autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

“Ātrie” atbrauks par trim minūtēm ātrāk, bet ne uz visiem izsaukumiem

Jaunā veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība paredz izmaiņas neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanā. Tā nosaka, cik ātrā laikā ātrās palīdzības brigādei jāierodas uz izsaukumu rajona pilsētā, cik ātri – novadu pilsētās un cik – lauku teritorijās. Lai arī pilsētās ātrā palīdzība uz augstas prioritātes izsaukumiem jau pašlaik vidēji ierodas deviņās minūtēs, saīsinot oficiāli noteikto reaģēšanas laiku, Neatliekamās medicīniskas palīdzības (NMP) dienests vēlas vēl vairāk uzlabot savu darbu. Kritizējot un komentējot šos datus, būtiski iegaumēt vārdu salikumu «augsta prioritāte», jo uz citiem izsaukumiem brigādes var braukt un brauc lēnāk, raksta NRA.lv.

Valdības apstiprinātā kārtība, kas stāsies spēkā 1. septembrī, nosaka: NMP dienesta brigādes attiecīgajā teritorijā izvieto, ņemot vērā iedzīvotāju blīvumu un apkalpojamās zonas lielumu, kā arī citus faktorus, kas ietekmē palīdzības sniegšanas laiku (piemēram, slikta ceļu kvalitāte), lai pēc neatliekamā izsaukuma pieņemšanas neatliekamo medicīnisko palīdzību 75 procentos gadījumu republikas pilsētās nodrošinātu ne vēlāk kā 12 minūšu laikā no izsaukuma pieņemšanas brīža, novadu pilsētās – ne vēlāk kā 15 minūšu laikā, bet pārējās teritorijās – ne vēlāk kā 25 minūšu laikā. Līdzīgi noteikumi ir spēkā jau pašlaik, atšķirība ir tāda, ka no septembra atsevišķi būs noteikts reaģēšanas laiks rajona pilsētās, nosakot to par trim minūtēm īsāku nekā citās pilsētās, tātad lielajās pilsētās uz ātrās palīdzības izsaukumu jāaizbrauc ātrāk.

Vērtējot brigādes reaģēšanas laikus uz izsaukumiem republikas pilsētās, pašlaik ir redzams, ka iepriekšējā gadā šādos izsaukumos 15 minūtēs brigādes ieradās 92,8 procentos gadījumu.

NMP dienesta dati rāda, ka pagājušajā gadā dienests līdzšinējos noteikumos paredzētos ierašanās laikus (15 minūšu pilsētās un 25 minūtes laukos) izpildīja 90,8 procentos augstas prioritātes izsaukumos pilsētās un 83,6 procentos augstas prioritātes izsaukumos lauku teritorijās. Kopumā vidējais brigādes ierašanās laiks uz augstas prioritātes izsaukumiem pilsētās bija 9,2 minūtes, bet laukos – 17,1 minūte. «Realitātē esam krietni operatīvāki un Ministru kabineta noteikumu prasības izpildām,» norāda dienesta speciāliste Sarmīte Skujiņa, «bet jaunie noteikumi būs kā pamatojums turpmākiem darba kvalitātes uzlabojumiem, paaugstinot reaģēšanas laika slieksni.»

Vērtējot brigādes reaģēšanas laikus uz izsaukumiem republikas pilsētās, pašlaik ir redzams, ka iepriekšējā gadā šādos izsaukumos 15 minūtēs brigādes ieradās 92,8 procentos gadījumu. Tas, pēc S. Skujiņas teiktā, apliecina, ka no septembra brigādes varēšot ierasties 12 minūtēs. Vienlaikus NMP dienests vērš uzmanību, ka vienmēr būs izņēmuma gadījumi, kad brigādes nevarēs ierasties valdības noteiktajos laikos. «Kavējumus rada neparedzētas situācijas – ekstremāli laikapstākļi, negadījumi ar daudz cietušajiem, sastrēgumi, kā arī dienesta vēlme palīdzēt visiem, dodoties arī tajos izsaukumos, kur varētu iztikt arī ar ģimenes ārsta vai dežūrārsta palīdzību,» saka S. Skujiņa. Uz zemas prioritātes izsaukumiem jeb tādiem izsaukumiem, kas nav neatliekami, brigāde var ierasties divu līdz četru stundu laikā (biežākās situācijas ir akūta vīrusa saslimšana ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru, paaugstināts asinsspiediens hroniskas saslimšanas gadījumā, hroniskas muguras sāpes). Augstas prioritātes izsaukumi ir tie, kuros apdraudēta pacienta dzīvība un veselība un palīdzība ir nepieciešama nekavējoties (bezsamaņa, infarkts, insults, smagas traumas).

Neatkarīgā rakstīja, ka šovasar NMP dienests uzsāka reformu, pārveidojot ātrās palīdzības brigādes no diennakts uz dienas. Reformas rezultātā četrās apdzīvotās vietās – Alsungā, Rundēnos Ludzas novadā, Ezerē Saldus novadā un Ugālē Ventspils novadā – diennakts ātrās palīdzības brigādes pārveidotas par dienas brigādēm, un uz šīm apdzīvotām vietām naktīs dodas brigādes no citurienes. Vairākās citās vietās par vienu vai divām samazinātas nakts brigādes. Tomēr šonedēļ vienošanās starp Veselības ministriju un mediķu arodbiedrību paredz uz laiku brigāžu reformu pārtraukt.

DATI

Cik ātri jāatbrauc ātrajai palīdzībai?

Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādēm uz dzīvībai kritiskiem izsaukumiem 75% gadījumu jāspēj reaģēt 15 minūtēs pilsētās un 25 minūtēs lauku teritorijās

No 2018. gada 1. septembra brigādes jāizvieto tā, lai pēc neatliekama izsaukuma pieņemšanas neatliekamo medicīnisko palīdzību 75% gadījumu nodrošinātu:

republikas pilsētās – ne vēlāk kā 12 minūšu laikā no izsaukuma pieņemšanas laika

novadu pilsētās – ne vēlāk kā 15 minūšu laikā no izsaukuma pieņemšanas laika

pārējās teritorijās – ne vēlāk kā 25 minūšu laikā no izsaukuma pieņemšanas laika

Avots: Veselības ministrija

Savlaicīgi* izpildīto ātrās palīdzības izsaukumu skaits

2017. gada jūlijs – augusts 90%

2018. gada jūlijs – augusts 89,3%

*75% izsaukumu izpildīti saskaņā ar MK noteikumiem

Avots: NMP dienests

 

Inga Paparde

Pievienot komentāru