autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Spēļu konsoles mainīsim katru gadu, tāpat kā viedos telefonus?

Spēļu konsoļu tirgū parādās gana pretrunīga tendence – katru gadu tiek izlaists jauns populārāko konsoļu modelis. Tā parasti dara viedo telefonu ražotāji. Izstādēs vai speciālos pasākumos tiek piedāvāti jauni telefoni, reizēm ar ļoti minimālām izmaiņām un atšķirībām no iepriekšējām versijām. Vai spēļu konsolēm piemēro tieši to pašu?

Šķiet, ka jā. 2016.–2018. gads ir ļoti būtisks spēļu pasaulei, jo mainās spēļu datoru paaudzes. No „Xbox 360” izlaišanas ir pagājuši 8 gadi, tādēļ gribi vai nē „Microsoft” spēļu konsolei bija nepieciešama atjaunināšana. Līdzīga situācija ir ar „Sony” konsolēm. PS3 tika izlaists jau 2006. gadā, bet PS4 tika piedāvāts 2013. gadā. Šķiet, ka 7–8 gadus gaidīt līdz citas konsoles radīšanai nevajadzēs un jau nākamgad varam sagaidīt jaunu spēļu konsoli (tirdzniecībā).

Ko var sagaidīt no jaunajām spēļu konsolēm?

„Sony” un „Microsoft” konfrontācija un konkurence ir lietderīga galējam lietotājam. „Nintendo” šajās cīņās cenšas pārāk daudz neiesaistīties, kaut arī nepalaiž garām izdevību iekost abiem gigantiem, izlaižot gana interesantus produktus. Lai arī kādas būtu atšķirības šo ražotāju produktiem, ir, iespējams, saskatīt kopējās tendences.

4K izšķirtspēja

Mainoties televizoriem, ir jāmainās arī spēļu konsolēm. Pašlaik TV tirgū sākās HDR un 4K ēra. Spēļu konsolēm tai ir jāpiemērojas un rezultāti jau iepriecina. „Xbox One S” un „Playstation 4 PRO” modeļi dabiski atbalsta 4K izšķirtspēju, nepalielinot pikseļu skaitu. Vecāki modeļi teorētiski arī atbalsta tādu izšķirtspēju. To jaudīgie procesori tieši paņem vienu pikseli un pārveido to četros pikseļos. Diemžēl tādam attēlam ir nopietni trūkumi un spēlētāji nelaiž garām iespēju atjaunināt konsoles. Vēl jo vairāk to cena ir pietiekami pieņemama, īpaši „Xbox One S”. Nākotnē konsoļu ražotāji daudz uzmanības pievērsīs 4K izšķirtspējai. Domā, ka drīzumā būs radusies interese arī par 8K izšķirtspēju, kaut arī tā ir tikai nākotnes tehnoloģija.

Interneta spēles

„Microsoft” jau kādu laiku strādā ar spēļu abonēšanu – lai nebūtu nepieciešams fiziski pirkt diskus, bet pietiktu tikai ar nopirkto spēļu nosūtīšanu. „Playstation Now” pakalpojums strādā analoģiski. Tā pamazām tiek mainīti lietotāju ieradumi, kaut arī tie pārāk tiem neiebilst. Īpaši tādās valstīs kā Lietuvā to darīt nebūtu nepieciešams. Kādēļ nākotnē konsolēm diskus vajadzēs ar vien mazāk?

Lietuvieši un citu valstu spēlētāji mēdz nodarboties ar pirātismu. Konsoles ir atkodējamas, tiek izplatīti pirātiskie spēļu diski. Rietumeiropā pirātisma apmēri ir daudz mazāki, jo šeit jau ir izveidojies lietotāju apzinīgums – par kvalitatīvu „rotaļlietu” ir jāmaksā. Pat pērkot legālos diskus, tie pēc kāda laika tiek nodoti citiem spēlētājiem, pārdoti, samainīti vai iznomāti. Tas tiešām nepatīk ne spēļu radītājiem, ne konsoļu ražotājiem. Šī iemesla dēļ ar vien vairāk un vairāk tiek akcentētas interneta (online) spēles.

