autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Degvielas patēriņa un jauno auto skaita pieaugums dod pozitīvu signālu arī apdrošinātājiem

Centrālās statistikas pārvaldes aktuālie dati norāda, ka šī gada augustā Latvijā ticis sasniegts rekords degvielas patēriņā kopš krīzes pārvarēšanas perioda.

Kopumā patērēts vairāk nekā 100 000 tonnu benzīna un dīzeļdegvielas, sasniedzot tādus patēriņa apjomus kā 2008.gada vidū. Tāpat Latvijas Pilnvaroto autotirgotāju asociācijas (LPAA) aktuālie dati liecina, ka šogad vērojama augšupejoša tendence jauno transporta līdzekļu skaita ziņā, kas ir neliels, taču pozitīvs signāls arī auto apdrošināšanas tirgū, uzskata apdrošinātājs BALTA.

„Kaut gan pašlaik nav novērojams straujš KASKO īpatsvara pieaugums, līdz ar jauno automašīnu reģistrācijas palielinājumu veidojas labvēlīga vide arī apdrošināšanas pieaugumam. Tāpat kā pozitīvu signālu varam uztvert degvielas patēriņa pieaugumu, kas nosacīti norāda uz ekonomisko atveseļošanos – samazinās bezdarbs, pieaug ienākumi, cilvēki ar personiskajiem auto pārvietojas biežāk. Taču tajā pašā laikā apdrošinātāji saglabā piesardzīgu optimismu, jo, piemēram, kā rāda 2012.gada sākumā veiktais BALTA un „Data Serviss” pētījums, tikai 21% mājsaimniecību Latvijā izmanto KASKO apdrošināšanu. Tāpēc sagaidāms, ka jauno pasažieru automašīnu tirgus turpinās lēnām augt, vienlaikus gan nopietni atpaliekot no pirmskrīzes rādītājiem, tādējādi ierobežojot apdrošināšanas tirgus pieauguma iespējas. Taču var prognozēt nelielu pieaugumu tieši privātpersonu segmentā, īpaši to auto, kuru cena ir 13 000 līdz 19 000 eiro,” norāda BALTA korporatīvo partneru pārvaldes vadītājs Kaspars Lukačovs.

Līdzīgi kā pieaug degvielas patēriņš, Latvijā pieaudzis ir arī pirmo reizi reģistrēto transporta līdzekļu skaits, liecina LPAA dati. Ja datus salīdzina pēdējo pāris gadu griezumā, jauno transportlīdzekļu skaita ziņā redzams salīdzinoši neliels, taču pieaugums, kas saglabā augšupejošu tendenci, ik gadu palielinoties par 10 – 20 procentiem.

Šā gada pirmajos deviņos mēnešos Latvijā reģistrēti 7 995 jauni spēkrati, taču joprojām Latvijā saglabājies viszemākais jauno reģistrēto pasažieru automašīnu skaits pēckrīzes pārvarēšanas periodā, salīdzinot ar Igauniju, kur reģistrētas 13 314 automašīnas, un Lietuvu, kur reģistrēti 9 190 jauni auto. Turklāt Igaunijā uz 1 000 nodarbinātajiem iedzīvotājiem pagājušajā gadā tika reģistrētas 25 jaunas pasažieru automašīnas, kamēr Latvijā un Lietuvā tikai 10, kas norāda uz lielāku lietoto automašīnu īpatsvaru Latvijas un Lietuvas auto tirgū. Lietoto auto lielais īpatsvars kopējā auto tirgū skaidrojams ar lielākām krīzes sekām un nespēju uzņemties jaunas finansiālās saistības, ko ietekmē līzingi, kredīti, aizņēmumi utt.

Kā liecina LPAA aktuālā informācija, Latvijā, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, jauno automašīnu skaits ir samazinājies visdramatiskāk. Salīdzinot šī gada pirmajos deviņos mēnešos reģistrēto auto skaitu un 2007.gada rādītājus, kopumā samazinājums ir 68%. Savukārt Igaunijā kritums bijis 45%, Lietuvā – 40%. Lietuvas auto tirgus krīzes sekas jauno automašīnu reģistrācijā izjuta vismazāk, jo automašīnu pirkšanas bums nebija tik izteikts kā Latvijai un Igaunijai – latvieši un kaimiņi igauņi 2007.gadā sasniedza rekordapjomus. Latvijā gada laikā tika reģistrēti 32 000 jauno automašīnu (28 automašīnas uz 1 000 nodarbinātajiem iedzīvotājiem), kamēr Igaunijā – 31 000 jauno automašīnu (47 jaunas automašīnas uz 1 000 nodarbinātajiem iedzīvotājiem).

„Aplūkojot automašīnu tirgu sīkāk, vērojama interesanta tendence. Būtībā automašīnu tirgus balstās uz lielajām organizācijām, ko veido valsts sektors, lieli vietējie un starptautiskie uzņēmumi, kā arī augoši vietējie uzņēmumi, kuri visbiežāk saistīti ar eksportu un kuri atjauno savus autoparkus, tādējādi atbalstot jauno reģistrēto automašīnu skaita pieaugumu. Ekonomikai stabilizējoties, rodas izaugsmes potenciāls arī maziem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī privātpersonām, kas nākotnē varētu iegādāties jaunus auto,” skaidro Kaspars Lukačovs.

„Jaunu transportlīdzekļu tirgū stabili vērojams pieprasījums pēc apvidus auto, piemēram, „Nissan Juke” vai „Škoda Yeti”. Savukārt, salīdzinot ar pērno gadu, luksus auto klasē nav vērojama izaugsme, kaut šajā klasē automašīnas tiek reģistrētas gana bieži. Interesants ir fakts, kas atspoguļojas arī apdrošināšanā, – klienti, kuri iegādājas ekskluzīvos 100 000 eiro vērtos spēkratus, tomēr atsakās tos apdrošināt, rūpes par auto remontdarbiem vai zādzības risku uzņemoties uz sevi,” stāsta BALTA pārstāvis Kaspars Lukačovs.

Latvijā gan šogad, gan pērn visbiežāk reģistrētas „Volkswagen” un „Toyota” markas automašīnas. Lielākais veiksmes stāsts Latvijā ir automašīnas „Škoda”, kuru iegādes apjomi, salīdzinot ar pērno gadu, ir auguši gan procentuāli, gan skaitliski. Šā gada desmit mēnešos jauni „Škoda” auto pārdoti par 66% jeb 320 spēkratiem vairāk. Tāpat aktīvāk tiek pirkti arī dažādi pavisam jauni vai salīdzinoši jauni auto modeļi, par kuru braucējiem un negadījumu biežumu, kā arī to smagumu apdrošinātājiem nav informācijas, līdz ar to kopā ar tirgotājiem tiek klientiem piedāvātas fiksētas KASKO prēmijas, piemēram, Hyundai ix35 un „Škoda Yeti”, lai palielinātu apdrošināto auto skaitu un spētu klientiem piedāvāt atbilstošas prēmijas nākotnē.

Pievienot komentāru