autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Jauns skandāls par Zatlera partijas logo

Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktora dzīvesbiedres, ārstes Līvijas Caunes Kažociņas privātprakses logo pārsteidzošā līdzība ar Zatlera Reformu partijas (ZRP) simbolu – sarkano krustu ar bultu – rada jautājumus par iespējamu plaģiātu, autortiesību zādzību vai arī ārstes un politiķa ideoloģisko uzskatu kopību.

Ikvienam interesentam, ejot Rīgā pa Elizabetes ielu garām Pasaules tirdzniecības centram jeb tā dēvētajam Rubika namam, ir iespējas apmeklēt tā pirmo stāvu un pašam pārliecināties par apbrīnojamo Jāņa Kažociņa dzīvesbiedres L. CaunesKažociņas ārsta prakses logo līdzību ar ZRP logo – gan ideja, gan izmantotās krāsas ir identiskas. Pamanot šo logo, pirmajā acu uzmetienā, neiedziļinoties izkārtnes tekstā, šķiet, ka V. Zatlers Rubika namā atvēris savas partijas priekšvēlēšanu aģitpunktu. Vienīgā atšķirība – L. CaunesKažociņas logo bulta uz sarkanā krusta ir treknāka. Zatlera partijas logo bultas uzgalis ir nedaudz tievāks, un tas sarkanajā krustā iezīmēts ar visu kātu, raksta NRA.LV.

Latvijā praktizējošie ārsti visai bieži mēdz iesaistīties politikā, tādēļ ārsta un partijas logo līdzība īpašu izbrīnu neizraisītu, ja vien L. CauneKažociņa nebūtu valstī ietekmīgākā specdienesta direktora sieva. Ja ārsti un ZRP vieno ideoloģiskā kopība, tad ir pamats bažām par SAB neitralitāti priekšvēlēšanu kautiņos. Ja V. Zatlers vai viņa partijas biedri logo ideju ārstei nozaguši, tad ir pamats bažām, ka šāds solis tiks bargi sodīts – pēc vēlēšanām V. Zatleram atkal kļūstot par lielu vīru, pielaidi valsts noslēpumam viņam neredzēt kā savas ausis.

Lai noskaidrotu patiesību, Neatkarīgā sazinājās ar L. CauniKažociņu. Daktere apgalvoja, ka viņai nedz ar V.Zatleru, nedz ar ZRP neesot nekādas saistības. Ne V. Zatlers, ne viņa partijas biedri un ar viņu saistīti cilvēki neesot lūguši atļauju izmantot ārsta prakses logo. Ārste sarunā atminējās, ka logo savai privātpraksei viņa radījusi pati un tas noticis 2001. gadā. L. CauneKažociņa uzsvēra, ka viņas logo nekādā ziņā neesot Starptautiskā Sarkanā Krusta simbols, bet gan medicīnas zīme, kurā ietvertā bulta nozīmējot virzību uz pozitīvo, uz atveseļošanos.

Ārste neslēpa, ka, pirmo reizi ieraugot ZRP logo, jutusies šokēta: «Tas man bija pārsteigums, bet, tā kā arī Zatlera Reformu partijas sarkanajā krustā iekļauta bulta, tad man šķita, ka mēs kopīgi domājam vienu un to pašu – par virzību uz priekšu kaut vai medicīnā.»

Vaicāta, vai V. Zatlers vai viņa partijas biedri ir vērsušies pie ārstes ar lūgumu ļaut izmantot viņas radīto logo partijas izkārtnei, L. CauneKažociņa teica: «Mēs ar Valdi Zatleru nekad neesam tikušies, ja nu vienīgi oficiālās reizēs. Arī viņa partijas biedri pie manis nav bijuši un nav neko lūguši.»

Uz jautājumu, vai viņa līdzīgi kā Sarkanais Krusts apstrīdēs ZRP patvaļu un autortiesību zādzību, daktere atbildēja: «Viņš man neko nav nozadzis. Celt pret viņu prasību – to ne! Tas tikai norāda, ka mēs vienādi domājam.» Sarunā daktere vēlreiz uzsvēra, ka viņai un viņas ārstes praksei nav nekādas saistības ar ZRP.

Jāatgādina, ka L. CauneKažociņa tomēr ir iesaistījusies politiskās akcijās. 2010. gada aprīlī viņa parakstīja eksprezidentes Vairas VīķesFreibergas iniciēto petīciju Jāņa Maizīša pārvēlēšanas ģenerālprokurora amatā uz trešo termiņu atbalstam. Toreiz viņa sarunā ar Neatkarīgo apstiprināja, ka ir parakstījusi V. VīķesFreibergas petīciju un paudusi komentāru: «Uzskatu, ka nepieciešams atklāts balsojums, jo oficiālie balsošanas rezultāti nesakrīt ar deputātu publiski pausto balsojumu.» Toreiz, vaicāta, vai šādi uzskata arī viņas vīrs, L. CauneKažociņa atbildēja: «Tie ir tikai mani neatkarīgi uzskati.» Komentārs esot tapis darbā, nevis mājās apspriežoties ar ģimenes locekļiem.

Par ZRP nedienām ar logo jāatgādina, ka Sarkanā Krusta Latvijas pārstāvniecības vadītājs Valdis Nagobads ir vērsies Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejā. V. Nagobads ir pārliecināts, ka V. Zatlera partijai logo būs jāmaina un tas ir tikai laika jautājums. Viņš arī ir norādījis, ka savstarpējas nevienošanās gadījumā starp ZRP un Sarkano Krustu Starptautiskajai Sarkanā Krusta komitejai ir iespēja pa saviem kanāliem vērsties pie Latvijas valdības, jo Ženēvas konvenciju, kas aizsargā Sarkanā Krusta zīmi, ir ratificējusi Saeima. «Taktiski tas ir pareizs gājiens – manipulēt ar emblēmu, kas bauda sabiedrības uzticību. Runa ir par to, ka emblēma iemieso sabiedrības uzticību jau pusotru gadsimtu, tāpēc mūsu uzdevums ir to aizsargāt,» uzsvēris Latvijas Sarkanā Krusta līderis.

Pievienot komentāru