autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Ar koronavīrusu saslimis bērns

Noskaidrojot visu 60 ar jauno koronavīrusu Covid-19 saslimušo ikdienas gaitas, epidemiologi secina: vietējā vīrusa cirkulācija un slimības pārnešana no iedzīvotāja iedzīvotājam Latvijā nesaistīti ar ceļojumiem uz ārzemēm tomēr vēl nenotiek. Tomēr saslimušo skaits pieaug visās Eiropas valstīs un tas varētu būt tikai laika jautājums, kad vīruss pārkāps šo robežu. Otrdien Latvijā konstatēts rekordliels koronavīrusa Covid-19 saslimušo skaits – 26, no tiem četri jauni inficēti pacienti noskaidroti Rīgas lidostā izvietotajā mobilajā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta punktā. Reģistrēts arī pirmais saslimušais bērns, kurš bijis ceļojumā ārzemēs, vēsta NRA.lv.

Līdz ar šādas informācijas parādīšanos ļoti lielā ātrumā izplatījās arī baumas un sabiedrības nosodījums ģimenei, kura aizvedusi savu bērnu uz pirmsskolas izglītības iestādi, tomēr, kā vēlāk pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centrā, patiesā situācija ir pavisam cita.

Slimību profilakses un kontroles centrs otrdien saņēma informāciju kopumā par 26 personām, kas inficējušās ar Covid-19, tāpēc kopējais Latvijā apstiprināto saslimušo skaits ar jauno koronavīrusu sasniedzis 60. «Epidemiologi turpina strādāt, un pašlaik mēs par visiem šiem gadījumiem, par visiem pacientiem varam pateikt valsti, kuru saslimušais apmeklējis, vai kontaktpersonu, no kura saslimis. Epidemioloģiskā saite ir apstiprināta,» apliecināja Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs. Lielākoties visi pacienti ir apmeklējuši valstis, kurās ir koronavīrusa Covid-19 epidēmija, četros gadījumos inficēšanās apstiprināta, veicot izmeklējumu lidostā uzreiz pēc atgriešanās no ārzemēm. Dažos gadījumos ar koronavīrusu inficēšanās notikusi Latvijā, tomēr, kā skaidro epidemiologs, to nevar uzskatīt par vīrusa cirkulāciju Latvijā, jo šie cilvēki bijuši kontaktpersonas no ārzemēm atbraukušam inficētam cilvēkam. Līdz šim nav notikusi inficēšanās no cilvēka cilvēkam Latvijā, nepastāvot saitei ar ārzemēs iegūtu saslimšanu.

Tomēr mazā bērna saslimšana ar Covid-19 apliecina to, ka saslimst ne tikai tie iedzīvotāji, kuri bijuši un atgriezušies no «bīstamo» valstu sarakstā iekļautajām zemēm, bet arī citur. Tas apliecina arī to, ka vīrusa izplatība mainās pa dienām. Epidemiologs J. Perevoščikovs norādīja, ka bērns patiešām bija ārzemēs, bet ne valstī, kas iekļauta sarakstā. Ārzemēs pavadījis ilgāku laiku kopā ar vecākiem un pēc atgriešanās atsācis apmeklēt bērnudārzu (Piņķos, Pierīgā). Tas bija vēl pirms ārkārtas situācijas izsludināšanas valstī, un bērnam tobrīd nebija nekādu saslimšanas simptomu. Tiklīdz tie parādījās, bērnam tika veiktas analīzes un atklāts Covid-19, bērnudārzu viņš vairs neapmeklēja. Tas ir arī pierādījums tam, cik neskaidri ir pašreizējie noteikumi bērnudārzu apmeklēšanai, jo tie paredz, ka bērnudārzu nedrīkst apmeklēt tikai tie bērni, kuri atgriezušies no augstākā riska valstīm. Epidemiologi rosinājuši bērnudārzu slēgt, un visiem bērniem, kā arī darbiniekiem ieteikts novērot veselības stāvokli. J. Perevoščikovs arī norāda, ka nevienam no pacientiem līdz šim nav bijusi smaga saslimšanas klīniskā norise, lielākā daļa ārstējas mājās. Visiem saslimušajiem būs kontroles analīzes, lai secinātu, vai cilvēks ir izārstējies un vairs nevar aplipināt citus.

Ņemot vērā straujo koronavīrusa saslimšanas gadījumu skaita pieaugumu, eksperti pagaidām nevar sniegt nekādu sabiedrību nomierinošu ziņu par iespējamu epidēmijas apturēšanu. «Visur pasaulē, izņemot pašlaik Ķīnu, saslimšanas gadījumu skaits palielinās, par to ziņo arvien vairāk valstu,» secina J. Perevoščikovs. Saslimstība palielinās arī Eiropā. «Galvenais rādītājs, pēc kā mēs secinām, ka epidēmija ir apturēta, un te mēs varam pašlaik skatīties tikai uz Ķīnu, ir saslimšanas gadījumu samazinājums. Diemžēl nevienā Eiropas valstī tas pašlaik nav novērojams,» teica epidemiologs. Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta direktore Liene Cipule norādīja, ka ir valstis, kuras jau pie strauji augoša Covid-19 pacientu skaita ir nolēmušas visus pacientus ar aizdomām uz šo vīrusu vairs netestēt, līdz ar to arī šie reģistrēto gadījumu skaitļi var kādā brīdī kļūt mānīgi. Viņasprāt, rādītājs, ka situācija uzlabojas, būtu fakts, ka slimnīcās samazinās pacientu skaits ar smagām koronavīrusa izraisītām komplikācijām. Jāatgādina, ka Latvijā pašlaik nav neviena pacienta, kuram saslimšana noritētu smagā formā.

Latvijā arī pēdējās dienās būtiski palielinājies notestēto pacientu skaits, piemēram, līdz 5. martam bija veiktas 170 pārbaudes un reģistrēts viens pacients, bet pirmdien vienas diennakts laikā notestēts 391 pacients un pozitīvas bija 26 analīzes. Kopumā šīs pārbaudes līdz otrdienai bija veiktas 1538 cilvēkiem. Palielinoties pacientu plūsmai, valsts apmaksāto laboratorisko izmeklējumu veikšanas iespējas ir paplašinātas. Turpmāk NMP dienesta dispečeri aizdomu gadījumos par saslimšanu pacientus ar viegliem simptomiem analīžu parauga noņemšanai varēs novirzīt uz jaunizveidotu mobilo analīžu punktu Biķernieku trases teritorijas auto stāvlaukumā. Divas teltis jau darbojas pie Latvijas Infektoloģijas centra. Pēdējo dienu laikā mediķi mobilajos punktos, NMP dienesta mediķu brigādes un Centrālās laboratorijas speciālisti veic analīžu paraugu paņemšanu ap 300 pacientiem diennaktī.

Inga Paparde

Pievienot komentāru