autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

13. Saeimas vēlēšanas: Totāla varas maiņa var būt destruktīva

Absolūts Latvijas iedzīvotāju vairākums vēlētos, lai pēc 13. Saeimas vēlēšanām pie varas nāktu ar to līdz šim nesaistīti cilvēki. Eksperti uzskata, ka šāda neprātīga vēlme var ienākt prātā tikai pie stabilitātes un relatīvi labas dzīves jau pieradušai sabiedrībai, vēsta NRA.lv.

Saeimas apkopotā informācija liecina, ka vismaz kopš 7. Saeimas katrā sasaukumā tiek ievēlēta aptuveni puse vai vairāk jaunu deputātu. Tā Jāņa Straumes vadītajā 7. Saeimā darbojušies 82 iepriekš parlamentā nestrādājuši deputāti. Nākamajā Saeimā, kuru vadīja Ingrīda Ūdre, tādu bija 73, bet 10. Saeimā, kuru ar vēsturisko rīkojumu numur divi rosināja atlaist, un tauta arī to atlaida, 57 iepriekš Saeimā nestrādājuši deputāti. Pat ārkārtas vēlēšanās izveidotajā 11. Saeimā, kurā startēja nu jau bijušā Valsts prezidenta Valda Zatlera partija, bija mazāks līdz šim Saeimas darbu nepieredzējušo deputātu – 39 – skaits. Tiesa, jāpiebilst, ka jauniņo skaits Saeimas sasaukumos uzreiz pēc vēlēšanām bijis mazāks, jo Saeima uzskaita pilnīgi visus deputātus un to iepriekšējo pieredzi. Arī tos, kas deputāta mandātu ieguvuši uz laiku, jo tā dēvētā cietā mandāta turētājs kļuvis par ministru.

Tomēr sabiedrībai nepietiek ar līdz šim pašu ievēlēto jauno seju īpatsvaru parlamentā.

Pētījumu aģentūras SKDS veiktās aptaujas dati liecina, ka 68% iedzīvotāju vēlas, lai pie varas nāktu pilnīgi jauni cilvēki.

Viedokli, ka pie varas būtu jāpaliek jau esošajām partijām un politiķiem, pauda aptuveni sešas reizes mazāks iedzīvotāju īpatsvars – 11%.

Vēl katram piektajam aptaujātajam nebija konkrēta viedokļa šajā jautājumā. Aptaujas respondenti atbildēja uz jautājumu: «Vai, domājot par nākamajām Saeimas vēlēšanām, labāk būtu, ja varu lielā mērā saglabātu patlaban pie varas esošās partijas un politiķi, vai arī būtu labāk, ja pie varas nāktu cilvēki, kuri pie tās nav bijuši?».

Politologs Filips Rajevskis uzskata, ka šāda vēlme tik lielu atbalstu var gūt vien sabiedrībā, kura jau pieradusi pie relatīvi stabilas un nodrošinātas dzīves. «Šī ideja populāra ir tāpēc, ka cilvēkiem gribas kaut ko jaunu. No vienas puses, gribas pārmaiņas, bet negribas tādas, kas ietekmē pašus. Tad ir sajūta, ka jāpamaina sejas tur, Saeimā, nevis savā dzīvē. Daudzi cilvēki grib aizbraukt prom, bet nekad nerealizē šo vēlmi. Vienkārši gribas pārmaiņas. Un tas notiek tad, kad ir ļoti labi vai ļoti slikti, kad gribas kaut ko radikālu, un šobrīd ir tā labā posms. Visas ekonomiskās zīmes rāda, ka īstenībā ir laba situācija, un tieši šādā situācijā cilvēki grib kaut ko jaunu,» uzskata politologs.

Jautāts, vai ir pamats uzskatīt, ka, Saeimā pie varas nonākot tajā iepriekš nestrādājušiem deputātiem, tiks sasniegts rezultāts, uz kādu cer šie 68 procenti, F. Rajevskis atbildēja noraidoši. «Arī Saeimā ir jābūt pārmantojamībai. Ir jābūt cilvēkiem ar pieredzi, kas saprot, kā Saeima funkcionē. Svaigas asinis ir labi, un tās katrās vēlēšanās parādās, bet, kamēr jaunie mācīsies, parlaments nepieņems lēmumus. Tāpēc arī paliek diezgan daudz veco un pieredzējušo,» saka eksperts.

Arī 6. Saeimu vadījusī Ilga Kreituse uzskata, ka tie respondenti, kas vēlas pilnībā nomainīt Saeimas sastāvu, neapzinās sekas, kādas varētu nest šīs iegribas realizēšanās.

«Tiem, kas vēlas visus jaunus, gribētu uzdot jautājumu: kāpēc zobu ārstēšana pie praktikanta ir lētāka nekā pie ārsta ar pieredzi. Protams, pie praktikanta darbs būs nekvalitatīvāks un sāpīgāks. To var attiecināt arī uz parlamentu, jo, lai kaut ko darītu, nepieciešamas zināšanas un prakse,» saka I. Kreituse. Viņa arī atgādina, ka ar Saeimas darbā nepieredzējušiem deputātiem to pieredzi jau guvušajiem konkurentiem būs vieglāk manipulēt.

«Ideja par pilnīgi nepieredzējušu Saeimas sastāvu cilvēkiem pielipināta no ārpuses, un tas ir labs gājiens. Taču arī ģimenē mazbērni nevar aizvietot vecomammu, kad jāmarinē gurķi. Šī pakāpenība jāievēro, gan ģimenē, gan politikā. Šāda vēlme ir pilnīgā pretrunā ar cilvēka dzīves ciklu, un politika ir viena no tās sastāvdaļām,» uzskata I. Kreituse.

Par jaunu seju nepieciešamību politikā runā visas partijas, bet ne visām izdodas savās rindās izaudzināt jaunus un spējīgus kadrus, taču tikai viena partija uz 13. Saeimas vēlēšanām aģitē par totālu varas maiņu – Artusa Kaimiņa vadītā KPV LV.

Jānis Lasmanis

Foto: Saeimas kanceleja

Pievienot komentāru