Orleāne: Mazumtirdzniecība atkāpjas ierobežojumu priekšā
Lai gan otrā vīrusa viļņa sākumposmā mazumtirdzniecība uzrādīja ļoti labus rezultātus, decembrī, kā jau iepriekš prognozējam, nozares apgrozījumā iezagās mīnusi. Decembra pirmajā pusē novērojām dāvanu pirkšanas drudzi, un Swedbank karšu datos pirms-svētku nedēļā pat reģistrēti rekordi tēriņos. Taču, ievērojami stingrākie ierobežojumi decembra otrajā pusē darīja savu. Salīdzinot ar novembri, mazumtirdzniecības pārdošanas apjomi decembrī samazinājās par 5.7% , gada griezumā manāms 4.4% kritums. Neskatoties uz vīrusa krīzi, 2020. gadā kopumā mazumtirdzniecībā novērojams 1.5% pieaugums.
Papildus jau iepriekš pieaugošiem pārtikas pārdošanas apjomiem, plusus decembrī piedzīvojusi farmaceitisko preču mazumtirdzniecība (+8%). Autodegvielas pārdošanas apjomi pieauguši par 6%, pieauguma tempam gada izskaņā strauji samazinoties. Ievērojamus mīnusus gada pēdējā mēnesī piedzīvoja arī apģērbu un apavu (-40%) un lietotu preču mazumtirdzniecība (-50%). Ieviesto ierobežojumu rezultātā cieta arī kultūras un atpūtai paredzēto preču (-24%) un informācijas tehnoloģiju preču (-17%) mazumtirdzniecība.
Mazumtirdzniecība uzrādīja ievērojamu noturību 2020. gadā. Pavasara mēnešos pandēmija radīja pamatīgu izbīli un veicināja piesardzību cilvēku tēriņos. Savukārt otrā viļņa laikā iedzīvotāju vēlmi pirkt spēja apturēt vien būtiski ierobežojumi. Būtiskākie pozitīvie stāsti 2020. gadā bija degvielas (+6%) un pārtikas (+3%) mazumtirdzniecības kategorijas. Savukārt nozīmīgākie kritumi vērojami apģērbu un apavu mazumtirdzniecībā.
Ņemot vērā vīrusa izplatību un joprojām striktos ierobežojumus, mazumtirdzniecības pārdošanas apjomos gada pirmajos mēnešos, visticamāk, vērosim kritumu. Pieejamie Swedbank karšu dati par janvāri uzrāda bankomātu skaidras naudas izņemšanas un kopējo darījumu skaita kritumu par 15%, salīdzinot ar pagājušo gadu. Taču, ierobežojumiem tiekot mazinātiem, mazumtirdzniecība, visticamāk, strauji atgūsies, 2021. gadā kopumā uzrādot izaugsmi. Gada pirmajā pusē veselība, pārtika un preces, kas saistītas ar aktivitātēm mājās un pie dabas visticamāk turpinās balstīt mazumtirdzniecības apgrozījumu. Taču gada otrajā pusē, līdz ar plašāku ekonomikas atkopšanos, varam gaidīt arī veiksmīgāku attīstību vīrusa dēļ cietušajās preču grupās.
Laura Orleāne, Swedbank ekonomiste