autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Videokameras izvēle – kam pievērst uzmanību

Tiem, kam patīk savas dzīves notikumus iemūžināt videosižetos, šobrīd ir īsta paradīze – videokameras ir salīdzinoši lētas un pieejamas ikvienam. No otras puses – no plašā klāsta ir jāizvēlas vispiemērotākā un jāzina par tehniskajām kameru iespējām, lai izdarītu vispareizāko izvēli. Nav brīnums, ka šajā sakarā iestājas apmulsums. Lielākā Latvijā interneta veikala 220.lv speciālisti mēģina salikt visu pa punktiem un ieteikt, kā izvēlēties vispiemērotāko videokameru.

Visvairāk izvēlas digitālās kameras

Runājot par videokameru izvēli, nerodas šaubas, ka parasti izvēle tiek izdarīta par labu digitālajām kamerām. Šobrīd digitālās videokameras ieņem nozīmīgāko tirgus daļu, ir ērtas un modernas, tādēļ alternatīvas netiek meklētas. Ja jautājat, kādas ir digitālo videokameru priekšrocības, kas ir iekarojušas pircēju un lietotāju sirdis, tad atbildam: digitālās kameras ir viegli lietojamas, ir augsta attēla kvalitāte, neliels izmērs, zema cena, iespējamība ierīci viegli pievienot datoram un pārsūtīt datus.

Attēla kvalitāte ir atkarīga arī no datu nesēja tipa

Attēla ieraksta beigu rezultāts un kvalitāte ir atkarīga ne tikai no pašas kameras, bet arī no datu nesēja tipa. Ir vērts pievērst uzmanību MiniDV un DV datu nesējiem, kas ir populāri jau daudzus gadus. Un, lai gan dažkārt tiek uzskatīts, ka tie drīzumā jau varētu kļūt par pagātni, speciālisti apgalvo, ka šie datu nesēji nodrošina patiesi augstu attēla kvalitāti, pie tam izceļas arī ar lielu ietilpību.

Tiem, kas vēlas vēl lielāku ietilpību un sapņo vienā datu nesējā ierakstīt vairāku desmitu stundu garuma video, ieteicams izvēlēties videokameras ar cietajiem diskiem. To ietilpība ir no 30 līdz 60 GB, savukārt, tehnoloģijām sparīgi attīstoties, drīzumā tirgu sasniegs vēl lielākas ietilpības cietie diski, kas paredzēti videokamerām.

Vēl viens datu nesēja tips – DVD diski. Tā ir strauji popularitāti gūstoša izvēle, tā kā nav nepieciešama speciāla apstrāde, vēloties uzreiz pārskatīt nofilmēto materiālu. Disku var uzreiz caurskatīt jebkurā DVD nolasīšanas iekārtā (atskaņotājā vai datorā). Tomēr kritiķi norāda, ka tiem, kas vēlas īpaši augstas kvalitātes attēlu, šis datu nesēja tips nav pati labākā izvēle.

Izšķirtspēja – jo augstāka, jo labāka

Ja attiecībā uz citiem parametriem ir daudz spriedelējumu par priekšrocībām un trūkumiem, tad par izšķirtspēju (pikseļu skaits matricā) viss ir vienkārši. Jo izšķirtspēja ir augstāka, jo attēls labāks. Savukārt, tas nozīmē gan spilgtākas krāsas, gan dabiskākus toņus, gan arī lielāku kontrastu. Tieši pēc tā tiecas profesionāļi.

Pašlaik tirgū var atrast pietiekami daudz videokameras, kas veic ierakstu augstā izšķirtspējā, ko sauc par HD. HD tehnoloģija visus vilina un ir kā mērķis videokameru ražotājiem. Patiesi, HD rada īpaši spilgtu un kvalitatīvu attēlu. Vairums no HD videokamerām var filmēt panorāmas formātā (16:9), kas ir ļoti interesanti un negaidīti pat profesionāļiem. Ir vērts izmēģināt un novērtēt.

Attēla stabilizācija – labākai attēla kvalitātei

Lai iegūtu pēc iespējas augstāku attēla kvalitāti, ir nepieciešama laba attēla stabilizācija. „Lēkājošas kameras“ efekts ir izteikts, ja filmē, kameru turot rokā. Stabilizators palīdz noturēt attēlu stabilu, bez drebēšanas, minimāli pārvietojoties vai vienkārši sakustoties. Attēla stabilizācija var būt dažāda veida, piemēram, digitālā stabilizācija, optiskā stabilizācija vai elektroniskā stabilizācija. Nav svarīgi, kura no stabilizācijas sistēmām ir videokamerā, bet tai ir jābūt. Uz kamerām bez stabilizācijas sistēmas skatīties tik tiešām nav vērts.

Savienojumi

Videokameras savienošana ar citām ierīcēm ir būtiska, vēloties maksimāli izmantot kameras sniegtās iespējas. Tādēļ kamerai, mazākais, vajadzētu būt iespējamiem šiem savienojumiem: S-Video (analogsignāls), DV (digitālā skenēšana), AV (pievienošana pie TV), USB (pārsūtīšanai uz datoru). Ideāla videokamera ir ar visiem četriem savienojuma veidiem. Vēl jo vairāk, ka tehnoloģijas sparīgi attīstās un nav zināms, kurš no savienojumu veidiem būs nepieciešamāks pēc pāris gadiem.

Kādam ir jābūt LCD panelim?

Visām mūsdienīgajām videokamerām ir LCD panelis vai LCD ekrāns, kurā uzreiz var redzēt filmēto attēlu un mainīt filmēšanas režīma parametrus. Lai redzētu videoattēlu, kas ir vistuvākais īstenajam un nofilmētajam attēlam, ir nepieciešams augstas izšķirtspējas ekrāns. Jo augstāka izšķirtspēja, jo labāks pārskatīšanas attēls. Par standartu uzskatāms 2,5 collu kameras LCD panelis.

Videokameras izmērs un svars

Ja daudz filmējat un vienmēr nēsājat sev līdzi videokameru, vajadzētu ņemt vērā pērkamās iekārtas izmēru un svaru. Svarīgākais, lai būtu ērti un nenoslogotu jūs ar papildus svaru vai nastu. Ja ierīci vēlaties pastāvīgi nēsāt sev līdzi rokassomā vai mugursomā, tad derētu izvēlēties vieglāka svara videokameru, kas papildus nenoslogotu. Ja ar filmēšanu aizraujaties tikai brīvajā laikā un filmējat tikai tad, ja ieraugāt kaut ko interesantu, lielas kameras pārnēsāšana pamazām var kļūt nepatīkama un maz pamazām kamera aizmirsīsies mājās.

Svars un izmērs kļūst mazāk svarīgi, ja filmēšanu plānojat un tai gatavojaties – tad var iegādāties arī lielāku tehniku, to ielikt mugursomā un ņemt līdzi tad, kad tā būs nepieciešama. Cits izvēles moments – kamerai ir jābūt ērti satveramai rokā. Ja ir iespējams, aplūkojiet draugu vai paziņu videokameras, paturiet rokā tās, kas atrodas veikalu plauktos, sajūtiet, kā kamera ieguļas rokā, vai ir ērti.

Pievienot komentāru