Būvniecības karteļa lietā pabeigta viena trešdaļa no darba
Doti divi gadi, lai pabeigtu būvniecības karteļa liet, intervijā “Neatkarīgajai” atzina Konkurences padomes (KP) priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.
Viņa informēja, ka pašlaik būvniecības karteļa lietā ir pabeigta apmēram viena trešdaļa no darba un divu trešdaļu darbs vēl ir jāpaveic.
“Maksimālais termiņš, kas mums ir noteikts, ir divi gadi. Mēs, protams, saprotam, ka dažādām valsts iestādēm ir svarīgi, lai izpēte noslēgtos pēc iespējas ātrāk, jo vairāki iesaistītie celtniecības uzņēmumi piedalās Eiropas struktūrfondu apguvē un tā tālāk. Tas ir ļoti atbildīgi, un mums ir jābūt ātriem,” pauda Ābrama.
Tajā pašā laikā viņa atzina, ka iestāde, kas ilgu laiku turēta zināmā badamaizē, nevar darboties ļoti ātri.
“Mums ir ļoti novājināta kapacitāte, jo mums ir vērojama liela darbinieku mainība, kuras cēlonis ir tas, ka KP ilgstoši nesaņem adekvātu finansējumu. Mūsu lietas ir ļoti sarežģītas. Vispirms ir jāveic tirgus izpēte, jāanalizē tirgi, tad jānovērtē Eiropas un Latvijas tiesu prakse. Lai gan darbinieku mainība ir liela, mums ir svarīgi saglabāt augsto profesionalitātes latiņu, kas, jāatzīst, ar esošajiem resursiem vairs nav viegli,” izteicās KP priekšsēdētāja.
Savukārt runājot par to, kāpēc Tīrīgas monopols tika pieņemts tik vēlu, viņa norādīja, ka Konkurences padome nosūtīja Rīgas domei četras vēstules.
“Mēs nevarējām uzsākt lietu ātrāk, jo mums nebija zināms, pret ko to rosināt. Konkursa pretendenti nebija zināmi. Mēs varējām tikai izteikt rekomendējošu aicinājumu. Līdz brīdim, kad tika noslēgts līgums, nebija izveidots dominējošais stāvoklis, lai mēs juridiski varētu iejaukties un ierosinātu iespējama pārkāpuma lietu. Konkurences likums mums ļauj sūtīt ieteikumus, rekomendācijas utt., aicinot nekropļot konkurenci. To mēs arī darījām. Rīgas dome ļoti labi zināja, ka Konkurences padomes rīcībā pirms līguma noslēgšanas nav nekādu citu ietekmes instrumentu,” norādīja Ābrama.
“Kad Rīgas pilsētas pašvaldība, SIA Getliņi EKO un SIA CREB Rīga nodibināja uzņēmumu, kurš ieguva dominējošo stāvokli uz 20 gadiem, tad jau mēs varējām vērtēt, kādas ļaunprātības ir pieļautas. Tika likvidēta konkurence, nodibinot monopolstāvokli ar visām no tā izrietošām sekām. Ja pirms tam atkritumu savākšanas un transportēšanas tirgus bija atvērts brīvai konkurencei, kurā bija četri spēlētāji, tad no attiecīgā brīža tas pēkšņi tika monopolizēts. Tikai augusta vidū mēs saņēmām atbildes uz mūsu faktu vēstuli, ko bijām sūtījuši Rīgas domei un SIA Getliņi EKO. Pēc tam vēl notika iesaistīto dalībnieku uzklausīšana. Faktu vēstulē jau tika ierakstīts, ka Konkurences padome apsver iespēju noteikt pagaidu regulējumu. Faktu vēstule bija ļoti apjomīgs dokuments, kurā tika veikta tirgus analīze, analizēti uzņēmumi, izvērtēta notiekošā ietekme un tā tālāk. Tikai pēc tam, kad mēs uzklausījām un izvērtējām Tīrīgas argumentus, Konkurences padome (9. septembra rītā) varēja pieņemt lēmumu. Mums bija pagājuši tikai nepilni divi mēneši, lai detalizēti izvērtētu situāciju,” skaidroja Ābrama.
Foto: Valsts kanceleja