autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Policija veiks ekspertīzi Zolitūdes traģēdijas vietā

policija45-300x200Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanā policijai pietiek ar Latvijas ekspertu pieredzi.

Ārvalstu eksperti Zolitūdes traģēdijas apstākļu izmeklēšanā pagaidām nav iesaistīti. «Mums nav pamata uzskatīt, ka izmeklēšanai piesaistītie Latvijas eksperti netiktu galā, ekspertu kompetence ir pietiekama, to pašu varam teikt par laboratorijām,» NRA.lv apliecināja Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sigita Pildava. Policijas nostāja ir tāda, ka «ķeksīša pēc» ārvalstu eksperti nav jāiesaista. Ja būs objektīva nepieciešamība konsultēties ar ārzemju speciālistiem, tas noteikti tiks darīts.

Kopš Zolitūdes traģēdijas ir pagājis pusotrs mēnesis. Par izmeklēšanas gaitu policijas pārstāve S. Pildava stāsta: mēneša laikā pēc traģiskā jumta iebrukuma lielveikalā Valsts policijas izmeklētāji veikuši apjomīgu darbu gan lietisko pierādījumu un informācijas izņemšanā, gan notikumā iesaistīto un cietušo personu nopratināšanā. Kriminālprocesa ietvaros ir izņemti vairāki desmiti tūkstoši dokumentu un vairāk nekā 80 informācijas nesēji, līdz ar to izmeklētājiem ir jāveic ļoti apjomīgs darbs izņemto materiālu izpētē. «Pašlaik traģēdijas vietas ārējā daļa praktiski ir attīrīta no būvgružiem. Policijas darbinieki turpinās apsargāt to tikmēr, kamēr notikuma vietā būs pabeigtas visas nepieciešamās procesuālās darbības un ēka nodota īpašnieka rīcībā,» stāsta S. Pildava. Viņa apliecina, ka izmeklēšanas procesā ļoti svarīgi ir iekļūt ēkā, lai izņemtu vēl trūkstošos lietiskos pierādījumus, kā arī veiktu eksperimentu, kas būs ekspertīzes sastāvdaļa. Taču pagaidām vēl ēka uzskatāma par nedrošu un atrašanās ēkā ir bīstama dzīvībai. Lai veiktu eksperimentu, ir jāveic ēkas konstrukciju nostiprināšana, un pēc tam darbu notikuma vietā varēs uzsākt arī būveksperti. «Pagaidām nevaram nosaukt datumu, kad šo eksperimentu, kas ir daļa ekspertīzes, policija varēs veikt. No mūsu puses mēs varam teikt: tiklīdz tas būs iespējams, iesim ēkā un veiksim savu darbu,» uzsver policijas pārstāve. Pamatā tā būs slodzes pārbaude, taču sīkāku informāciju policija neatklāj. Pēc S. Pildavas teiktā, sabiedrība, tostarp apkārtējo namu iedzīvotāji, tiks informēti par eksperimenta norisi.

Iekšlietu ministrijas pārraudzībā esošā Nodrošinājuma valsts aģentūra pērnā gada nogalē ir noslēgusi līgumu ar būvfirmu Āboltiņa būvuzņēmums AG par pagaidu būvkonstrukcijas izbūvi un projektēšanu sagruvušā lielveikala teritorijā. Firma ar pagaidu balstiem nostiprinās pagraba pārsegumu, bet piecām atlikušajām kopnēm uzstādīs pagaidu balstus saskaņā ar Rīgas Tehniskās universitātes ekspertu norādījumiem. Būs jāveic vēl arī citi darbi atbilstoši izmeklētāju un ekspertu norādēm. Saskaņā ar līgumu darbi jāpabeidz līdz aprīlim. «Tas nebūt nenozīmē, ka laikā, kamēr policija gaida konstrukciju nostiprināšanu, nenotiek darbs. Policijas darba apjoms šajā lietā ir milzīgs,» saka S. Pildava. Iespējams, ja viss ritēs raiti, izmeklēšanas eksperimentu varētu veikt agrāk nekā aprīlī. Izmeklētāji ir saņēmuši ap 90 vēstuļu speciālajā epastā, kurā ikviens iedzīvotājs var ziņot noderīgu informāciju lietas izmeklēšanai: izmekletajiem@vp.gov.lv.

Kopumā policija ekspertīžu veikšanā piesaistījusi 11 ekspertu grupu no Latvijas. Pagaidām ārzemju eksperti piesaistīti nav, taču notiek sadarbība ar Polijas kolēģiem pieredzes apmaiņā pēc līdzīgas traģēdijas. Kriminālprocesa ietvaros izmeklēšanas grupas vadītāja pakļautībā darbojas 46 izmeklētāji, kā arī ir papildus piesaistīti vairāk nekā 40 policijas darbinieku atsevišķu kriminālprocesuālo darbību veikšanai – cietušo personu apzināšanai, dokumentu izpētei un procesuālai noformēšanai. Pašlaik kriminālprocesā par cietušām ir atzītas 97 personas. Izmeklēšanas laikā tiek izskatītas versijas gan par iespējamām kļūdām ēkas projektā, gan par iespējamiem pārkāpumiem ēkas pirmās un otrās kārtas būvdarbu procesā. Policija arī vērtē būvdarbus uzraugošo institūciju un apsaimniekotāju amatpersonu rīcību saistībā ar ēkas projektu un būvniecību, kā arī ar tās ekspluatāciju.

Policija pašlaik atturas no jebkādām prognozēm, kad izmeklēšanas darbs varētu noslēgties. «Sabiedrības spiediens, lai lietu pabeigtu pēc iespējas ātri, ir liels, un tas ir arī saprotams, taču no izmeklētāju puses būtu nenopietni dot kādus precīzus termiņus lietas pabeigšanai, ņemot vērā darba apjomu,» saka S. Pildava, apliecinot, ka lietas izmeklēšanā iesaistīti augstākā ranga izmeklētāji.

Pievienot komentāru