- Nozare.info - https://www.nozare.info -

Vai dūmiem izklīstot, nojaušami augstskolu reorganizācijas patiesie iemesli?

Pašlaik sabiedrībā un medijos plaši tiek apspriesta Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ideja Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (RPIVA) pievienot Latvijas Universitātei (LU). Aizbildinoties ar to, ka pedagoģijas jomā Latvijā patlaban ir vērojama liela sadrumstalotība un nepieciešams veikt speciālistu sagatavošanas līdzsvarošanu, partija “Vienotība”, kuras pārziņā atrodas IZM, plāno īstenot vienīgās pedagoģiskās akadēmijas RPIVA reorganizāciju, vēsta portāls “Dzeltenais.lv”.

Portāls raksta, ka izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska (V) paskaidrojumi, kas drīzāk izskatās pēc veiksmīgas “acu aizmiglošanas”, joprojām neatbild uz galveno jautājumu, proti, kādēļ ministrija piepeši nākusi klajā ar tik pārsteidzošu un izlēmīgu soli?

Negaidītais paziņojums šķiet aizdomīgs, ņemot vēra, ka RPIVA, būdama pēc studentu skaita trešā lielākā IZM finansētā augstskola Latvijā, patērē ievērojami mazāk valsts budžeta līdzekļus, nekā citas augstskolas.

2016./2017.akadēmiskajā gadā no 3514 RPIVA studējošajiem par valsts budžeta līdzekļiem mācās vien 16%. Papildus tam, RPIVA sagatavo vairāk skolotāju, nekā visas pārējās Latvijas augstskolas kopā; tai ir filiāles astoņās Latvijas pilsētās, un tieši tajās, kurās nav reģionālo augstskolu, kas realizētu tādas pašas vai līdzīgas studiju programmas. Būtībā pamatotu iemeslu augstskolas slēgšanai nav.

Kamēr sabiedrībā izskan dažādi viedokļi saistībā ar sasteigto IZM lēmumu, portāla “Dzeltenais.lv” rīcībā ir nonākusi neoficiāla informācija, ka, iespējams, RPIVA reorganizācijā ieinteresēts kāds no partijas “Vienotība” sponsoriem, kurš savas izglītības biznesam noskatījis augstskolas galveno ēku – Imantas ielā 7.

Tik tiešām, Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas galvenā ēka ir “gards kumoss” – tā laika gaitā ir ievērojami attīstījusies. Patlaban ēka ir rekonstruēta un labiekārtota, tā ir moderna un ar plašu konferenču zāli, auditorijām, sporta zāli un ēdnīcu.

Portāla pārstāvjiem aptaujājot partijas “Vienotības” biedrus, gan tiek noliegts par iespējamo sponsora ieinteresētību augstskolas reorganizācijā, bet vai gan varam cerēt, ka kāds atzīsies? Daudz izdevīgāk taču ir izlikties, ka pēkšņā reorganizācija ir saistīta ar izglītības kvalitāti, nevis trešo pušu interesēm.

Katrā ziņā, šī ir viena no versijām, kura ir apspriešanas vērta un, kas zina, varbūt pavisam drīz atklāsies augstskolu apvienošanas patiesie iemesli.