autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Latvijas sabiedrisko attiecību uzņēmumu apgrozījums pērn – 8,5 miljoni latu

Vortāls 7guru.lv sadarbībā ar informācijas tehnoloģiju uzņēmumu “Lursoft” un audita un konsultāciju uzņēmumu “KPMG Baltics SIA” pirmo reizi ir veicis pētījumu, padziļināti analizējot sabiedrisko attiecību nozari Latvijā.

7guru.lv projektu vadītāja Līva Balode atzīst, ka līdz šim Latvijā sabiedrisko attiecību nozare padziļināti nav pētīta. Līdz ar to šobrīd, kad sabiedriskās attiecības kļūst arvien integrētākas un konkurētspējīgākas salīdzinājumā ar citām komunikācijas jomām, ir svarīgi saprast reālo tirgus spēlētāju skaitu, spēku un varēšanu, kā arī nozares ietekmi uz Latvijas ekonomiku kopumā.”Pētījums par sabiedriskajām attiecībām Latvijā atkāj ne vien patieso situāciju un līdz šim nezināmas nianses, bet ir būtisks nozares attīstībai,” uzskata L. Balode. Arī pētījuma atbalstītāja, komunikācijas aģentūras “Repute” valdes locekle Iveta Antonišķe atzīst, ka līdz šim nozarei pietrūka padziļināta pētījuma par to, kas ir patiesie sabiedrisko attiecību tirgus spēlētāji un kāds ir to ieguldījums valsts ekonomikā. Viņa cer, ka pētījums, pakāpeniski to attīstot, kļūs par regulāru tradīciju mūsu valsts sabiedrisko attiecību nozares dzīvē.Savukārt Latvijas Sabiedrisko attiecību kompāniju asociācijas valdes locekle Sandra Stepe ir pārliecināta, ka „situācija, kad nozare gatava sevi “uzšķērst šķērsgriezumā” liecina par zināmu brieduma un attīstības pakāpi.”

Kopējais sabiedrisko attiecību tirgus pērn – 8,5 miljoni latu

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem sabiedrisko attiecību pakalpojumus Latvijā 2010.gadā snieguši 65 uzņēmumi, kopējam apgrozījumamsastādot 8,5 miljonus latu.

Tāpat veiktā pPētījuma rezultāti atklāj, ka sabiedrisko attiecību tirgū ir vērojama stabilizācija, neskatoties uz faktu, ka sabiedrisko attiecību uzņēmumu apgrozījums pērn ir krities par 2,3% (no 8,7 miljoniem latu 2009. gadā līdz 8,5 miljoniem latu 2010. gadā). Šis kritums, salīdzinot ar reklāmas tirgu, ir niecīgs un, iespējams, skaidrojams ar atsevišķu nozares spēlētāju izstāšanos no sabiedrisko attiecību tirgus.To atzīst arī “Hill and Knowlton Latvia” valdes priekšsēdētājs Ralfs Vīlands: “2010. gads lielai daļai nozares dalībnieku vēl ir bijis lejpuslīdes gads, taču labākajiem uzņēmumiem tā nav katastrofāla. Tikai nelielai daļai pērnais bijis izaugsmes gads.

Tā kā ir palielinājies to aģentūru skaits, kas pērn nav iesniegušas gada pārskatu, gribētos secināt, ka recesija ir veikusi savu attīrīšanas darbu. Straujā ekonomiskā augšupeja pirms un īpaši pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā ļāva arī cilvēkiem bez zināšanām dibināt komunikācijas konsultāciju uzņēmumus un ar nekvalitatīviem pakalpojumiem bojāt priekšstatu par nozari.”

Kopumā nozares ekspertu prognozes liecina, ka 2011. gads būs sabiedrisko attiecību tirgus izaugsmes gads.

TOP 20 lielākajiem spēlētājiem pieder 85% tirgus

Pētījuma rezultāti atklāj, ka ietekmīgākie tirgus spēlētāji ir 20 lielākie sabiedrisko attiecību uzņēmumi, kuriem kopumā pieder 85%tirgus. Lai arī apgrozījuma pieaugumu 2010.gadā izdevās sasniegt tikai 7 no 20 lielākajiem nozares uzņēmumiem, pārējo tirgus spēlētāju kritums vērtējams kā nenozīmīgs – 3,2% apmērā.

Pērn 29 no 65 Latvijas sabiedrisko attiecību uzņēmumiem uzrādījuši peļņas pieaugumu, salīdzinot ar 2009. gadu, taču kopumā2010. gadu ar peļņu noslēguši 39 no 65 nozares uzņēmumiem.

Pētījumā noskaidrots, ka 10 lielākajiem Latvijas sabiedrisko attiecību nozares spēlētājiem vidējais darbinieku skaits 2010.gadā bija aptuveni 10 (no 7 līdz 13 darbiniekiem). Savukārt lielāko Latvijas sabiedrisko attiecību uzņēmumu vidējie ieņēmumi uz vienu klientu 2010. gadā bija 23 tūkstoši latu.

No “KPMG Baltics SIA” veiktās pētījuma analīzes izriet, ka 61% Latvijas sabiedrisko attiecību pakalpojumu sniedzēju ir mazi uzņēmumi, jo to apgrozījums nepārsniedz 100 tūkstošus latu.

“P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības” projektu direktors Arnis Lapiņš secina: “Nozarē turpinās diferenciācija – arvien redzamākas kļūst atšķirības starp vadošajām kompānijām un tiem uzņēmumiem, kuros strādā viens vai labākajā gadījumā daži cilvēki un kas parasti apkalpo tikai dažus uzņēmumus. Protams, ka ikviena klienta zaudējums tādiem nestabiliem uzņēmumiem var kļūt par katastrofu.”

Pievienot komentāru