autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Aizdomas par politiķiem pietuvinātu būvfirmu lobēšanu pusotra miljona konkursā Talsos

Talsu novada pašvaldība pēdējos gados aktīvi remontē bibliotēkas un skolas, piesaistot Eiropas naudu. Šobrīd notiek Talsu Valsts ģimnāzijas pārbūve. Konkursā pieteicās divi pretendenti. Uzvarēja vietējo firmu apvienība ar dārgāko piedāvājumu, jo solīja darbus paveikt neticami ātri – 16 nedēļās. Tagad laiks jau pagājis, bet skola nav gatava. Pašvaldība termiņu pagarinājusi, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Pretimnākšanas iemesls varētu būt uzņēmēju politiskās saites domē, uzskata Talsu domes opozīcija. Deputāti baiļojas/satraucas, ka par pārkāpumiem projektam var atņemt Eiropas naudu.

Talsu Valsts ģimnāzija ir viena no lielākajām skolām novadā. Ēka būvēta pirms 100 gadiem, pēdējos 50 gadus nav būtiski remontēta. Talsu pašvaldība lēmumu par pārbūvi pieņēma pirms sešiem septiņiem gadiem un projekts bija gatavs 2015.gadā. Tas vairākkārt uzlabots, taču būvniecībai vienmēr pietrūcis naudas.

Pagājušā gadā pašvaldība izsludināja iepirkumu. Konkursā vērtēja ne vien cenu, bet arī pabeigšanas termiņu. Pieteicās firma “Pro Dev” no Rīgas, kas solīja darbus veikt par 1,3 miljoniem. Otrs pretendents bija vietējās firmas “Stats” apvienība, kas prasīja vairāk – 1,43 miljonus.

Konkursā uzvarēja kompāniju “Telms” un “Stats” apvienība, jo solīja ģimnāziju pārbūvēt rekordīsā laikā – četros mēnešos. Šis termiņš sen jau pagājis, bet darbi ne tuvu nav galā.

Līgums ar apvienību noslēgts augustā. Decembrī darbiem bija jābūt pabeigtiem. Taču pašvaldība termiņu pagarinājusi vēl par trīs mēnešiem. Pašvaldības vadītāja Sandra Pētersone stāsta, ka tas darīts, jo atklājušās nepilnības projektā: “Būvnieks iesniedza visas tās neatbilstības, ko konstatēja dabā pret šo būvprojektu. Kā minēju, tās ir vairāk nekā sešas. Līdz ar to bija nepieciešami papildus risinājumi, kas saistīti ar projekta aktualizāciju. Būtiskākās lietas, kas iezīmējās, bija saistītas ar pārseguma konstrukcijām. Ar lifta šahtas un lifta izmēru neatbilstībām, būvniecības daļā un turklāt bija jāpārvērtē tās lietas, kas bija saistītas ar ugunsdrošības prasību ievērošanu.”

Talsos pie varas ir Nacionālās apvienības, “Vienotības”, Latvijas Zemnieku savienības un partijas Talsu novada attīstībai apvienība. Trauksmi ceļ opozīcijas deputāti. Viņi uzskata, ka domes vadība konkursu noorganizējusi, lai pasūtījumu saņemtu vietējās firmas, kaut arī piedāvājums bija par 10% dārgāks. Labās attiecības firmu un domes vadības starpā ļauj projekta termiņu pagarināt bez soda. Palielināta arī summa.

“Tās ir viņu metodes, tā viņi strādā. Un klausījos tajā virknē ko Aiva nosauca, ko viņi ir atraduši un es esmu pārliecināta, ka ar to jau nebeigsies un viņi atklās vēl daudz ko un tā ģimnāzija mums būs nevis vienkārši ģimnāzija, bet būs tāda zelta ģimnāzija,” pauda Talsu novada domes deputāte Inga Gluzda.

No 18. decembra būvobjektā ir tehnoloģiskais pārtraukums, lai saskaņotu izmaiņu projektu. Tas nozīmē, ka būvnieks nedrīkst turpināt darbu. Arī līguma termiņš ir apturēts. Var strādāt tikai santehniķi, kas maina apkures sistēmu. Opozīcijai ir aizdomas, ka firmas, lai paspētu reiz jau pagarinātajā termiņā, aizliegumu neievēro un nelikumīgi turpina strādāt. Būvvalde to izliekas neredzam. Tāpēc deputāti šonedēļ izlēma inspicēt būvdarbus un mēģināt pieķert būvniekus pārkāpumos.