Lietuvā to vajadzētu uzņemt pozitīvi, jo mums ir viena no pasaulē ātrākajiem interneta sakaru jaudām. Interneta spēlēm ātrs internets ir būtiska nepieciešamība. Diemžēl, kaut arī mums ir viens no ātrākajiem internetiem, spēlētāji labprātāk izmanto spēļu diskus. Ar katru gadu atkodēt konsoles kļūst ar vien sarežģītāk. „Xbox One S” ir gana nopietna aizsardzība. „Playstation 4” „hakeri” vēl aizvien spēj atkodēt. Tas ir laika jautājums, kad būs nepieciešamas gana progresīvas tehnoloģijas, lai to izdarītu, tad atkodēšana maksāt visticamāk pārāk dārgi, lai atmaksātos to darīt vispār. Tad arī uzplauks spēļu spēlēšana internetā. Potenciālajās „Microsoft” „Project Scorpio” un „Playstation 5” konsolēs aizsardzība pret atkodēšanu būs vēl nopietnāka, tāpēc ilgi gaidīt nevajadzēs.

Virtuāla realitāte

2016. gada beigās „Sony” piedāvāja „Playstation VR” konsoli. Tika piedāvātas arī speciāli radītas spēles, kas spēlējamas, izmantojot virtuālās realitātes brilles un citus aksesuārus. To, ka VR brilles tik strauji kļūst populāras, konsoļu ražotāji nevar ignorēt pieaugošā tirgus dēļ. Citiem konsoļu modeļiem būs nodrošināta iespēja pievienot VR brilles – pietiks tikai ieslēgt VR ķiveri vai brilles, vadīšanas rokturi un ienirt 360 grādu spēļu pasaulē.

Digitālais saturs

Tas nav jaunumus, tas jau strādā. Nākotnes modeļos šī funkcija būs vēl dabiskāka. Ja jau spēles ir pērkamas internetā, spēlējamas internetā ar citiem spēlētājiem, tad kāpēc, lai neizmantotu lielāku 4K izšķirtspēju satura izplatītājiem „Netflix”, „Amazon”, „Hulu”, „Youtube” u. c.? Skaidrs „Blue-Ray” disku spēlētāji paliks, taču ar vien vairāk un vairāk kvalitatīvs saturs kļūs pieejams arī bez diskiem.

Mazāki korpusi

Mūsdienās spēļu konsole atgādina pietiekami lielu kasti, kam ir nepieciešama pietiekami liela vieta zem televizora. Kad parādījās „Xbox One S”, kur galā esošais S burts apzīmē „Slim” – plāns, visi pievērsa uzmanību nepieciešamībai samazināt korpusus. „Playstation” arī izdeva savu plānāko modeli „Playstation 4 Slim”. PS4 PRO ir nedaudz citas formas korpuss, tādēļ tas var noteikt to, ka spēļu konsoļu tirgū visdrīzākajā laikā ieraudzīsiet arī vairākus korpusa dizaina atjauninājumus. Kādreiz „Xbox” kaste vairāk atgādināja X burtu, bet ne parastu „ķieģeli”. No tā laika lielāku uzmanību ārpusei sagaidīja arī spēļu kontrolieri, bet ne paši korpusi.

Dabiski, ka pielāgošanās jaunajām vajadzībām neiztiks bez jaudīgiem procesoriem. Šajā jomā noris konkurence ar spēļu datoriem. Domājams, ka „Microsoft”, „Project Scorpio” var pārņemt vienu svarīgu spēļu datoru iezīmi – jaudīgums un ietilpība var tikt palielināta nepērkot jaunas konsoles. Tās ir tikai baumas, taču iespēja pēc dažiem gadiem pašiem „atjaunināt” savu spēļu konsoli, pievienojot vairāk CPU un RAM un ietilpīgāku SSD disku, būtu ļoti apsveicama.

Pagaidām sagaidīsim šī gada beigas, kad „Microsoft” piedāvās savu jauno spēļu konsoli un gaidīsim „Sony” atbildi uz šo izaicinājumu.

Pievienot komentāru