Bruņotie spēki sāk rezerves karavīru apmācību
Rīt, 7.septembrī, Nacionālie bruņotie spēki sāks rezerves karavīru militāro apmācību, kas līdz 6.oktobrim notiks militāro mācību cikla “Namejs 2019” ietvaros.
Militārajās mācībās pārbaudīs un pilnveidos rezerves karavīru iegūtās iemaņas un zināšanas veikt tiešos amata pienākumus vienības uzdevumu izpildē.
Apmācībā piedalīsies rezerves karavīri, kuri brīvprātīgi izteica vēlmi piedalīties militārajās mācībās. Savukārt tie rezerves karavīri, kuri šogad pabeidza rezervistu militārās apmācības kursu, pēc kura sekmīgas pabeigšanas viņus ieskaitīja bruņoto spēku rezervē, apmācībā piedalījās jau militāro mācību “Wise Adder” laikā.
Jau ziņots, ka no 12. augusta līdz 6. oktobrim notiek bruņoto spēku militāro mācību cikls “Namejs 2019”, lai pārbaudītu un pilnveidotu vienību gatavību izvērsties valsts aizsardzības uzdevumu izpildei kā patstāvīgi, tā arī kolektīvās aizsardzības sistēmas ietvaros.
Militāro mācību ciklā vienotā scenārijā apvienotas bruņoto spēku vienību rudens lauka taktiskās mācības, tostarp Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes mācības “Sudraba bulta”, Zemessardzes brigāžu mācības “Zobens”, Gaisa spēku mācības “Gaisa dūre”, Jūras spēku mācības “Flotex”, Mācību pavēlniecības mācības “Wise Adder”, Štāba bataljona mācības “Zibens” un Militārās policijas mācības “Kodols”.
Tajās piedalās Latvijas un sabiedroto spēku karavīri, zemessargi un rezerves karavīri, kā arī Aizsardzības ministrijas darbinieki un Iekšlietu ministrijas struktūru personāls – policisti un robežsargi.
Lai atjaunotu un pārbaudītu individuālās, speciālistu un kolektīvās iemaņas un zināšanas, rezerves karavīru var iesaukt uz kārtējām vai pārbaudes militārajām mācībām bruņoto spēku vienībās. Virsnieku sastāva rezerves karavīru var iesaukt kopumā līdz deviņiem mēnešiem, viena gada laikā — līdz 60 dienām, bet instruktoru un kareivju sastāva rezerves karavīru – kopumā līdz sešiem mēnešiem, viena gada laikā – līdz 30 dienām. Intervāls starp kārtējām militārajām mācībām, kurās iesaista rezerves karavīru, nav mazāks par četriem gadiem. Rezerves karavīru kārtējo militāro mācību starplaikos var iesaukt uz pārbaudes mācībām, pārsniedzot 10 dienas, gan no darba brīvajā laikā, gan darba laikā, ja rezerves karavīrs un darba devējs tam piekrīt.
Militāro mācību laikā rezerves karavīrs pilda aktīvo dienestu, viņam ir karavīra statuss, un mācību laiks tiek ieskaitīts viņa izdienas stāžā.
Uz militārajām mācībām iesauktajam rezerves karavīram par katru militāro mācību dienu izmaksā arī kompensāciju no Aizsardzības ministrijai piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem. Kareivis par vienu dienu mācībās saņem 29,75 eiro, dižkareivis – 31,25, kaprālis – 34, seržants – 36,25, virsseržants – 38,25, štāba virsseržants – 40,50, augstākais virsseržants – 42,75, leitnants – 36,20, virsleitnants – 39,25, kapteinis – 43,25, bet majors – 46.25 eiro. Izmaksājamā kompensācija neapliekas ar nodokļiem.
Arī rezerves karavīra darba devējs var izmaksāt darbiniekam atlīdzību par militārajās mācībās pavadīto laiku. Darba devējs atbrīvo uz militārajām mācībām iesaukto rezerves karavīru no darba (amata) pienākumu pildīšanas, saglabājot darba (amata) vietu ar tiem pašiem nosacījumiem, kādi bija pirms iesaukšanas uz militārajām mācībām.
Uz militārajām mācībām iesauktajam rezerves karavīram kompensē arī transporta izdevumus, kas radušies, izmantojot personīgo vai sabiedrisko transportu no deklarētās dzīvesvietas līdz pavēstē noteiktajai dienesta pienākumu izpildes vietai un atpakaļ, kā arī līdz veselības stāvokļa pārbaudes vietai un atpakaļ. Mācību laikā rezerves karavīram tiek segti arī ēdināšanas izdevumi.
2016. gada 16. jūnijā Saeimas apstiprinātajā Valsts aizsardzības koncepcijā noteikts, ka bruņotie spēki miera laikā uztur 3000 militāri sagatavotus rezerves karavīrus.
Foto: Latvijas armija