Apsekot būvdarbus skolas ēkā devās domes deputāti, par būvniecību atbildīgā domes darbiniece, būvuzņēmējs un būvinspektors. Pēc pusotras stundas objekta pētīšanas, aizdomas, ka darbi nav apturēti, nebija izgaisinātas.

“Ja mēs runājam par šodienu, ko mēs tur redzējām, Tas ko mēs redzējām, jā nu ir skaidrs, ka ir kaut kādi darbi veikti šajā posmā, kas ir tehnoloģiskā pauze, kas pēc likuma nekādā veidā nedrīkstēja tikt veikti, bet tā kā, visticamāk, būvnieks šo ir veicis, tas nozīmē ka šim būvniekam ir dotas kaut kādā veidā priekšrocības,” norāda Talsu novada domes deputāts Lauris Pīlēģis.

Deputāti bija dusmīgi, ka būvuzņēmējs neļāva apskatīt visu ēku. Kādas durvis, iespējams, uz lifta šahtu, bija aizskrūvētas un aizbarikādētas.

– Ja jums nav ko slēpt, tad mierīgi varat atvērt vaļā, parādīt mums. Ja vajag, mēs varam pagaidīt, man laiks ir šodien!
– Tad jūs maksāsiet kādam cilvēkam, kas taisīs vaļā?
– Jā. Ja taisām vaļā!
– Es jūs nelaidīšu!
– Jūs nevarat nelaist!
– Tad kāda jēga ir šobrīd apsekot objektu?
– Nu, ko jūs tur gribat redzēt?
– Cik ir izdarīts! Mēs veicam foto fiksāžu. Es jautāju domes sēdē, vai pirms tehnoloģiskā pārtraukuma tika veikta foto fiksāža. Nē netika, tad šobrīd mēs veiksim foto fiksāžu.

Talsu domes opozīcijai ir bažas, ka pieļaujot termiņa novilcināšanu, pārkāpti godīgas konkurences noteikumi. Tas var būt iemesls, lai pašvaldībai atņemtu projektā ieguldīto Eiropas naudu – līdz 900 000 eiro.

Būvdarbu vadītājs Vilnis Mālmeistars ir konkursā uzvarējušās Talsu firmas “Stats” īpašnieks. Izskaidrot, kāpēc solīja darbus pabeigt tik īsā termiņā un kas nogāja greizi, viņš nevēlas.

Kompānija “Stats” bija starp būvniekiem, kas 2018.gadā uzvarēja trīs miljonu konkursā par Talsu bibliotēkas pārbūvi. Toreiz nu jau bijušais Talsu mērs Edgars Zelderis konstatēja, ka piedāvājums ir sadārdzināts par 30% un gribēja lauzt līgumu. Tas viņam neizdevās. Lēmuma dēļ izjuka koalīcija un viņa partija ”Mēs – Talsiem un novadam” nonāca opozīcijā, bet viņš pats no domes aizgāja.

SIA “Telms”

– Labdien! Mēs no Nekā personīga Tv3 raidījuma. Mēs Nikolājevu Raivi varētu satikt?
– Nē! Vai jums ar viņu sarunāts?
– Nav sarunāts. Mēs no Talsiem garām braucot.
– Nē nē, viņš nav tā kā šobrīd runājams.
– Un Ilze Nikolājeva?
– Arī nav.

Otra Talsu ģimnāzijas pārbūvē uzvarējusī firma “Telms” pieder uzņēmējam Raivim Nikolājevam. Nikolājevs ir bijis liels atbalstītājs partijai “Vienotība”, kas ir pie varas Talsos. Pēdējos četros gados noziedojis 30 000 eiro. Vēl 10 000 ziedojusi viņa sieva Ilze. 2017.gadā no partijas saraksta kandidējis uz Tukuma domi, taču nav ievēlēts.

“Attiecībā uz to ko jūs minējāt, ka notiek kaut kāda pretimnākšana, es no savas puses varu teikt, ka noteikti ka nē. Katrā ziņā manā rīcībā šāda informācija nav un no manas puses tas noteikti tā nav. Jā esmu dzirdējusi arī atsevišķu deputātu izteikumus, ka ir iespējams, kaut kādas politiskās saistības, bet es uzskatu, ka tam jābūt kaut kādiem pierādījumiem, bet manā rīcībā šādas informācijas nav,” uzsvēra Pētersone.

Domē nav zināms, kad skolas remonts būs galā. Cerības ir nākamo mācību gadu sākt jaunās telpās.

Pievienot komentāru