autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Četrkājainajiem emigrantiem pēdējais brīdis atgriezties

Lielbritānijas valdība publiskojusi atsvaidzinātās vadlīnijas mīļdzīvnieku ieceļošanai un izceļošanai no valsts pēc 1. janvāra. Obligāta četru mēnešu karantīna nozīmē, ka pārvietošanās kopā ar kaķi, suni vai sesku kļūs tikpat kā neiespējama. Latviešiem, kas breksita dēļ plāno kopā ar savu mīluli atgriezties dzimtenē, tas jāpagūst izdarīt līdz gadumijai. Bet par kucēnu puslegālo tirdzniecību vispār var aizmirst, vēsta NRA.lv.

Jaunās prasības noteiktas, jo Lielbritānija izstājas no Eiropas Savienības un, tāpat kā ikvienā citā jomā, ir sagaidāms pamatīgs juceklis un neērtības. Par lolojumdzīvnieku ceļošanu gan nav saprotams, kādēļ paaugstinātas prasības tiek noteiktas dzīvnieku izvešanai. Par ievešanu būtu skaidrs – briti sargā savu salu. Bet kāpēc karantīna pirms izvešanas? Diezin vai tāpēc, lai sargātu Eiropas Savienību.

No veterinārijas viedokļa arī nav skaidrs, kādēļ nogaidīšanas termiņš pēc trakumsērgas antivielu testa noteikts tik ilgs. Tā Neatkarīgajai atzīst Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve Lita Konopore. Taču šajā gadījumā ne jau Eiropas Savienība diktē noteikumus, bet briti, un tos nāksies vienkārši ievērot. Veterinārārsti ir pirmie, kas brīdina par gaidāmajām problēmām dzīvnieku ceļošanā. Nedz Zemkopības ministrija, nedz Pārtikas un veterinārais dienests no britu kolēģu puses par to nav ticis informēts.

Kur meklēt informāciju

Detalizēts jaunās kārtības apraksts izlasāms Apvienotās Karalistes institūciju portālā www.gov.uk, ievadot atslēgas frāzi “Pet travel to Europe from 1 January 2021”. Skatīt ŠEIT.

Uz šo avotu atsaucas arī Lielbritānijas veterinārārstu asociācija. Īsu skaidrojošu video mīļdzīvnieku īpašnieki var noskatīties organizācijas feisbuka lapā ŠEIT.

Latvijas veterinārārsti brīdina, ka jaunā kārtība kopīgu atgriešanos mājās padarīs tikpat kā neiespējamu, jo gatavošanās robežas šķērsošanai būs jāsāk teju pusgadu iepriekš. Sagaidāmi arī prāvi tēriņi, jo Lielbritānijā veterināro pakalpojumu izmaksās vismaz viena nulle jārēķina klāt salīdzinājumā ar Latvijas cenām.

Sagatavošanās ilgs 5 mēnešus

Lūk, Latvijas Veterinārārstu biedrības sniegtais skaidrojums:

“Lai dzīvnieku sagatavotu ceļošanai, pie veterinārārsta pirmajā vizītē jāierodas vismaz piecus mēnešus pirms plānotā ceļojuma. Dzīvniekam ir jābūt Eiropas Savienības parauga pasei, kurā ir atzīme par reģistrētu mikročipu un atzīme par derīgu trakumsērgas vakcināciju. Dzīvniekam būs jāpārbauda antivielu līmenis pret trakumsērgu, un ne ātrāk kā trīs mēnešus pēc apmierinoša rezultāta saņemšanas veterinārārsts varēs izsniegt par to atbilstošu apliecinājumu, lai dzīvnieks varētu doties ceļā. Tieši pirms ceļošanas būs obligāta arī dzīvnieka veselības pārbaude veterinārajā klīnikā. Latvijas Veterinārārstu biedrība atgādina, ka noņemtas analīzes uz trakumsērgas antivielu titru negarantē, ka konkrētajam dzīvniekam šis titrs būs apmierinošs. Tāpēc gatavošanos ceļošanai būtu drošāk uzsākt pat ātrāk nekā piecus mēnešus pirms plānotās Lielbritānijas robežas šķērsošanas, paredzot laiku, kas var būt nepieciešams, veicot atkārtotas analīzes.”

Draugi jāved mājās tagad!

Antivielas titrs ir trakumsērgas antivielu līmeņa rādītājs, un tas nedrīkst būt zemāks par 0,5. Bet gadās, ka ir. Un tādā gadījumā potēšanās jāatkārto. Ja nekur nav jābrauc, dzīvnieka īpašnieks var arī neuzzināt, ka pēc suņa vai kaķa potēšanas dzīvniekam pret slimību nav izveidojusies imunitāte. Pēc revakcinācijas jaunu asins paraugu ir jēga ņemt ne agrāk kā pēc 10 līdz 21 dienas. Ja dzīvniekam, ar ko kopā iecerēts šķērsot britu robežu, nav ne mikročipa, ne trakumsērgas potes, tad visa procedūra pagarinās vēl vismaz par mēnesi. Pie šāda aprēķina britu ieteikums doties pie veterinārārsta pirmajā vizītē četrus mēnešus iepriekš ir pārlieku optimistisks. Tas jādara ne vēlāk kā piecus mēnešus iepriekš.

Rezumējot visu iepriekšminēto, Anglijā esošajiem latviešiem, kuri domā par atgriešanos uz dzīvi dzimtenē, savi četrkājaiņi mājās jāatgādā līdz 1. janvārim. Pēc tam tas kļūs briesmīgi sarežģīti.

Imants Vīksne

Pievienot komentāru