autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Advokāts Raimonds Krastiņš pārtraucis Lemberga aizstāvību

Galvenais Ventspils mēra Aivara Lemberga aizstāvis t.s. Lemberga kriminālprocesā zvērināts advokāts Raimonds Krastiņš Rīgas apgabaltiesai nosūtījis paziņojumu, ka veselības stāvokļa dēļ pārtrauc sava klienta aizstāvību un izstājas no advokatūras. Tiesa uzdevusi A. Lembegam atrast jaunu aizstāvi līdz 31. jūlijam.

To vakar no rīta tiesas sēdē paziņoja tiesnesis Boriss Geimans. Kā NRA.lv paskaidroja A. Lembergs, viņš par sava advokāta lēmumu bijis pārsteigts, jo uzzinājis par to nevis no paša advokāta, bet gan no Rīgas apgabaltiesas.

Sazināties ar R. Krastiņu vakar nebija iespējams, jo viņa telefons bija izslēgts.
A. Lembergs pieļauj, ka viens no iespējamajiem advokāta radikālā lēmuma iemesliem ir pēdējo nedēļu laikā tiesas zālē notikušais prokuroru un tiesas psiholoģiskais terors, regulāri pārtraucot advokāta runu un pamācot, kas jāsaka debašu runā un kas nav jāsaka, kā arī tiesas demonstratīvi vienaldzīgā attieksme pret advokāta argumentiem.

Piemēram, kad advokāts analizēja A. Lemberga savulaik ieņemtos amatus, par kuriem prokurori apgalvo – no šiem amatiem A. Lembergs varējis ietekmēt SIA Puses biznesu -, tiesnesis advokātam norādījis, lai vienkārši pasaka, ka nepiekrīt prokuroru viedoklim.

Savulaik intervijā Neatkarīgajai (Latvijā no tiesiskuma nav ne smakas, 14.03.2011.) A. Lembergs pastāstīja, ka jau 2007. gadā bija palicis bez advokātiem, jo vienus prokurori iebiedēja (Guntars Antoms), citi sāka strādāt prokuroru interesēs (Ligita Pētersone), vēl citus prokurori padarīja par lieciniekiem (Jānis Lāma u.c.), un viņi vairs nevarēja būt advokāti. Tad aizstāvību uzņēmās R. Krastiņš un vienu lietu (par valsts amatpersonas deklarācijas neiesniegšanu) arī spīdoši palīdzēja uzvarēt.

Lai arī A. Lembergam aizstāvību palīdz nodrošināt arī citi advokāti, R. Krastiņš bija galvenais aizstāvības stratēģis jeb pamatadvokāts. Viņam vienīgajam bija izsniegts pastāvīgais orderis. Pārējiem orderi tika izrakstīti uz katru tiesas sēdi, jo viņi strādāja ar atsevišķiem krimināllietas jautājumiem.

Pagājušajā nedēļā pirms Līgo svētkiem R. Krastiņš Rīgas apgabaltiesā turpinājis debašu runu. To vairākas reizes pārtraucis prokurors Juris Juriss, un advokāts no tiesas puses saņēmis pamācības, kā un kas jārunā aizstāvības debašu runā. Tādējādi tiesa atklāti demonstrējusi, ka advokāta teiktais to nemaz neinteresē. Kā Neatkarīgajai skaidroja A. Lembergs, «ir ticams pieņēmums, ka Krastiņš nevar pārdzīvot šādu situāciju. Iznāk, ka viss viņa ieguldītais darbs ir nevajadzīgs, un viņš pie šādiem apstākļiem nevar veikt savu advokāta pienākumu pret klientu. Uzstājoties tiesu debatēs, advokāts daudzas reizes tika pārtraukts. Viņam neļāva runāt to, ko viņš vēlējās runāt, kas attiecas ne tikai uz krimināllietu, bet arī uz apsūdzību. Viņš ļoti pārdzīvoja to, ka tiesu neinteresē aizstāvības argumenti. Pagājušajā nedēļā jau kļuva skaidrs, ka tiesa advokātam neļaus runāt. Tagad man jāmeklē jauns aizstāvis. Notikušais, protams, man ir liels pārsteigums, jo, pēc manām domām, vajadzēja cīnīties līdz galam. Krastiņš divpadsmit gadu realizēja manu aizstāvību, un ir izveidojušās klienta un aizstāvja attiecības. Viņa divpadsmit gadu ieguldītajā darbā un vēl tik apjomīgā lietā neviens no malas vairs ielēkt nevar. Tiesa man uzdeva līdz 31. jūlijam atrast aizstāvi. Tiesai teicu, ka centīšos, bet negarantēju, jo nopietni advokāti nestāv bezdarbnieku rindās. Viņu lietvedībā jau ir apjomīgas lietas. Tiesa paziņoja – ja līdz 31. jūlijam advokātu neatradīšu, tad man nozīmēšot valsts advokātu».

Jāatgādina, ka tiesa aizstāvības pusei praktiski nedeva laiku sagatavoties debatēm. Pēc tam, kad prokurori noslēdza savu 13 mēnešu garo debašu runu, tiesa paziņoja, ka aizstāvībai jābūt gatavai sākt debates pēc trim nedēļām. Tā kā krimināllietas apjoms veido vairāk nekā divsimt sējumu, bet prokuroru runa ilga vairāk nekā gadu, sagatavoties debatēm dažu nedēļu laikā bija ļoti grūti.

Vienpadsmit tiesvedības gadu gaitā R. Krastiņš tiesai vairākkārt ir atsaucies uz savām veselības problēmām – nopietnām muguras sāpēm.

Nākamā tiesas sēde nozīmēta uz 15. augustu. Tas nozīmē – ja tiks nozīmēts valsts advokāts, tad viņam ar krimināllietas materiālu blāķiem, kas sastrādāti vairāk nekā 20 gadu laikā, būs jāiepazīstas divu nedēļu laikā.

Ritums Rozenbergs, Uldis Dreiblats

Foto: F64

Pievienot komentāru