autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Brandavs turpmākos 10 gadus saņems 74 miljonus valsts pasūtījumu

Autotransporta direkcija maijā izsludināja rezultātus iepirkumam par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu ar autobusiem Latvija reģionālajā maršrutu tīklā nākamajiem 10 gadiem. Nozarē tik liels iepirkums nav bijis. Tā vērtība var stipri pārsniegt pusmiljardu eiro. Līdz šim noteikti uzvarētāji 12 maršruta tīkla daļās. Liela tirgus daļa nonāks ”Rīgas satiksmes” skandālos ierautā uzņēmēja Aleksandra Brandava biznesa rokās, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Mūzikas izglītību ieguvušajam Aleksandram Brandavam veiksme biznesā pavērās līdz ar pievienošanos Aināra Šlesera ”Latvijas Pirmajai partijai”. Diriģents sāka nodarboties ar pasažieru pārvadājumu biznesu un 90. gadu beigās kļuva par SIA ”B – Bus” īpašnieku un vadītāju. Kā partijas ”Gods kalpot Rīgai” dibinātājam viņam izdevās tikt pie iespaidīgā, bet rīdziniekiem neizdevīgā pasūtījuma par pasažieru pārvadājumiem mikroautobusos galvaspilsētā. Kaut īsi pirms konkursa Brandava vārds no īpašniekiem pazuda, “Nekā personīga” pētītais atklāja, ka labuma guvējs no šī daudzu gadu darījuma bijis tieši viņš.

SIA ”Rīgas satiksmes” darbinieks, SIA ”Rīgas karte” valdes loceklis Aleksandrs Brandavs (“Nekā personīga” , 2017.gada marts)

Nekā personīga: Vai jums pastarpināti joprojām pieder Rīgas mikroautobusu satiksme?

Aleksandrs Brandavs: Tas man privātbizness un es negribu to komentēt.

Nekā personīga: Kāpēc nē?

Aleksandrs Brandavs: Nevēlos. Nevēlos un viss.

Brandavs ilgu laiku sēdēja uz trim krēsliem – bija ”Rīgas satiksmes” pasūtījuma ņēmējs, vienlaikus pats šī pašvaldības uzņēmuma darbinieks un ” Rīgas kartes” valdes loceklis, kas uztur dārgo e-talonu sistēmu. Dažos gados Brandavs kļuvis par miljonāru un viņu īpašumu saraksts ir iespaidīgs.

Jaunbūvi Šampētera ciematā Brandavs iegādājās 2003.gadā. Īpašumam ņemts turpat miljonu liels kredīts, kas nu jau dzēsts.

2011.gadā Brandava firma nopirkusi domājamās daļas šai lepnajā Mežaparka villā, bet trīs gadus vēlāk Brandava īpašumā nonācis zemes gabals Rojā Kaltenes pagastā pie jūras, kur jau uzcelts nams.

Pagājušā gada martā Brandavu lidostā aizturēja KNAB. Tiesībsargi uzskatīja, ka ”B Bus” un Rīgas mikroautobusu satiksmes” patiesā labuma guvējs Brandavs uzņēmējam Mārim Martinsonam devis ikmēneša maksājumu 25 tūkstošus eiro tālākai nodošanai Rīgas amatpersonām, lai tās darbotos Brandava interesēs. Arī diriģents bijis klāt lietu kārtošanā iecienītajā Taureņu pirtī. Tiesībsargi uzskata, ka kukuļa maksāšana notikusi trīs gadus līdz pat 2018.gada beigām. KNAB izmeklēšana turpinās, Brandavam joprojām ir aizdomās turētā statuss.

Tomēr aizdomas kukuļa došanā iespējams pašvaldības iepirkumos nav liegušas ”B – bus” piederošajam SIA ”Sabiedriskais autobuss” tikt pie 74 miljonu vērta valsts pasūtījuma.

