autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Uzņēmēji: Pašvaldības iecere par fasētā ūdens ražošanu ir absurda

SIA „Rīgas ūdens” ieceri sākt fasētā ūdens ražošanu par nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu ar neprognozējamām sekām uz patēriņa tirgu nosauc trīs “jumta” organizācijas, aicinot aicina Rīgas domes deputātus neatbalstīt „Rīgas ūdens” ieceri.

Toties Rīgas vicemērs Andris Ameriks Ir.lv par šo jautājumu teica: „Mēs paliekam pie sava, nekas nemainīsies.” Savukārt Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) uzskata – neizmantot iespēju pārdot pašvaldības ūdensapgādes uzņēmuma “Rīgas ūdens” fasēto ūdeni būtu stulbi, raksta IR.LV.

Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju pašvaldības SIA „Rīgas ūdens” plāno sākt fasētā ūdens ražošanu. Ražotnes izveidošanā plānots ieguldīt Ls 100 000, kā arī papildus uzņemties Ls 300 000 kredītsaistības.

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK), Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Latvijas pārtikas uzņēmumu federācija (LPUF) trešdien izsūtījusi atklātu vēstuli Rīgas domes deputātiem, aicinot neatbalstīt „Rīgas ūdens” ieceri jūlijā sākt fasētā ūdens ražošanu.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš Ir.lv teica, ka organizācijas ar vēstuli vēlas piesaistīt sabiedrības uzmanību tam, ka pašvaldība publiskajā sektorā vēlas nodarboties ar biznesu. „Ja šī iecere izdosies, cietīs Latvijas privātuzņēmēji,” teica Endziņš.

Latvijas darba devēju un pārtikas nozares pārstāvji uzskata, ka šis projekts ir absurds, nav pamatots arī ar objektīviem aprēķiniem. Turklāt „Rīgas ūdens” ir dibināta ar konkrētu mērķi, proti, nodrošināt iedzīvotājiem ūdensapgādi un kanalizācijas pakalpojumus, “nevis nodarboties ar tādas produkcijas ražošanu, ar kuru jau šobrīd pārtikas tirgus ir piesātināts”, teikts vēstulē.

Uzņēmēju pārstāvji norāda, ka Latvijā patlaban darbojas vairāki uzņēmumi (vismaz 14), kuru komercdarbība ir saistīta ar fasētā ūdens ražošanu. Turklāt tirgū ir arī plašs importētā dzeramā ūdens klāsts, tāpēc “konkurence ūdens tirgū ir ļoti augsta, balansējot uz rentabilitātes robežas”.

“Fasētā ūdens ražošana neatbilst nevienam no Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteiktajiem gadījumiem, kad būtu pieļaujama uzņēmējdarbības veikšana pašvaldībai. Ņemot to vērā, uzskatām, ka nav juridiska pamata Rīgas pašvaldībai pieņemt lēmumu par fasētā ūdens ražošanas sākšanu,” uzskata trīs organizācijas. LDDK, LTRK un LPUF uzskata, ka domei ir jārīko jaundibināmā uzņēmuma biznesa plāna publiska apspriešana, un norāda – šāds lēmums, kas var ietekmēt nodokļu maksātājus, jāapspriež publiski.

Tomēr Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks Ir.lv teica, ka šis esot vispareizākais SIA „Rīgas ūdens” lēmums, lai attīstītu infrastruktūru pilsētas iedzīvotāju ērtībām. Aizbildinoties, ka viņš atrodas ārzemēs, Ameriks no plašākiem komentāriem atteicās. „Mēs paliekam pie sava, nekas nemainīsies,” telefonintervijā teica Ameriks.

“Kāpēc mums nenopelnīt [4,6 miljonus], ja mums neko nevajag, lai to izdarītu – tikai un vienīgi pakot ūdeni un pārdot? Mums viss ir, – vienreiz piedalījos ar mūsu speciālistiem “Rīgas ūdens” atklātajā degustācijā – glāzēs bez uzrakstiem bija saliets dažādu ražotāju ūdens, tajā skaitā “Rīgas ūdens” no krāna. Es nevarēju pateikt, kurš ir mūsējais, kurš ir labāks. Līdz ar to “Rīgas ūdeni” pēc kvalitātes, garšas un visiem parametriem var pārdot veiksmīgāk nekā jebkuru citu. Kāpēc mums to nedarīt?” aģentūrai LETA sacīja Rīgas mērs.

Ušakovs noraida pārmetumus par konkurences kropļošanu. “Tas viennozīmīgi nozīmē konkurences pastiprināšanos šajā jomā, un es saprotu šo ražotāju uztraukumu, bet vajadzētu arī saprast Rīgas pūles. Būtu stulbi neizmantot tādu iespēju, jo mums infrastruktūra joprojām ir pietiekami bēdīgā situācijā. Jā, mums ir milzīgs līdzfinansējums no Eiropas, bet joprojām 10% no maģistrālajiem ūdensvadiem ir ielikti Ulmaņa laikos. Ja mēs, pārdodot šo ūdeni, dabūsim papildu ieņēmumus, varēsim novirzīt to naudu attīstībai, lai tas neietekmētu klientus,” skaidroja Rīgas mērs.

SIA “Rīgas ūdens” plāno dibināt meitasuzņēmumu “Aqua Riga”, pamatkapitālā ieguldot 105 000 latu, ziņo LETA. Tos plānots atpelnīt aptuveni četros gados, savukārt fasētā ūdens ražošanai nepieciešamie pamatlīdzekļi un daļa no apgrozāmajiem līdzekļiem aptuveni 300 000 latu apjomā tiks finansēti no kredītiestādes aizdevuma līdzekļiem, kuru varētu atmaksāt četros gados.

“Rīgas ūdens” valdes priekšsēdētāja Dagnija Kalniņa iepriekš teica, ka pēdējo septiņu gadu laikā kopējā tīklā padotā ūdens daudzums samazinājies vairāk nekā par 25%. Taču pēdējos gados pazemes ūdens gūtnes projektētā ražība pārsniedz ūdens pieprasījuma apjomus vairāk nekā divas reizes un šāda situācija izraisa nepieciešamību veikt attīstības pasākumus ūdens realizācijas apjomu palielināšanai, ziņo LETA.

Tādējādi “Aqua Riga” darbība nodrošinās papildus ienākumus “Rīgas ūdens” nepieciešamajām investīcijām, lai nodrošinātu kvalitatīvu un nepārtrauktu ūdensapgādi Rīgas pašvaldības teritorijā. Pie plānotajiem pārdošanas apjomiem kapitālsabiedrības peļņa, kas katru gadu tiks novirzīta Rīgas ūdenssaimniecības sistēmas attīstībai, 10 gadu laikā veido aptuveni 4,6 miljonus latu.

28.maijā Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas deputāti vērtēja SIA “Rīgas ūdens” iesniegto lēmumprojektu par meitasuzņēmuma “Aqua Riga” dibināšanu. Ja pašvaldība to atbalstīs, šā gada jūlijā paredzēts nodibināt uzņēmumu, septembrī paredzēta ražošanas iekārtu piegāde un uzstādīšana, un jau šā gada oktobrī tiktu sākta dzeramā ūdens ražošanas un pirmā produkcija nonāktu veikalu plauktos.

Pievienot komentāru