autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Skadmanis: Nevalstiskās organizācijas glābj mūsdienu pasauli

Pirms pāris nedēļām pasauli pāršalca skumja vēsts – postošais amonija nitrāta sprādziens Beirūtā, kas nogalināja gandrīz 150 cilvēkus, ievainoja 5 000 un bez pajumtes atstāja vairāk nekā 250 000 cilvēkus. Beirutas gadījumā ļoti nozīmīga loma ir nevalstiskajām organizācijām (NVO), jo tās spēj operatīvi pielāgoties situācijai un sniegt palīdzību, kamēr valsts iestādes vēl lemj par palīdzības modeļiem. Vispasaules NVO dienas dibinātājs, Biznesa augstskolas Turība absolvents Mārcis Liors Skadmanis skaidro šo un arī citus gadījumus, kur nevalstisko organizāciju iesaiste ir ļoti būtiska, kā arī stāsta, kāpēc šādas organizācijas ir nepieciešamas?

NVO loma Beirūtā

Cilvēki nevar dienām ilgi gaidīt, kad valsts vai pilsētas vadība pieņems vienu vai otru lēmumu, šādas situācijās cilvēkiem palīdzība ir nepieciešama nekavējoties. Kā piemēru var minēt organizāciju “Beit El BARAKA”, kura savu pārtikas veikalu Beirutā ir pārvērtusi par pagaidu patversmi, nodrošinot gultas, ēdienu un pirmās nepieciešamības preces cilvēkiem, kuri ir palikuši bez pajumtes. Ir virkne citu organizāciju, kas operatīvi reaģē, rīkojas un palīdz, piemēram, Libānas Pārtikas banka (Lebanese Food Bank), Libānas Sarkanais krusts, organizācija “Ahla Fawda” un daudzas citas, tajā skaitā arī starptautiskas organizācijas.

Nepieciešamība un daudzveidība

Atskatoties uz vēstures avotiem, NVO aizsākumi meklējami jau 18. gadsimtā. Katrā valstī ir atšķirīgi, tiesiski noteikti NVO veidi, piemēram, Latvijā ar NVO jēdzienu tiek saprastas biedrības un nodibinājumi. NVO pēc būtības tiek dibinātas pēc personas vai grupas iniciatīvas un tās darbojas neatkarīgi no valsts valdības. Dalībai NVO jābūt pēc iespējas brīvprātīgai un nevienu personu nevar piespiest iestāties kādā NVO. Saskaņā ar žurnāla “Global” (The Global Journal) datiem, pasaulē darbojas aptuveni 10 miljoni nevalstisko organizāciju, sākot no lielākām organizācijām, profesionālām asociācijām un tirdzniecības palātām līdz mazām, lokālām labdarības organizācijām, biedrībām, interešu organizācijām katrā pilsētā vai rajonā.

No pulciņu veidošanas līdz Pasaules Dabas Fondam

Latvijā NVO sektors atšķiras no citām valstīm, jo katrā valstī ir sava izpratne par NVO būtiskumu. Tādās valstīs kā Lielbritānija un ASV NVO loma vēsturiski bijusi nozīmīga un tieši šajās valstīs ir dibinātas vairākas starptautiski pazīstamas organizācijas, piemēram, WWF (Pasaules Dabas Fonds), Amnesty International, Oxfam u.c. Arī plaši pazīstamais Pasaules Ekonomikas forums (World Economic Forum) ir nevalstiska organizācija, kas īsteno būtisku lomu starptautiskajās attiecībās. NVO sektors rada darbavietas un darbojas visdažādākajos līmeņos, piemēram, pašlaik daudzas NVO iesaistās Covid-19 radīto problēmu risināšanā. Bieži vien cilvēkiem NVO asociējas ar kādas noteiktas grupas interešu lobēšanu vai cilvēktiesībām, taču tās var būt arī nelielas un darboties nelielos reģionos, piedāvājot dažādus pulciņus, aktivitātes, kursus u.tml.

Godīga nevalstiskā organizācija vai „vilks aitas ādā”

Domājot par kādam organizācijas atbalstīšanu, katram personīgi jāizvērtē, vai attiecīgā organizāciju veic savu darbu godīgi vai arī tā ir “fasādes organizācija” kādam slēptam mērķim. To var novērtēt pēc attiecīgās organizācijas definētajiem mērķiem, uzdevumiem un paveiktajiem darbiem. Latvijā ir daudzas spēcīgas un nozīmīgas nevalstiskās organizācijas, piemēram, Latvijas Pilsoniskā alianse, kas ir neatkarīga bezpeļņas organizācija – biedrība, kuras mērķis ir stiprināt pilsonisko sabiedrību Latvijā, atbalstot Latvijas nevalstisko organizāciju kopējās intereses un veidojot labvēlīgu vidi biedrību un nodibinājumu darbībai. Vēl jāmin arī domnīca “Providus” – biedrība ar mērķi sniegt ieguldījumu Latvijas politikas attīstībā, labas pārvaldības, krimināltiesību, Eiropas politikas un tolerances jomās, kā arī kļūt par ekspertīzes avotu starptautiskā līmenī, vai Ziedot.lv – labdarības organizācija, kas darbojas kopš 2003. gada, sniedzot iespēju privātpersonām un uzņēmumiem palīdzēt līdzcilvēkiem. Bez šīm organizācijām ir virkne daudzu citu nozīmīgu NVO – no dzīvnieku aizstāvju līdz studentu biedrībām visā Latvijā.

Instrumenti ar kādiem strādā NVO

NVO izmanto dažādus izteikšanās formātus. Uzskatu, ka NVO ātri apgūst un pielāgo jaunus saziņu veidus no sociāliem medijiem līdz publiskām kampaņām. Ļoti nozīmīga platforma ir Manabalss.lv, kas nodrošina iespēju elektroniski savākt Latvijas pilsoņu parakstus likumdošanas izmaiņu iniciatīvu iesniegšanai Saeimā. Izmantojot Manabalss.lv, NVO var aktīvi piedalīties dažādu jautājumu uzmanību pievēršanā un risināšanā.

Vispasaules NVO dienas dibinātājs Mārcis Liors Skadmanis

Komentāri ir slēgti.