“ABLV Bank” aicina “FinCEN” atsaukt savu ziņojumu par banku
AS “ABLV Bank”, kuras akcionāri nolēmuši sākt bankas pašlikvidāciju, advokāti aicina ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūciju (“FinCEN”) atsaukt publicēto priekšlikumu, teikts publiskotajā bankas advokātu atbildes vēstulē “FinCEN”.
“ABLV Bank” piesaistītie advokāti no starptautiskā uzņēmuma “WilmerHale” ASV biroja sagatavojuši 34 lapaspušu atbildi, kurā ietvertas vairāk nekā 170 atsauces uz ASV likumdošanas aktiem, tiesu lēmumiem, ASV Kongresa materiāliem, bankas iekšējiem dokumentiem, politikām, noteikumiem, procedūrām un stratēģijām, kā arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) normatīvajiem aktiem un citiem dokumentiem.
Vēstulē norādīts, ka “FinCEN” publiskotais priekšlikums izraisīja notikumu virkni, kas noveda pie Eiropas Centrālās bankas lēmuma pasludināt “ABLV” par tādu finanšu iestādi, kas ir vai nonāks grūtībās (“failing or likely to fail”). Tas savukārt noveda pie “ABLV” neatgriezeniska lēmuma uzsākt pašlikvidāciju. Neskatoties uz to, “ABLV” pauž gatavību cieši sadarboties ar “FinCEN”, piedāvājot jebkādu informāciju, kas varētu būt nepieciešama priekšlikuma apspriešanai.
Vēstulē norādīts, ka “FinCEN” pret “ABLV Bank” izvirzījis “pārspīlētas apsūdzības”, par kurām lielā daļā sniegti vai nu ļoti vispārīgi apgalvojumi, vai arī nav uzrādīti pierādījumi gan par naudas atmazgāšanu, gan apvainojumiem kukuļdošanā.
Lai arī banka vēstulē neapstrīd, ka tās darbības laikā darbības modeli veidojuši samērā augsta riska klienti, kuri ir augsta riska jurisdikciju klienti, tomēr “FinCEN” paziņojuma publicēšanas brīdī banka jau bija daudz paveikusi, lai mazinātu riska profilu, tādējādi tiek uzskatīs, ka “FinCEN” nav pievērsis uzmanību bankas paveiktajam pēdējos gados, kas ietver arī apkalpoto nerezidentu īpatsvara samazināšanu.
“”FinCEN” nepamato ziņojumā publicēto pārspīlēto apgalvojumu, ka “ABLV” ir “institucionalizējusi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju kā vienu no bankas pamatdarbības pīlāriem” un ka tā “cenšas kavēt” Latvijā spēkā esošo tiesību ieviešanu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšana novēršanas jomā,” teikts vēstulē.
Advokāti norāda, ka šīs pārmaiņas un paveiktais ir īpaši būtisks, vērtējot vai banka rada vai var radīt iespējamu finanšu noziegumu risku, kā to paredz ASV Patriotu akta 311. pants.
Ņemot vērā, ka “FinCEN”, pēc advokātu domām, nav ņēmis vērā virkni būtisku apstākļu, kā arī tamdēļ, ka banka pieņēmusi lēmumu par pašlikvidāciju, “FinCEN” priekšlikuma virzīšanai uz tā dēvēto “final rule” nav juridiska pamata un praktiskas nozīmes un priekšlikums būtu jāatsauc. “Ar visu cieņu mēs lūdzam “FinCEN” atsaukt savu paziņojumu un tajā izvirzīto priekšlikumu,” vēstulē raksta advokāts David S.Cohen (Deivids Koens).
Tāpat “ABLV” vēstulē uzsver, ka to īpaši negatīvi pārsteidzis “FinCEN” “pilnīgi nepamatotais apgalvojums”, ka “ABLV vadība ir izmantojusi kukuļošanu, lai ietekmētu Latvijas valsts amatpersonas, cenšoties novērst pret to vērstās tiesiskās darbības un mazināt draudus savai augsta riska darbībai.” Vēstulē vēlreiz uzsvērts, ka “ABLV” kategoriski noliedz, ka kāds bankas pārstāvis būtu piedāvājis kukuļus Latvijas amatpersonām, norādot, ka šī apsūdzība kopumā ir pilnībā nepamatota. Ņemot vērā, ka kukuļdošanas epizode ir īpaši uztraukusi bankas vadību, tā nosūtījusi iesniegumus Latvijas Valsts policijai un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, lūdzot pilnvērtīgi izvērtēt un izmeklēt “FinCEN” apgalvojumus un piedāvājot pilnīgu sadarbību šīs lietas izmeklēšanā.
Jau vēstīts, ka 13. februārī “FinCEN” publicētais paziņojums, kurš rosināja noteikt sankcijas pret “ABLV Bank”, paralizēja bankas darbu, līdz kredītiestādes akcionāri 26. februārī izlēma par bankas pašlikvidāciju. Tam gan vēl nepieciešams Latvijas banku uzrauga akcepts.
Foto: F64