Par 2020. gada vārdu atzīts “sejauts”, par nevārdu – “vaibs”
Noslēgusies Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas un Latvijas Rakstnieku savienības ikgadējā, jau astoņpadsmitā akcija “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”. Par 2020. gada vārdu kļuvis “sejauts”, bet par nevārdu atzīts “vaibs”. Gada spārnotā teiciena titulu ieguvis aicinājums — “Mēs paliekam darbā jūsu dēļ. Jūs palieciet mājās mūsu dēļ!”.
Šogad rīkotāju deleģētajā žūrijā strādāja literatūrfilosofe un tulkotāja Ieva Kolmane (Latvijas Rakstnieku savienība), filoloģe un “Latvijas Avīzes” kultūras žurnāliste Linda Kusiņa-Šulce, literārais redaktors, tulkotājs un terminologs Aldis Lauzis, tulkotājs un RLB Latviešu valodas attīstības kopas vadītājs Uģis Nastevičs, sociolingviste, Latvijas Okupācijas muzeja vadošā pētniece Vineta Poriņa, komunikācijas praktiķis Pēteris Pūrītis, literatūrzinātniece, Rīgas Franču liceja latviešu valodas un literatūras skolotāja Lita Silova, valodnieks, LU profesors un LZA akadēmiķis Andrejs Veisbergs, un laikraksta “Diena” žurnālists un publicists Egīls Zirnis.
- gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens izziņots pirmdien, 2021. gada 25. janvārī 11.00 Zoom preses konferencē, Rīgas Latviešu biedrībā. Starp 2020. gada spārnoto teicienu finālistiem iekļuvuši: premjerministra Krišjāņa Kariņa novembra nogales frāze: “Draugi, nav labi!” un jūnijā paustā atziņa, ka “Divi metri nekur nepazudīs.” Valsts prezidenta dzīvesbiedres Andras Levites aprīļa sākuma uzrunā izskanējusī doma: “Pašlaik mēs visi atrodamies vienā laivā, bet dažiem ir jāairē.” Feisbukā tulkotājas Evijas Lipartes uzietā frāze: “Aitai plāns B (ir) vienmēr.” Savukārt martā izskanējušais Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta aicinājums — “Mēs paliekam darbā jūsu dēļ. Jūs palieciet mājās mūsu dēļ!” — ieguvis 2020. gada spārnotā teiciena godu.
Par 2020. gada nevārda finālistiem atzīti: “ekrānšāviņš”, ko vēlams aizstāt ar vārdu “ekrānuzņēmums”; “podkāsts”, kā vietā, lai izvairītos no neērtībām, “o” izrunājot kā divskani, labāk lietot vārdu “raidieraksts”; “mājsaimniecība” ar pamatnozīmi — saimniecības (privātai, arī individuālai, ģimenes lauksaimnieciskai ražošanai paredzēta zemes platība līdz ar attiecīgajām celtnēm, inventāru, lauksaimniecības dzīvniekiem) darbu kopums vai personiskā dzīvojamā māja, dzīvoklis, ar tiem saistītais priekšmetu un darbu kopums — nepareizi lietota vārda “saime” vai jaunvārda “mājsaime” (kopums, ko veido cilvēki un kam ir kāda kopēja pazīme, kopējas īpašības, piemēram, saista radniecība vai mājoklis) nozīmē. Par 2020. gada nevārdu kļuvis “vaibs”, ko ieteicams aizstāt ar vārdiem “gaisotne” un “noskaņa”.
- gada vārda finālā izvirzījušies: “mājsēde” (pārvietošanās ierobežojumi ārpus dzīvesvietas), “kovidioti” (apzīmējums ļaudīm, kam šī vārda lietotāja ieskatā ir atšķirīgs viedoklis par vīrusa SARS-CoV-2 izraisīto sērgu), “burbulis” ar jaunu nozīmi — tuvējais informācijas un cilvēku saskarsmes loks (infekcijas ierobežošanas nolūkā) un par 2020. gada vārdu atzītais “sejauts” — neveiklā “mutes un deguna aizsega” vietā.