Alimentu parādniekiem regulāri vicina pātagu
Uzturlīdzekļu nemaksātāji sasparojas un atrod naudu saviem bērniem ikreiz, kad pret viņiem varētu vērst represijas. Piemēram, liegt vadīt automašīnu vai publiskot uzvārdus. Uzturlīdzekļu nemaksātāji gan ir kā ķirzaka, kam nocērt asti un tā tik un tā izaug vietā. Viņiem laiku pa laikam vajadzīga jauna pātaga, lai piespiestu maksāt uzturlīdzekļus saviem bērniem.
Ja cilvēks ļaunprātīgi izvairās no uzturlīdzekļu maksāšanas, tagad, kopš 2018. gada 1. janvāra, kriminālatbildība iestājas ne tikai tad, ja vecāki nepilda tiesas nolēmumu, ar kuru uzlikts pienākums nodrošināt bērnu ar uzturlīdzekļiem, bet arī tad, ja parādnieks nepilda Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas (UGFA) lēmumu par uzturlīdzekļu izmaksu. Proti, UGFA var vērsties policijā pret uzturlīdzekļu nemaksātājiem. Iespējams, viņi pat nezina, ka par bērnu neuzturēšanu var nonākt cietumā, strādāt piespiedu darbu vai maksāt naudas sodu, raksta NRA.lv.
Parādnieku uzvārdi noslepenoti
UGFA ir jau sacījusi, ka tā dēvētie alimentu nemaksātāji sāka aktīvāk maksāt uzturlīdzekļus, kad kļuva zināms, ka kopš 2015. gada jūlija parādnieku vārdus publiskos. Tad būtiski palielinājās atgūto līdzekļu apmērs – pat par vairāk nekā 35 procentiem. Tagad šāda publiska kaunināšana ir atzīta par parādnieku un viņu bērnu privātās dzīves pārāk lielu aizskaršanu.
Bez mašīnas – iedarbīgs bubulis
Pirms gada – 2017. gada 1. aprīlī – stājās spēkā regulējums, kas paredz, ka uzturlīdzekļu parādniekiem var tikt piemērots transportlīdzekļu un kuģošanas līdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums. UGFA ir nosūtījusi aptuveni 30 000 brīdinājuma vēstuļu parādniekiem, un tas veicinājis atgūto uzturlīdzekļu apmēra palielināšanos (piemēram, 2017. gada jūlijā atgūti 3 076 748 eiro, par 37 procentiem vairāk nekā 2016. gada jūlijā). Kaut arī, matemātiski rēķinot, pērn autovadītāja apliecība ir bijusi nepilniem 9000 alimentu nemaksātāju, auto vadīšanas tiesības nav liegtas nevienam no viņiem.
UGFA norāda, ka parādniekiem noteiktajiem ierobežojumiem ir pirmām kārtām preventīva nozīme. Pagājušā gada aprīlī lielākais uzturlīdzekļu parāds kādam autovadītājam bija gandrīz 65 000 eiro, bet arī viņš acīmredzot nav palicis bez pārvietošanās līdzekļa. Autovadītāja apliecība netiek apturēta uzreiz un nebrīdinot. Parādniekam dod laiku situācijas skaidrojumam, tiek vērtēts secīgi veiktu maksājumu skaits u.tml.
UGFA pārstāve Linda Sparāne Latvijas Radio sacīja, ka brīdinājums par auto vadīšanas liegumu bijis iedarbīgs, jo gada laikā par 3282 samazinājies to parādnieku skaits, kam ir derīga autovadītāja apliecība. 2017. gada 1. aprīlī bija 8410 uzturlīdzekļu parādnieku ar derīgu autovadītāja apliecību, bet šā gada janvārī viņu bija 5128. UGFA vērtē, ka mērķis ir sasniegts.
Gan ātrāk, gan ilgāk
Tieslietu ministrija sadarbībā ar UGFA, Labklājības ministriju, Saeimas pārstāvjiem un administratīvo tiesu tiesnešiem aktīvi turpina uzturlīdzekļu piedziņas procesa uzlabošanu, izvērtējot jaunus tiesību ierobežojumus, kas būtu piemērojami uzturlīdzekļu parādniekiem, piemēram, piedalīties medībās, izmantot medību ieročus, uzsākt civildienestu, kā arī piemērot aizliegumu spēlēt azartspēles.
UGFA informē, ka 2017. gadā būtiski pieaudzis saņemto iesniegumu par uzturlīdzekļu izmaksu skaits, jo kopš pagājušā gada 1. aprīļa uzturlīdzekļus var saņemt īsākā laikā – process ir saīsināts no 9 uz 3 mēnešiem, kā arī, lai saņemtu uzturlīdzekļus, personai nav jāvēršas tiesā (tas par 83,3 procentiem samazinājis tiesā iesniegto prasības pieteikumu skaitu par uzturlīdzekļu piedziņu).
Savukārt septembrī pieaudzis iesniegumu par uzturlīdzekļu izmaksu skaits, jo no 2017. gada 1. septembra uzturlīdzekļus no UGFA iespējams saņemt arī pēc bērna pilngadības sasniegšanas, ja bērns turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijas Republikā, bet ne ilgāk kā līdz 21 gada vecumam.
Uzturlīdzekļi 2018. gadā
Šogad un turpmākajos trīs gados pakāpeniski pieaugs no Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksāto valsts garantēto uzturlīdzekļu apmērs bērniem un pilngadīgām personām, kuras turpina iegūt izglītību Latvijas Republikā:
2018. gadāparedzēts, ka bērnam līdz 7 gadu vecumam tie būs 98,90 eiro ik mēnesi, bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 21 gada vecuma sasniegšanai – 118,25 eiro ik mēnesi;
2019. gadābērnam līdz 7 gadu vecumam – 103,20 eiro ik mēnesi, bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 21 gada vecuma sasniegšanai – 122,55 eiro ik mēnesi;
2020. gadā bērnam līdz 7 gadu vecumam – 107,50 eiro ik mēnesi, bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 21 gada vecuma sasniegšanai – 129 eiro ik mēnesi.
Antra Gabre
Foto: Pixabay