autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

“Latio”: Sērijveida dzīvokļu vidējās cenas kāpums apstājies

Septembrī Rīgas sērijveida dzīvokļu vidējās cenas pieaugums ir apstājies, liecina “Latio” mājokļu tirgus pārskata dati. Tas galvenokārt skaidrojams ar tirgus dalībnieku nogaidošo pozīciju un neziņu, kas saistīta gan ar Saeimas vēlēšanu rezultātiem, gan ekonomiskās situācijas varbūtējām izmaiņām. Lai gan pēdējā laikā palielinās plaisa starp pārdevēju un pircēju izpratni par tirgus situācijai atbilstošu īpašumu cenu, mājokļu darījumu skaits šogad pakāpeniski pieaug.

“Patlaban sabiedrībā valdošā neziņa par turpmāko Latvijas politiskās un ekonomiskās situācijas attīstību būtiski ietekmē arī nekustamā īpašuma tirgu. Skaidru atbilžu par valsts izdevumu samazināšanas apjomiem un iespējām trūkst gan iedzīvotājiem, gan arī uzņēmējiem un investoriem, tādēļ arī nekustamā īpašuma tirgus dalībnieki kļuvuši vēl piesardzīgāki un nogaida. Pārdevēji cer uz mājokļu cenu pieauguma turpināšanos, savukārt pircēji, nebūdami pārliecināti par savu ienākumu stabilitāti tuvākajā nākotnē, nepieņem pašreizējās piedāvājuma cenas un nesteidzas ar lēmumu pieņemšanu,” skaidro “Latio” tirgus analītiķis Māris Grīnbergs.

Rīgas sērijveida dzīvokļu vidējā cena septembrī bija 580 eiro par kvadrātmetru. Tas ir par diviem eiro mazāk nekā augustā, liecina “Latio” jaunākais mājokļu tirgus pārskats. Tomēr gada laikā tipveida dzīvokļu vidējās cenas pieaugums ir 16% – 2009.gada septembrī dzīvokļu vidējā cena bija 500 eiro kvadrātmetrā. Pagājušā gada vasarā tika sasniegts sērijveida dzīvokļu cenu zemākais punkts, bet septembrī atsākās cenu kāpums.

“Septembrī dzīvokļu vidējās cenas pieaugums ir apstājies, tomēr tas nav jāuzskata par kaut ko ārkārtēju, jo pēdējā gada laikā sasniegtais dzīvokļu cenu kāpums par 16% esošajā tirgus situācijā ir uzskatāms par ļoti strauju. Pagaidām arī nevar izdarīt nekādus secinājumus par to, vai dzīvokļu cenas nākamajos mēnešos turpinās palielināties vai nē. Sākoties krīzei, sērijveida dzīvokļu cenas nokritās zem ekonomiski pamatotā līmeņa, kurā tām ar laiku būtu jāatgriežas. Aprēķini rāda, ka šis ekonomiski pamatotais tipveida dzīvokļu cenu līmenis apstākļos, kad notiek normāla valsts ekonomiskā attīstība un ir atjaunojusies kreditēšana, varētu būt starp 600 un 700 eiro par kvadrātmetru. Patlaban gan ir sarežģīti prognozēt, kad šis cenas līmenis varētu tikt sasniegts,” norāda M.Grīnbergs.

Septembrī turpināja palielināties dzīvokļu piedāvājums, turklāt salīdzinājumā ar vairākiem iepriekšējiem mēnešiem lielāks tā pieaugums bija vērojams dzīvokļu kategorijā, kuru cena pārsniedz 50 000 eiro. Dzīvokļu pārdevējiem turpinot paaugstināt piedāvājuma cenas, palielinās plaisa starp pārdevējiem un pircējiem, jo pēdējie galvenokārt meklē lētākus mājokļus un nav gatavi maksāt savām iespējām un tirgus situācijai neatbilstošu cenu. Kopumā pieprasījums pēc sērijveida dzīvokļiem septembrī saglabājās iepriekšējo mēnešu līmenī.

“Pozitīvi vērtējama pēdējos mēnešos vērojamā tendence palielināties darījumu skaitam. Piemēram, jūlijā un augustā darījumu apjoms ar visa veida nekustamo īpašumu Latvijā sasniedza šogad augstāko atzīmi, bet darījumu apjoms ar mājokļiem augustā bija lielākais ne vien šogad, bet arī kopš 2008.gada oktobra, liecina zemesgrāmatas dati. Salīdzinājumā ar 2009.gada astoņiem mēnešiem šogad no janvāra līdz augustam mājokļu darījumu skaits Latvijā palielinājies par 2,5% un bija 8823 darījumi. Tas liecina, ka nekustamā īpašuma tirgus pakāpeniski atgūstas un tie cilvēki, kam ir pašu līdzekļi vai pieejams bankas finansējums, izmanto iespēju iegādāties mājokli, ja tā cena ir adekvāta esošajai tirgus situācijai,” uzsver “Latio” Dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības nodaļas vadītāja Vija Gailīte.

Sērijveida dzīvokļu cenu izmaiņas galvaspilsētas mikrorajonos dažādu sēriju mājās septembrī bija atšķirīgas. Visos mikrorajonos līdzās sērijveida dzīvokļu cenu nemainīgumam vai kāpumam (vidēji par 1-3%) vairāku sēriju dzīvokļiem bija vērojams arī neliels (vidēji par 1-4%) cenas samazinājums.

Labā tehniskā stāvoklī esošu sērijveida dzīvokļu cenas tādos mikrorajonos kā Purvciems, Pļavnieki, Zolitūde, Imanta un Ziepniekkalns vienistabas dzīvokļiem septembrī bija 22 000-31 000 eiro, divu istabu dzīvokļiem – 29 000-38 000 eiro, trīs istabu dzīvokļiem – 36 000-47 000 eiro, četru istabu dzīvokļiem – 41 000-53 000 eiro. No Rīgas centra attālākos mikrorajonos, piemēram, Vecmīlgrāvī un Bolderājā, dzīvokļu cenas ir vidēji par 20% zemākas.

Autors: NRA.lv

Pievienot komentāru