autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājās par 0,1 %

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā* (2016. gada jūlijā, salīdzinot ar 2015. gada jūliju), palielinājās par 0,1 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas samazinājās par 0,9 %, bet pakalpojumiem pieauga par 2,7 %.

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2016. gada jūlijā, salīdzinot ar 2015. gada jūliju, bija cenu kāpumam alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, atpūtai un kultūrai, veselības aprūpei, sakaru grupai, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis 2016. gada jūlijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, palielinājās par 0,9 %. Būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu bija žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, cukuram, šokolādei, konditorejas izstrādājumiem, cūkgaļai, sālim un garšvielām, saldējumam, žāvētiem augļiem un riekstiem. Savukārt lētāks kļuva piens, siers, augļu un dārzeņu sulas, sviests, mājputnu gaļa, svaigi dārzeņi.

Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis palielinājās par 3,9 %, ko ietekmēja cenu kāpums alum, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un vīnam. Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 4,5 %.

Gada laikā ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 2,2 %. Lētāka kļuva siltumenerģija, dabasgāze, elektroenerģija, mājokļa īres maksa, savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi.

Vidējais cenu līmenis veselības aprūpei palielinājās par 2,5 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem. Gada laikā sadārdzinājās arī ārstu speciālistu un zobārstniecības pakalpojumi.

Transporta grupā cenu līmenis samazinājās vidēji par 4,7 %, ko ietekmēja cenu kritums degvielai par 12,0 %. Lētāki kļuva pasažieru aviopārvadājumi, savukārt cenas pieauga personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem.

Gada laikā sakaru grupā cenu līmenis palielinājās vidēji par 2,6 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem. Lētāki bija interneta piekļuves pakalpojumi.

Par 6,3 % dārgāki kļuva kompleksie atpūtas pakalpojumi. Cenas pieauga arī kultūras pakalpojumiem, daiļliteratūras grāmatām, precēm dārzam un ziediem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija restorānu, kafejnīcu un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, apaviem, ēdnīcu pakalpojumiem. Savukārt cenas samazinājās apģērbiem.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 0,3 %.

2016. gada jūlijā, salīdzinot ar 2016. gada jūniju, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,3 %. Precēm cenas samazinājās par 1,1 %, bet pakalpojumiem palielinājās par 1,6 %.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām jūlijā bija cenu kritumam apģērbam un apaviem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, kā arī cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, sakaru grupai, veselības aprūpei, dažādu preču un pakalpojumu grupai.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 0,2 %. Lielākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām pārtikas grupā bija cenu kritumam svaigiem dārzeņiem, galvenokārt gurķiem, tomātiem un kāpostiem. Lētākas bija arī svaigas vai atdzesētas zivis, žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa, cukurs, cūkgaļa, augļu un dārzeņu sulas, mājputnu gaļa. Savukārt cenu kāpums bija svaigiem augļiem, sieram un biezpienam, gaļas izstrādājumiem, jogurtam, šokolādei.

Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis samazinājās par 1,4 %, ko ietekmēja akcijas alum, vīnam un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem.

Sākoties sezonas izpārdošanām, apģērbiem cenas samazinājās par 9,9 %, apaviem – par 11,8 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 1,3 %, ko galvenokārt ietekmēja mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumu sadārdzināšanās saistībā ar 21 % PVN likmes piemērošanu no 1. jūlija. Dārgāka kļuva siltumenerģija, savukārt cenas samazinājās dabasgāzei un cietajam kurināmajam.

Veselības aprūpei vidējais cenu līmenis pieauga par 0,7 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem par 0,7 %. Sezonālu faktoru ietekmē dārgāki kļuva sanatoriju pakalpojumi.

Telekomunikāciju pakalpojumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,5 %, ko noteica cenu kāpums mobilo tālruņu pakalpojumiem.

Mēneša laikā personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi akciju noslēgumu ietekmē sadārdzinājās vidēji par 1,4 %. Cenas pieauga arī apbedīšanas pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums bija degvielai par 1,1 %. Savukārt cenu kāpums bija pasažieru aviopārvadājumiem un īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm.

Foto:Hans/https://pixabay.com/en/users/Hans-2//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru