Baltijā ienāk jaunākās paaudzes mēslošanas līdzekļi
Latvijas tirgū ienāk pilnīgi jauni lapu mēslošanas līdzekļi ZELENIT, kas pēc savām īpašībām radikāli atšķiras no līdz šim plaši lietotajiem ūdens-sāļu maisījumiem. Mūsdienu mēslojumu ražotāji arvien vairāk pilnveido un pielāgo mēslojumus dažādām kultūrām un augu attīstības fāzēm, taču gala patērētājam nedod iespēju ņemt vērā savu lauku agroķīmiskās īpatnības un ir ļoti ierobežoti savā pielietojamībā mainīgo agroklimatisko apstākļu ietekmē.
Šo problēmu risināšanai Krievijā radīts pilnīgi jauns mēslojumu tips uz organisko polimēru bāzes. Slāpekļa, fosfora, kālija, bora polimēru kompleksi – šķidrais minerālu mēslojums ZELENIT .
Organiskajam polimēram piemīt virsmas aktīvās vielas un līmējošas īpašības attiecībā pret augu virsmu, un tas spēj ilgstoši augus nodrošināt ar nepieciešamajiem barības elementiem.
Polimērajam lapu mēslojumam ZELENIT piemīt svarīgas agrotehniskās īpašības :
- Ilgstoša un maiga iedarbība;
- Augsta noturība pret meteoroloģiskajiem faktoriem (lietus nenoskalo, vējš nenopūš);
- Noturīgs pret saules staru iedarbību;
- Iedarbība nav atkarīga no augsnes skābuma sastāva;
- Pieļauj jebkādas cietības ūdens izmantošanu;
- Iespējami bākas maisījumi ar jebkuriem augu aizsardzības līdzekļiem (veicina to iedarbību);
- Pieļauj ievērojami samazināt pamatmēslojuma devas;
- Īpaši augsta efektivitāte, strādājot kopā ar fungicīdiem un insekticīdiem;
- Nebaidās sasalšanu (uzgl. temperatūrā +50 -40 oC).
Krievijā vairāku gadu garumā veiktu izmēģinājumu rezultātā ZELENIT ir pārliecinoši pierādījis iespēju sasniegt daudz labākus rezultātus, audzējot labību un dārzeņus. Daudz mazāku ietekmi uz ražu atstāj nelabvēlīgie laika apstākļi un ir iespēja precīzāk prognozēt un plānoto ražas apjomu un līdz ar to saimniecības attīstību.
Kā norāda SIA Minerāls īpašnieks Pāvels Karpačovs, kurš jau divdesmit gadus strādā minerālmēslu tirgū, jautājumi par ražības palielināšanu un konkurētspējas uzlabošanu ir vieni no būtiskākajiem, ar ko ik gadu saskaras zemnieki Latvijā. “Nereti slikto laika apstākļu vai citu faktoru ietekmē ražas apjomi ir grūti prognozējami, kas, savukārt, nozīmē nespēju droši plānot saimniecības attīstību. Tādēļ jau tagad aktīvi iepazīstamies ar jauniem piedāvājumiem, kas maksimāli spētu nodrošināt izdevīgākos un veiksmīgākos risinājumus zemniekiem. Atzīstami jānovērtē tas, ka mēslojuma ražotāji iedziļinās zemnieku vajadzībās un piedāvā produktus, kas mazina nelabvēlīgo faktoru ietekmi uz ražu,” atzīst P. Karpačovs.