ka nāktos pārskatīt savus braukšanas paradumus. Daļa pieļāva, ka pat pārtrauktu uz laiku pārvietoties ar automašīnu, tā vietā priekšroku dotu sabiedriskajam transportam.

Arī Nestes benzīntankos degvielas tirdzniecības samazināšanās šajās dienās neesot novērota. “Gluži pretēji, klienti ir novērtējuši mūsu degvielas kvalitāti un uzticas tai. Tādēļ, iestājoties aukstajam laikam, ir jūtams dīzeļdegvielas tirdzniecības pieaugums,” atzina I. Pērkone.

Par spīti optimistiskiem apgalvojumiem, tomēr legāli iegādātās degvielas apjoms samazinās. Pēc valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošās informācijas, šā gada deviņos mēnešos mazumtirdzniecībā kopumā realizētas 529,18 tūkstoši tonnu degvielas, kas ir par sešiem procentiem mazāk nekā pirms gada. Visvairāk samazinājies realizētā benzīna apjoms – par 29,89 tūkstošiem tonnu jeb 12 procentiem. Par vienu procentu samazinājusies arī dīzeļdegvielas realizācija, savukārt par pieciem procentiem pieaudzis pārdotās autogāzes apjoms un par 46 procentiem biodīzeļa apjoms. Degvielas realizācijas apjoms mazumtirdzniecbā joprojām ir zemāks nekā 2006. gadā. Toreiz septembrī mazumtirdzniecībā tika pārdotas 70,3 tūkstoši tonnas degvielas, bet šā gada septembrī vien 62,6 tūkstoši tonnu.

Nodokļu kāpums

Plānotās izmaiņas akcīzes nodoklī, kas paredz degvielai ar 5% biodegvielas piemaisījumu piemērot akcīzes nodokļa standarta likmi, visticamāk, vēl sadārdzinās degvielu. Pēc Latvija Statoil aprēķiniem, nodokļu izmaiņu rezultātā akcīzes daļa benzīna litra cenā pieaugs par 1,3 santīmiem un kopā ar PVN sadārdzinās benzīna litra cenu par aptuveni diviem santīmiem. “Akcīzes daļa dīzeļdegvielas cenā pieaugs par aptuveni 0,6 santīmiem, un to sāksim izjust tikai pavasarī, kad apritē būs vasaras dīzeļdegviela, kurai pievienots bio piejaukums. Biodegvielas piejaukumu Latvija Statoil pievieno visam 95. benzīnam un nearktiskai dīzeļdegvielai vasarā, pavasarī un rudenī. No kopējā realizētās degvielas apjoma bio piejaukums veido nepilnus 4%,” skaidroja SIA Latvija Statoil komunikācijas konsultante Margrieta Akmens.

Autors: Ilze Šteinfelde / NRA.lv

Pievienot komentāru