”Sabiedriskais autobuss” pats vai kopā ar kādu citu pārvadātāju Autotransporta direkcijas izsludinātajā konkursā par pasažieru pārvadājumiem visā Latvijā uz turpmākajiem 10 gadiem konkursā vinnējis četrās lotēs.

Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš

Nekā personīga: Jūs esat bijis klāt vērtēšanā?

Kristiāns Godiņš: Komisijas locekļi piedalās vērtēšanā.

Nekā personīga: Un jūs esat viens no komisijas locekļiem.

Kristiāns Godiņš: Es esmu viens no komisijas locekļiem.

Nekā personīga: Varbūt varat precizēt, kādas ir Jūsu attiecības ar Aleksandru Brandavu?

Kristiāns Godiņš: Nepazīstu un neesmu nevienā pasākumā piedalījies kopā ar viņu. Tā kā nezinu.

Autotransporta direkcija Brandava uzņēmumus sodījusi daudzkārt. Pēc “Nekā personīga” atklātā par manipulācijām ar valsts apmaksātajiem invalīdu braucieniem ”Rīgas mikroautobusu satiksmē” direkcija informāciju nodeva policijai, kas krimināllietu rosināt atteica.

Regulāri pārkāpumi, tajā skaitā arī naudas iekasēšana par biļetēm, kas netiek pasažieriem izsniegtas, konstatēti arī citos ”B-Bus” piederošajos uzņēmumos .

Šis pērn pasažieru safilmētais netīrais un sarūsējušais autobuss kursē Jelgavā un arī pieder ”B Bus” kompānijai ”Migar”. Gan ”Migar” , gan ”Ekspress- Ādaži” divos gados no direkcijas puses piecreiz sodīti.

No konkursa var izslēgt dalībnieku, ja tam atņemta pārvadātāja licence, ir nodokļu parāds valstij. Laba reputācija šajā iespaidīgajā iepirkumā netika iekļauta kā kritērijs.

”Sabiedriskais autobuss” nav Latvijas pasažieru pārvadātāju asociācijas biedrs. Ne šī, ne pārējās Brandava kompānijas nav uzņemtas sliktās reputācijas un apšaubāmo darbību dēļ. Asociācijas prezidents vērš mūsu uzmanību uz konkursa sadaļu Saldus, Kuldīga, kur ”’Sabiedriskais autobuss” atzīts par uzvarētāju.

Latvijas pasažieru pārvadātāju asociācijas prezidents Ivo Ošenieks

Ivo Ošenieks: Zināmu laiku pēc šī pārvadātāja darbošanās tika novērots tas, ka ievērojami pieauga pasažieru skaits. Un arī ieņēmumi no šiem apkalpotajiem maršrutiem būtiski pieauga.

Nekā personīga: Ko tas nozīmē, ”Sabiedriskais autobuss” zaga?

Ivo Ošenieks: Man tādu pierādījumu nav, bet būtībā mēs vērsāmies pie ATD ar lūgumu to noskaidrot. Viņam kā pasūtītājam bija pamats to noskaidrot.

Ja šie fakti būtu vērtēti līdz šī jaunā konkursa nolikuma izsludināšanai un nolikums būtu koriģēts, iespējams, šāda situācija nebūtu notikusi.

”Sabiedriskajam autobusam” no jauna izdevies iegūt visvairāk punktu lotē Kuldīga, Saldus pateicoties gan tam, ka spējis piedāvāt pielāgotus autobusus invalīdu pārvadāšanai, kā arī ar ūdenraža dzinēju darbināmus transportlīdzekļus.

Piedāvājums gan ir virtuāls, jo ”Sabiedriskajam autobusam” pašam nekas nepieder.

