- Nozare.info - https://www.nozare.info -

Divlitreņu aizliegums varētu stāties spēkā gadu vēlāk nekā plānots

Divu litru alus pudeļu tirgošanas aizliegums varētu stāties spēkā gadu vēlāk nekā iepriekš plānots. Ar šādu priekšlikumu alus ražotāju mudināts klajā nācis Zaļo un zemnieku savienības deputāts Ingmārs Līdaka.

Priekšlikumu, kas paredz tā dēvēto divlitreņu tirgošanas aizliegumu pārcelt no nākamā gada 1.septembra uz 2018.gada 1.septembri, deputāts iesniedzis pēc pārrunām ar pārtikas ražotājiem.

Līdaka atzīst, ka tas nav viņa priekšlikums, bet alus ražotāju, piebilstot, ka neesot arī Tautsaimniecības komisijas sēdēs slēpis, ka ir gatavs reizēm iesniegt priekšlikumus, kuri nav viņa paša. Šoreiz esot runa par ražotāju spējām tikt galā ar likuma grozījumiem.

Galvenais alus ražotāju arguments, kādēļ ar divu litru pudeļu aizliegšanu nevajadzētu steigties, ir lielās investīcijas, ko uzņēmējiem nāksies ieguldīt, lai pārkārtotu ražošanu. “Tas nozīmē, ka ražotājiem ir jāveic izmaiņas tehnoloģijās, ir jāmaina pildīšanas līnijas.Pirmkārt, ne visas pildīšanas līnijas ir iespējams izmainīt. Otrkārt, šī izmaiņu veikšana var būt saistīta ar lielām izmaksām,” norāda Latvijas Alus darītāju savienības pārstāvis Pēteris Liniņš.

Viņš norāda ka parasti nozarei ir vajadzīgs vismaz gads, lai pielāgotos jauniem noteikumiem.

Tikmēr deputāts Līdaka uzsver, ka par alus un citu raudzēto dzērienu tirgošanas aizliegšanu lielajos iepakojumos vēl gaidāmas vairākas diskusijas, lai likums būtu kvalitatīvs un to nevarētu viegli apiet. Viņš stāsta, ka piemēram, Lietuvā, aizliedzot šo stipro alu lielajā iepakojumā, tūlīt parādās lielajā iepakojumā stiprinātie vīni. Rezultāts netiek sasniegts.

Runājot par likuma spēkā stāšanās brīdi, Līdaka prāto, ka kompromiss ar ražotājiem varētu būt alkoholu lielajos plastmasas iepakojumos aizliegt tirgot 2018.gada vidū.

Kā zināms, septembra vidū Saeima atbalstīja likumprojektu “Grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā”, kas paredz ieviest aizliegumu pārdot stipro alu tā dēvētajās divlitrenēs.

Grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā paredz aizliegt pārdot alu, raudzētos dzērienus un pārējos alkoholiskos dzērienus tilpumā, kas pārsniedz puslitru vai vienu litru, atkarībā no tā, vai absolūtā spirta daudzums tajos pārsniedz vai nepārsniedz 7,5 tilpumprocentus. Deputāti cer, ka līdz ar to tiks ierobežota alkohola lietošana.

 

Likumprojekta anotācijā ir norādīts, ka deklarācijā par Ministru kabineta iecerēto darbību 100. punktā ir noteikts: “Samazināsim veselībai kaitīgo produktu un ieradumu izplatību, izmantojot nodokļu instrumentus alkohola un tabakas patēriņa mazināšanai un ierobežojot atkarību izraisošu vielu pieejamību”. Līdz ar to ir nepieciešams veikt attiecīgas izmaiņas normatīvajos aktos.

Sākotnēji tika plānots, ka lielās alus un kokteiļu plastmasas pudeles no veikalu plauktiem varētu pazust līdz ar nākamā gada 1.septembri.

Foto:succo/https://pixabay.com/en/users/succo-96729/ [1]/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ [2]