autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Veselības jomā uzrāda darbu, kas faktiski nav veikts

Veselības inspekcija (VI) šāgada pirmajā pusgadā ierosinājusi jau astoņas administratīvās lietas par uzrādītiem ambulatoriem veselības pakalpojumiem, kas faktiski nav veikti.

Šie pārkāpumi atklājušies pēc iedzīvotāju sniegtās informācijas par datu neatbilstību portālā latvija.lv. Kopumā 2012. gada pirmajā pusgadā VI pēc veiktajām pārbaudēm ārstniecības iestādēs, kuras sniedz valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, konstatējusi pārkāpumus un pieņēmusi lēmumus par naudas līdzekļu atpakaļatgriešanu veselības aprūpes budžetā vai pacientiem 74 605 latu apmērā.

No kopējās summas 54 386 lati atdoti veselības aprūpes budžetam par nepamatotu veselības aprūpes pakalpojumu uzskaiti, bet par nepamatoti izrakstītām valsts kompensējamām zālēm – 1316 lati, par nepamatoti iekasētiem maksājumiem pacientiem atdots 791 lats. Neizmaksājot ģimenes ārsta darbības novērtējuma mainīgo maksājumu, par ārsta darba organizācijas pārkāpumiem ieturēti 5396 lati.

Visbiežāk konstatētie pārkāpumi ir saistīti ar uzrādīto pakalpojumu neatbilstību faktiski veiktajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kas izpaužas pierakstījumos vai tiek uzrādītas faktiskajai situācijai neatbilstošas manipulācijas.

Piemēram, kāds ģimenes ārsts nepamatoti apmaksai no valsts budžeta uzrādījis vairāk nekā 350 manipulāciju, kas faktiski nav veiktas, savukārt, izmantojot faktu, ka ārsts strādā divās slimnīcās, nepamatoti dubultā uzskaitīti vieni un tie paši viena ārsta taloni par 37 pacientiem. VI Neatkarīgajai norāda, ka tiek konstatēti gadījumi, kuros ārstu prakses darba organizācija neatbilst līgumā noteiktajam darba laikam – 40 stundām nedēļā, ārsts nevienu dienu nestrādā agrāk par deviņiem vai līdz septiņiem vakarā. Starp ģimenes ārstu pārkāpumiem vairākkārt konstatētas nepamatoti uzrādītas manipulācijas mājas aprūpē, kuras nemaz nav veiktas. Vairākas iestādes grēkojušas, pacientiem, kuri atrodas slimnīcā, uzskaitot arī ambulatoros pakalpojumus. «Slimnīca nav tiesīga vienlaikus par to pašu pacientu uzskaitīt valsts apmaksai gan stacionāros, gan ambulatoros pakalpojumus, jo visi nepieciešamie pakalpojumi tiek nodrošināti stacionāra ietvaros,» skaidro inspekcijā.

Virkne pārkāpumu konstatēts, kad iedzīvotāji izpētījuši ziņas par sev sniegtiem valsts pakalpojumiem portālā latvija.lv, atklājot, ka palīdzību nemaz nav saņēmuši, piemēram, kāds zobārsts un kāda slimnīca sešu personu bērniem bija nepamatoti uzrādījusi apmaksai no valsts budžeta neveiktus zobārsta pakalpojumus.

***

Būtiskākie pārbaudījumi ārstniecības iestādēs*

Ārstniecības Pārkāpuma Piemērotais sods, iestādes būtība zaudējumi

Ņ. Kirovas ģimenes ārsta prakse Vairāki pārkāpumi, tostarp prakses Brīdinājums, otrā māsa, kas atbildīga par trūcīgo personu aprūpi, tikai daļēji veikusi savus pamatpienākumus ieturēts maksājums otrai māsai 2239 lati

J. Šates Virkne pārkāpumu, tostarp Brīdinājums, ģimenes ārsta nepamatoti apmaksai no valsts konstatētieprakse budžeta uzrādīts vairāk nekā zaudējumi

350 manipulāciju, kas faktiski veselības aprūpes

nav veiktas budžetā 1745 lati

Kobeļa Izskatīta sūdzība no sešām personām Līgumsodi

ārsta prakse par portālā latvija.lv viņu bērniemzobārstniecībā/ nepamatoti uzrādītiem datiem.

Kārsavas Prakse un slimnīca apmaksai no valsts slimnīca budžeta uzrādījusi neveiktus zobārsta pakalpojumus

Rīgas Apmaksai nepamatoti dubultā uzskaitīti Zaudējumi

Austrumu vieni un tie paši viena ārsta taloni budžetam

slimnīca par 37 pacientiem, izmantojot faktu, 1137 lati ka ārsts strādā divās slimnīcās

Rehabilitācijas Pacientu stacionēšanās laikā slimnīcā, Zaudējumi

centrs Vaivari apmaksai paralēli uzskaitīti budžetam

arī ambulatorie pakalpojumi 1193 lati

Aizkraukles „ Zaudējumi

slimnīca budžetam 1063 lati

Līvānu „ Zaudējumi

slimnīca budžetam 907 lati

Jēkabpils „ Zaudējumi

slimnīca budžetam 639 lati

Bērnu Kļūdaini ievadītas diagnozes dēļ Zaudējumi

slimnīca slimnīca no valsts budžeta nepamatoti budžetam

saņēmusi apmaksu 183 lati

I. Kubles Pārbaudīta kompensējamo zāļu Zaudējums ģimenes ārsta izrakstīšanas un apmaksas pamatotība. budžetam

prakse Neievērojot izrakstīšanas nosacījumus, 172 lati

ilgstošā periodā vienam pacientam

izrakstītas zāles Procorolan

* pakalpojumu uzskaitē un līgumu nosacījumu ievērošanā 2012. gada

2. ceturksnī spēkā stājušos lēmumos

Avots: Veselības inspekcija, publicēts izlases kārtībā

Pievienot komentāru