Uzņēmuma mātes kompānija ”B bus” līdz pat konkursa izsludināšanai šā gada janvārī piederēja Beļģijā reģistrētajai ”B International” un kā patiesā labuma guvējs bija norādīts vispirms Aleksandrs Brandavs, tad viņa tēvs Leons. Bet jau šā gada februārī ”B bus” reģistrēts jauns īpašnieks PTC Consulting Limited. Tikai pirms 9 mēnešiem Īrijā dibināta pastkastītes firma ar 100 eiro pamatkapitālu. Jau nākamajā dienā pēc konkursa rezultātu paziņošanas ”B Bus” ieķīlāja savas daļas par labu šai Īru pastkastītes firmai par iespaidīgu summu 40 miljoniem eiro. Nekā personīga par mīklaino darījumu neko izdibināt neizdevās, jo īru pastkastītes firmas norādītais patiesā labuma guvējs Vitālijs Komars darba vietā nebija sastopams un neatbildēja arī uz telefona zvaniem.

“Spēles noteikumi nav visiem vienādi. Un šī nodokļu nomaksa ir vajadzīga arī valstij. Ja īpašnieki ir šādā statusā, nav izsekojama kaut vai tā pati tehnikas iegāde,” skaidro Ošnieks.

Kristiāns Godiņš: Vai ir kāds normatīvs akts, kas aizliedz piedalīties citā valstī reģistrētam uzņēmumam?

Nekā personīga: Es jums prasu. Vai mēs gribam atdot valsts naudu cilvēkiem, kuri slēpjas ofšoros?

Kristiāns Godiņš: Valsts budžets tiek maksāts uzņēmumiem ar galveno mērķi, pārvadāt pasažierus no viena punkta un otru punktu.

Latvijas sabiedrisko pakalpojumu un transporta darbinieku arodbiedrība šonedēļ vēstulē Autotransporta direkcijai, satiksmes ministram un Ministru prezidentam norāda arī uz bažām par SIA ”Sabiedriskais autobuss” zemo atalgojuma līmeni un šaubām par negodīgas konkurences elementiem.

” Skaidrs, ka šis ir nozīmīgs notikums nozarē katrus 10 gadus. Notiek tirgus pārdale un, protams, ir zaudētāji un ieguvēji. Ir tiesības apstrīdēt konkursu un skaidrs, ka tas nenotiek bez diskusijas publiskā telpā,” pauž satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Vaicāts, vai tomēr nav apkaunojoši, ka valsts atdod vairākus desmitus miljonus biznesmenim, kuru tur aizdomās par kukuļdošanu un kurš savus ienākumus slēpj ofšoros, Linkaits norāda, ka viņam tādas informācijas nav.

Sašutis par līdz šim dzirdētajām aizdomām pusmiljardu eiro vērtajā konkursā ir Ministru prezidents. Krišjānis Kariņš ir pieprasījis Tālim Linkaitam sniegt informāciju par iepirkuma ietekmi uz valsts budžetu un pieļauj arī iespēju, ka valdība var nenobalsot par naudas piešķīrumu šādi organizētam iepirkumam.

“Gribu atgādināt, ka valdība nekādas naudas nav apstiprinājusi un neko nav lēmusi. Kāda bijusi konkursa norise, es gaidu no satiksmes ministra skaidrojumu. Mēs vēl neko neesam lēmuši un būsim ļoti kritiski, jo tā ir arī valdības reputācija un tā gala beigās ir nodokļu maksātāju nauda. Tie laiki ir sen vēsturē, kad var pa sētas durvīm, apejot atklātības principu, gūt panākumus,” pauž Kariņš.

Jebkurai valdībai ir sviras. Galvenā ir naudas piešķiršana vai nepiešķiršana.

Sūdzības par Konkursa rezultātiem 11 daļās Iepirkumu uzraudzības birojā ir iesnieguši vairāki pretendenti un tas nozīmē, ka līgumus Autotransporta direkcija nevarēs slēgt vēl ilgu laiku.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits, kurš pirms vēlēšanām teica, ka grib valsts līmenī novērst ”rausēju projektus” nav nācis ne ar vienu priekšlikumu iepirkumu likuma uzlabošanai. Šobrīd finanšu ministrija piedāvā grozījumus, ka valsts pasūtījumus nedrīkstētu atdod nekvalitatīvu pakalpojumu sniedzējiem.

Foto: F64

Komentāri ir slēgti.