autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

5 ātro kredītu izmaiņas, kas palīdzēs izvairīties no liekiem tēriņiem

No šī gada 1. janvāra ir stājušies spēkā jaunie Patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumi, kas papildus aizsargā ātro kredītu ņēmējus. Gudriem.lv iepazīstina ar 5 būtiskākajām tiesību aktu izmaiņām, kas saistītas ar ātrajiem kredītiem un, kas palīdzēs visiem, kuri izmanto šo pakalpojumu.

1. Ierobežotas procentu likmes.
Šajā gadījumā ar to ir domāti kopējie procenti dienā. Tagad tie nedrīkst pārsniegt:
0.55 % dienā kredītam, kas izsniegts uz termiņu no 1 līdz 7 dienām,
0.25 % – no 8 līdz 14 dienām,
0.20 % – no 15 līdz 30 dienām,
0.25 % dienā kredītam, kas izsniegts uz termiņu virs 30 dienām.
Kādēļ šīs izmaiņas tika ieviestas? Šāda pieeja padara īstermiņa kredītus pievilcīgākus, kā arī atbalsta tos aizņēmējus, kuri savlaicīgi atmaksā paņemtos aizdevumus.
Piemērs: Izsniedzot kredītu 100 eiro apmērā uz 30 dienām, maksimālā, pieprasāmā procentu summa nebūs lielāka, kā 8,80 eiro. Aprēķinu formula šajā gadījumā izskatīsies šādi: (0.55х7)+(0.25х7)+(0.20х16) = 8.80 eiro.

2. Ir ierobežoti soda procenti.
Tagad par laikā neatmaksātu kredītu, tātad par kredītu, kuram ir nokavēti maksājumi, ātro kredītu kompānija nevar uzrēķināt vairāk, kā 36 procentus gadā.

3. Ir ierobežotas soda sankcijas.
Svarīga likuma norma! Tagad visu izdevumu summa, kas saistīta ar kredīta izsniegšanu (procenti, soda procenti, soda nauda, komisiju izmaksa, maksa par kredīta termiņa pagarināšanu, utt. – viss kopā!), nedrīkst pārsniegt izsniegtā kredīta summu.
Piemēram, jūs aizņēmāties 100 eiro uz 30 dienām. Lai arī kas turpmāk notiktu, pēc likuma visi turpmākie, ar kredītu saistītie, izdevumi nedrīkst pārsniegt 100 eiro. Tas nozīmē, ka ātro kredītu kompānija papildus izsniegtajiem 100 eiro var uzrēķināt 8,80 eiro procentos un pie tiem ne vairāk kā 91,20 eiro soda naudās, komisiju izmaksās, uc. izdevumos.

4. Neizsniegt aizdevumu naktī!
Jaunais likums aizliedz izsniegt ātros kredītus naktī – laika posmā no 23:00 līdz 07:00. Tiek uzskatīts, ka naktī ātros kredītus noformē cilvēki, kuriem nauda ir nepieciešama azartspēlēm un alkohola iegādei nakts bāros. Ideālā variantā ātrie kredīti – tā ir ātra finansiāla palīdzība tiem cilvēkiem, kuriem pietrūkst līdzekļi līdz algai, nepieciešami papildus līdzekļi, kādas lielas, neplānotas lietas iegādei vai medicīnas pakalpojumiem. Paši kredītdevēji atzīst, ka minētie likuma grozījumi pasargā tos no šaubīgiem aizņēmējiem, kuri nevarēs atmaksāt kredītu.

5. Nepieņemt vekseli (parādzīmi).
Ierobežojums noteikt vekseli kā norēķina līdzekli kreditēšanas darījumos liegs kreditoriem apiet patērētāju kreditēšanas regulējumu, kā arī slepus kapitalizēt patērētāja parādus, kas savukārt nodrošinās caurskatāmu kredīta darījumu piedāvāšanu patērētājiem. Parādus būs aizliegts kapitalizēt, kas nozīmē soda naudu pievienot pamatparāda summai, aprēķinot jaunus soda procentus un līgumsodu. Šis grozījums nepieciešams, lai ierobežotu negodīgu kredītpraksi.

Gudriem.lv iesaka, noformējot ātro kredītu, ievērot dažus vienkāršus noteikumus:
* Daudzas kompānijas, ja jūs aizņematies pirmo reizi, izsniedz kredītu bez procentiem. Lai nepārmaksātu, pirms kredīta noformēšanas iesakām iepazīties ar visiem piedāvājumiem.
* Pats prātīgākais – atmaksāt paņemto aizdevumu savlaicīgi. Tomēr, ja tas neizdodas, tad jums var tikt piemērotas soda sankcijas pat, ja tas ir jūsu pirmais kredīts.
* Jums ir tiesības jebkurā brīdī pilnībā vai daļēji atmaksāt aizdevuma summu pirms termiņa, maksājot tikai par faktisko kredīta izmantošanas laiku. Kompensācijas par pirms termiņa kredīta atmaksu nav jāmaksā. *Jums ir tiesības pagarināt kredīta atmaksas termiņu. Tomēr par šo pakalpojumu arī būs jāmaksā. Pirms noformēt aizdevumu der noskaidrot kredīta pagarināšanas nosacījumus.
* Ja neizdodas noteiktajā termiņā pilnībā atmaksāt aizdevumu, aizdevumu ir iespējams dzēst pa daļām. Tādā gadījumā maksa par kredīta pagarināšanu tiks aprēķināta nevis no visas aizdevuma summas, bet gan tikai no atlikušās kredīta summas.
* Aicinām rūpīgi izvērtēt visus par un pret, pirms aizņemties kredītu cita kredīta, piemēram hipotekārā kredīta dzēšanai. Šajā gadījumā ir itin viegli iekļūt parādu piramīdas gūstā, no kuras tikt laukā ir ļoti grūti.
* Nobeigumā atgādinām, ka ja jūs nevariet atmaksāt aizdevumu, jūsu lieta tiks tālāk nodota parādu piedziņas firmai. Šajā gadījumā ir jāņem vērā, ka klāt pie pamata parāda summas nāks klāt papildus izdevumi, kas saistīti ar parāda piedziņu.

Pievienot komentāru