autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Ameriks pamanījies iegādāties Mogo akcijas vēl pirms to kotēšanas biržā

Pirms mēneša Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) saistībā ar iespējamiem koruptīviem “Rīgas satiksmes” iepirkumiem veica 30 kratīšanas un aizturēja septiņus cilvēkus. Starp viņiem bija arī partijas “Gods kalpot Rīgai” biedrs Aleksandrs Krjačeks, bet kratīšana notika vicemēra Andra Amerika dzīvesvietā. Ameriks noliedza darījumu vai kādas citas saites ar iespējamo kukuļdošanas shēmas radītāju – Māri Martinsonu. TV3 raidījumam “Nekā personīga” izdevies noskaidrot, ka Martinsonam piederējuši abi ātro kredītu uzņēmumi, kuru obligācijas Ameriks iegādājies un no kuriem procentu maksājumos saņēmis vairākus simtus tūkstošu eiro – lielāko pēdējo gadu ienākumu daļu.

2014. gadā ātro kredītu firma “Mogo” emitēja obligācijas. Vēl pirms tās nonāca biržā, obligācijas iegādājās “Rīgas satiksmes” valdē strādājošais Andrejs Požarnovs, Rīgas vicemēra Andra Amerika dēls un vēlāk – arī pats Ameriks. Trešā daļa “Mogo” piederēja šajā adresē reģistrētam Māra Martinsona uzņēmumam.

“Mogo” obligācijas ir vienas no ienesīgākajām Baltijas biržu vērtspapīru sarakstā. To īpašnieki katru gadu procentos saņem 10. daļu no visas obligāciju vērtības. Vienas obligācijas cena ir 1000 eiro. Vislielākais ieguvums ir tiem, kas obligācijas iegādājās pirmie – septiņu gadu laikā līdz vērtspapīru dzēšanai viņi savus sākotnējos ieguldījumus būs palielinājuši par 70%.

“Mogo” obligācijas pieder vairākiem politiķiem – Andrim Amerikam, viņa dēlam Agrim, kā arī Baldones pašvaldības deputātam un bijušajam “Rīgas satiksmes” valdes loceklim Andrejam Požarnovam.

Biržā “Mogo” obligācijas kļuva pieejamas 2014. gada novembrī. Bet izlaistas tās tika jau martā, tādēļ zinātāji obligācijas varēja iegādāties vairāk nekā pusgadu iepriekš.

Starp viņiem bija arī Agris Ameriks un Andrejs Požarnovs. Ameriks aptuveni maijā nopirka obligācijas 250 tūkstošu eiro vērtībā. Viņš ir ilggadējā Rīgas vicemēra Andra Amerika dēls un tobrīd arī Rīgas domes deputāts.

Bijušais Rīgas domes deputāts Agris Ameriks skaidro, ka tās ir publiskās obligācijas, tās var jebkurš iegādāties. Viņš gan neatceras, kurš viņam ieteica šīs obligācijas iegādāties. “Skaidrs, ka tur augsti riski, ņemot vērā, ka tas nav droši vien viegli likvidējams papīrs, likvīds papīrs tas nav. Bet es pieņēmu lēmumu, ka es esmu gatavs uzņemties riskus un ieguldīt,” piebilda Ameriks.

Andrejs Požarnovs 2013. gada pašvaldību vēlēšanās Rīgā startēja apvienotajā “Saskaņas” un “Gods kalpot Rīgai” sarakstā. Viņš domē neiekļuva, bet drīz pēc vēlēšanām Požarnovu iecēla “Rīgas satiksmes” valdē. Nepilnu gadu vēlāk – vienlaikus ar Agri Ameriku – viņš par 200 tūkstošiem eiro iegādājās “Mogo” obligācijas.

“Katrā bankā ir šie te mākleri, kas nodarbojas ar obligāciju pirkšanu un pārdošanu, tas ir saistībā ar šo, jo es pats nenodarbojos ar tādām lietām,” raidījumam norāda Požarnovs.

Požarnovs un Agris Ameriks ir “Swedbank” klienti. Bankas skaidrojums ļauj noprast, ka obligācijas pirkuši, jo klienti tā pieprasīja. Birža un “Mogo” obligāciju emitētājs “BlueOrange” atteicās komentēt darījumus.

