autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Koronavīrusa analīzes jāgaida vairāk nekā diennakti

Situācijā, kad cilvēku interese par jauno koronavīrusu Covid-19 būtiski pieaugusi un palielinājusies nepieciešamība veikt testus, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests izveidojis jaunu tālruni 8303, uz kuru Covid-19 analīžu veikšanai aicināti zvanīt iedzīvotāji ar viegliem saslimšanas simptomiem. Pacientiem ar smagiem veselības traucējumiem jāzvana 113. Visticamāk, pieteikumi analīžu veikšanai uz Covid-19 palielināsies, jo valsts apmaksātus izmeklējumus tagad var veikt visiem no ārzemēm atbraukušajiem iedzīvotājiem ar šīs slimības simptomiem, raksta NRA.lv.

Tas bija tikai laika jautājums, kad atbildīgās iestādes izveidos speciālus tālruņa numurus un zvanu līnijas, lai iedzīvotājiem sniegtu informāciju saistībā ar Covid-19. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule norādīja, ka operatīvais tālrunis 113 ir pārslogots, jo uz to cilvēki zvana ne tikai dzīvību un veselību apdraudošos gadījumos, ne tikai tāpēc, lai jautātu, ko darīt un kurp doties ar aizdomām par Covid-19, bet taujā arī vispārīgi gan par pandēmiju, gan citiem jautājumiem. Lai mazinātu operatīvā tālruņa noslodzi un novērstu risku, ka to nevar sazvanīt cilvēki dzīvībai kritiskās situācijās, izveidots jauns tālruņa numurs, uz kuru turpmāk jāzvana pacientiem, lai pieteiktos valsts apmaksātu Covid-19 analīžu veikšanai. Uz šo tālruni jāzvana tiem cilvēkiem, kuri ir atgriezušies no ārzemēm un kuriem 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi (paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums), kā arī epidemiologu noteiktajām kontaktpersonām, kuras atrodas karantīnā un kurām 14 dienu laikā ir parādījušies saslimšanas simptomi. Savukārt tāpat kā līdz šim uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana tajos gadījumos, kad slimības simptomi ir smagi – ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums.

Jāņem vērā, ka tālrunis 8303 pieņems zvanus katru dienu, bet tikai darba laikā no deviņiem rītā līdz sešiem vakarā. Vēl jāņem vērā, ka dienests medicīniskas konsultācijas vai uzziņas par Covid-19 pa šo tālruni nesniegs, tikai reģistrēs pieteikumus uz analīzēm. L. Cipule arī norāda, ka analīžu veikšana notiek rindas kārtībā, gaidīšanas laiks var būt diennakts vai nedaudz ilgāk. Zvana brīdī pacientu informēs par analīžu veikšanas vietu un laiku. Iedzīvotāju stāsti gan liecina, ka uz analīzēm jāgaida ilgāk, kā arī – daudziem tās tiekot atteiktas.

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka diennakts laikā tiek veiktas vairāk nekā 600 analīzes un katru dienu to skaits aug. Pēdējās diennakts laikā Covid-19 atklāts vēl 11 pacientiem un kopējais saslimušo skaits Latvijā sasniedzis 71. Deviņi no jaunajiem pacientiem ir atbraukuši no ārzemēm, bet divi inficējušies no saviem ģimenes locekļiem, kuri atgriezušies no ārzemēm. Septiņi pacienti ir no Rīgas, bet četri – no Pierīgas. Pašlaik epidemiologi joprojām spēj noteikt šo vīrusa «pārvietošanās ceļu» un identificēt visas saslimušo kontaktpersonas, norāda epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Valsts operatīvā medicīniskā komisija arī pieņēmusi lēmumu piesardzības pasākumus attiecināt uz visām personām, kuras atgriezušās no ārvalstīm, vairs neizdalot vienu valstu grupu. Valsts apmaksātas analīzes uz Covid-19 nodrošinās personām, kurām pēc atgriešanās no ārvalstīm 14 dienu laikā ir parādījušies saslimšanas simptomi – pēkšņs drudzis, klepus un elpas trūkums. J. Perevoščikovs arī norādīja, ka vadlīnijas saņēmuši visi ģimenes ārsti, kur teikts, ka gadījumos, ja ģimenē jau vienam cilvēkam būs konstatēts Covid-19 un ja saslims cits, tad analīzes netiks veiktas; koronavīrusa infekcija tiks noteikta klīniski. Testu veiks pēc 14 dienām, lai noskaidrotu, vai pacients izveseļojies. Kur un kā tas notiks – pacientu nosūtīs ģimenes ārsts.

Jautājumu gadījumā par koronavīrusu iedzīvotāji aicināti zvanīt SPKC uz informatīvo tālruni 67387661. Turpina darbu arī Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001, bet pacientam jāsaprot, ka tas ir medicīnisko konsultāciju tālrunis un informāciju par Covid-19 analīzēm vai citām uzziņām par koronavīrusu ģimenes ārstu tālruņa mediķi nesniegs.

Inga Paparde

Pievienot komentāru