autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Logopēdija nav tikai Liepājas, bet visas Latvijas lieta

Ir iznācis Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas veidotais kalendārs, kurā mēs iepazīstam Latvijas zinātniekus, kuri ar saviem pētījumiem valsts vārdu nes pasaulē. Zinātnieku veikums ir apskatāms arī ceļojošajā fotoiztādē #ZinātneLatvijai. Šogad Liepājas Universitāte lepojas ar savu logopēdi Baibu Trinīti, kura ir izvēlēta starp šī gada 12 zinātniekiem un kuras foto ir redzams kalendāra janvāra mēnesī, vēsta NRA.lv.

Logopēde Dr. med. Baiba Trinīte ir Liepājas Universitātes Pedagoģijas un sociālā darba fakultātes asociētā profesore, Logopēdijas centra Runas un balss izpētes laboratorijas vadītāja, vadošā pētniece, bijusi Eiropas Logopēdu asociācijas (CPLOL) viceprezidente. Pašlaik viņas darbā dominē zinātniskā pētniecība, jo kopš 2017. gada Baiba Trinīte Liepājas Universitātē īsteno pēcdoktorantūras pētniecības projektu Skaņu pastiprinošo sistēmu ilgtermiņa ietekme uz skolotāju balss slodzes samazināšanu un verbālo instrukciju izpratnes uzlabošanu skolēniem.

Skaņu pastiprinošo iekārtu izmantošana skolotāju balss traucējumu profilaksei ir jauns, pasaulē pagaidām maz pētīts virziens balss veselības nodrošināšanā. Sadarbībā ar uzņēmējiem tiek izstrādāts skaņu pastiprinošās sistēmas prototips, kas pētījuma laikā tiek pārbaudīts. Pētījuma rezultāti būs izmantojami visu profesiju pārstāvjiem, kam balss funkcijas ir svarīgs profesionalitātes rādītājs. Baibai Trinītei ir plaša un starptautiski atzīta pieredze balss traucējumu izpētē, vadošā pētniece analizējusi visdažādākos Liepājas reģionālās slimnīcas pacientu balss un runas traucējumu gadījumus, strādājusi logopēdiskās konsultācijās un veikusi runas korekciju bērniem, iegūtie rezultāti aprobēti starptautiskās zinātniskās publikācijās un konferencēs. Arī pati Baiba organizējusi starptautiskas Latvijas logopēdu asociācijas konferences, un 2020. gadā viņa atzīta par vienu no 12 Latvijas zinātniekiem, kas rūpējas par Latvijas vārda atpazīstamību pasaulē un iedvesmo radošai darbībai. Tieši viņas portrets un zinātnisko panākumu stāsts ilustrē Latvijas Nacionālajā bibliotēkā izvietotās izstādes pirmo stendu un jaunā Latvijas zinātnes kalendāra pirmo mēnesi, tātad varam dēvēt Baibu Trinīti par Janvāra zinātnieci 2020.

Liepājas Universitātes logopēdijas studentu profesionālo izaugsmi veicina iespējas kopā ar pasniedzēju Baibu Trinīti strādāt moderni aprīkotā universitātes laboratorijā, kas atrodas Liepājas reģionālajā slimnīcā, tāpēc studiju laikā topošie logopēdi praksē iepazīst gan dažādus logopēdiskos traucējumus, gan mūsdienīgas metodes to diagnosticēšanai un ārstēšanai.

Liepājas Universitātes rektore akadēmiķe Dace Markus uzsver: «Baibas Trinītes starptautiskās sadarbības rezultāts ir regulāras ārvalstu logopēdijas speciālistu vieslekcijas Liepājas Universitātē, pašas Baibas un viņas kolēģu vieslekcijas un pieredzes apmaiņa citās Eiropas universitātēs. Vienlaikus Baiba Trinīte ir ļoti atsaucīga kolēģe savā universitātē. Viņa nekad neatsaka profesionālas konsultācijas jebkuras specialitātes studentiem, kuru darbā būtiska ir balss kvalitāte. Ar Baibu varam profesionāli diskutēt par valodas apguves lingvistiskajām metodēm un bērnu valodas attīstības izpēti. Šādu diskusiju rezultātā esam publicējušas arī kopīgu zinātnisku rakstu par latviešu valodas fonēmu izrunas pārbaudes materiāliem, salīdzinot materiālus runas traucējumu izpētei un novēršanai ar materiāliem, ko izmanto runas pārbaudē un normu noteikšanā bērniem bez specifiskiem runas defektiem. Tā ir starpnozaru publikācija lingvistiskā un logopēdiskā aspektā. Veiksmīgas sadarbības pamatā vienmēr ir zināšanas un savstarpēja atvērtība, mūsu Baiba Trinīte tāda ir – kompetenta un cilvēciski atsaucīga!»

Liepājas Universitātē ar panākumiem darbojas studiju programma Logopēdija, ik gadu tiek sagatavoti darba tirgū visā Latvijā ļoti pieprasīti jaunie speciālisti. Šis ir pirmais gads, kad Liepājas Universitātes logopēdijas 1. kursa studentu ir vairāk nekā jebkad iepriekš. Par to zinātniece Baiba Trinīte saka: «Logopēdija nav tikai Liepājas, bet Latvijas lieta kopumā. Ja mēs gribam attīstīt logopēdiju kā jomu, tad valdībai vajadzētu sekmēt tās attīstību, nemazinot universitātes prestižu, bet domājot, kā saglabāt un attīstīt jau radīto!»

Savukārt Liepājas Universitātes logopēdijas studenti, iepazīstoties ar Baibas Trinītes paveikto, saka: logopēdija Liepājā – tas ir mūsdienīgi un moderni, tas ir tas, ar ko mēs gribētu nodarboties.

Simona Laiveniece

Foto: F64

Pievienot komentāru