Gašpuitis: Vīruss dancina darba tirgu
Pandēmijas otrais vilnis gada nogalē ekonomiku un darba tirgu skāra mazāk negatīvi, nekā tika gaidīts. Rezultātā bezdarbs 4. ceturksnī, salīdzinot ar 3. ceturksni, samazinājās par 0,5 procentpunktiem līdz 7,9%. Tomēr ne viss ir tik rožaini. Tas, ka darba tirgus ir kļuvis stīvāks, liecina nodarbinātības sarukums.
Pērn 4. ceturksnī nodarināto skaits samazinājās par 7,3 tūkstošiem. Acīmredzot situācija darba tirgū ir piespiedusi daudzus uz kādu laiku no tā izstāties un pavērot no malas, sagaidot labākus laikus. Arī pērn kopumā situācija darba tirgū ir noturējusies pietiekami labi, jo, lai āri bezdarbs pieauga par 1,8 procentpunktiem līdz 8,1%, kāpums ir bijis mazāks, nekā prognozēts. Savu lomu nospēlēja valsts atbalsts, īpaši paplašinātais instrumentu klāsts 2. viļņa laikā. Tas uzņēmējiem deva iespēju elastīgāk reaģēt uz situāciju un nosargāt darba vietas. Tāpat joprojām novērojama visai dominējoša ir cerība, ka izaicinājumi ir pārejoši, kā dēļ, ja pastāv iespēja, darba devēji ar darbinieku atlaišanu nesteidzas.
Pieejamie rādītāji par gada sākumu norāda, ka ekonomiskā aktivitāte salīdzinājumā ar gada nogali ir pasliktinājusies, kas nozīmē ka bezdarbs pirmajā ceturksnī atkal pieaugs. Pozitīvākas tendences būs vērojamas otrajā ceturksnī, īpaši, ja gaidāmā ierobežojumu atcelšana neatnesīs jaunu infekcijas uzliesmojumu. Ja no tā izvairīsimies, darba tirgus trešajā ceturksnī atdzīvosies vēl pārliecinošāk. Savukārt tas, kā veiksies šā gada nogalē, izrietēs no vakcinācijas tempa un spējas nokontrolēt vīrusa riskus.
Dainis Gašpuitis, SEB bankas ekonomists