“Par obligācijām, kas šobrīd tiek minēts kā galvenais manu nodarījumu pierādījums, varu teikt, ka tās esmu iegādājies ar bankas starpniecību, un šāda iespēja, godātie mediju pārstāvji, ir jebkuram cilvēkam Latvijā vai ārpus tās. Te nav nekādu ekskluzīvu piedāvājumu. Kompānijas obligācijas ir iekļautas biržā “Nasdaq Riga”. Kas vēlas, var viņas iegādāties,” medijiem norādīja Andris Ameriks.

Amerika īpašumā pirms gada bija “Mogo” obligācijas 2,5 miljonu eiro vērtībā. 2017. gadā viņš procentos no “Mogo” saņēma 200 tūkstošus eiro.

Ameriks sarunu “Nekā personīga” atteica.

Iegādāties vērtspapīrus nav noziegums. Biržā ir pieejamas obligācijas arī ar augstāku ienesīgumu, tomēr vicemērs iegādājies tieši ar Martinsonu saistīto firmu parādzīmes.

“Uzņēmēju Māri Martinsonu es pazīstu vairākus gadus, pat desmit gadus – līdzīgi kā daudzi citi Rīgā un Latvijā. Uzskatu, ka mana pazīšanās ar Māri Martinsonu ir cēlonis visām aizdomām par mani un attiecīgi saistītiem likuma pārkāpumiem,” pirms atkāpšanās no amata sacīja Ameriks.

Amerikam arī iepriekš nācies taisnoties par pazīšanos ar Martinsonu. Pirms četriem gadiem Finanšu policija kratīja 100 ar PVN krāpšanas shēmu saistītus objektus. Tajā piedalījusies arī Martinsona firma “Moduls-Rīga”. Amerika pārziņā esošā Īpašumu departamenta iepirkumos šis uzņēmums bija biežs uzvarētājs.

Šīs sarunas brīdī Amerika ģimene jau bija iegādājusies “Mogo” obligācijas. Pats Ameriks Belizā reģistrētai Māra Martinsona firmai bija aizdevis pusmiljonu eiro, ko atguva ar 20% peļņu.

2016. gadā Ameriks ar dzīvesbiedri vienā laikā ar Martinsona ģimeni atgriezās no Antālijā. Lidmašīnā atradās arī Amerika padomnieks Mareks Gailītis ar ģimeni un Rīgas domes “Saskaņas” frakcijas vadītāja vietnieks Mihails Kameņeckis.

“Mogo” īpašnieki ir paslēpti ārvalstu uzņēmumos, tomēr “Nekā personīga” izdevies noskaidrot, ka laikā, kad Rīgas pašvaldības amatpersonas sāka iegādāties šīs firmas vērtspapīrus, Martinsonam tajā piederēja trešā daļa akciju, liecina Luksemburgā notikušas akcionāru sapulces protokols.

Pēc 2014. gadā atklātībā nākušās būvnieku PVN krāpšanas lietas Martinsons no saviem uzņēmumiem pazuda. Par īpašnieku kļuva viņa dēls, bet vēlāk daļa pārdota kādam Maltas uzņēmumam, kur patiesā labuma guvēja ir kāda Jekaterina Nikuļina.

“Ja tas personīgi ir pret mani, tad, kāds tam sakars kompānijai? Šī iemesla dēļ es esmu izstājies no „Moduls” valdes laukā, nākamnedēļ tas tiks paziņots, jo es negribu, lai cieš kompānija, ja tas ir vērsts pret mani. Es nezinu, kā to lai komentē, tas lai paliek un katra sirdsapziņas , kas tajā ir ieinteresēts,” 2014. gadā sacīja Martinsons.

Arī “4Finance” izveidotāji un “Mogo” akcionāri Aigars Kesenfelds, Māris Keišs, Kristaps Ozols un Alberts Polis firmas reģistrējuši tajā pašā adresē Maltā, kur Martinsona īpašumu pārņēmēja Nikuļina. Šī adrese Latvijas Uzņēmumu reģistrā atrodamos dokumentos minēta tikai vēl vienā gadījumā. Te juridiskā adrese deklarēta arī Nila Ušakova ārštata padomnieka, apdrošināšanas nozares uzņēmēja Ērika Teilāna uzņēmumam “Septentrio Holdings”.

“Rīgas satiksmi” pašlaik vada pagaidu valde, kas apturējusi vismaz vienu uzņēmuma līgumu ar Mārim Martinsonam pietuvinātu kompāniju 3 miljonu eiro vērtībā.

Foto: F64

Pievienot komentāru