autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Sākušās cīņas par vairāku miljonu latu vērto policijas auto iepirkumu

Iekšlietu ministrijas (IeM) Nodrošinājuma valsts aģentūra turpina iepirkumu par transportlīdzekļu nomu nākamajiem pieciem gadiem Valsts policijas (VP) vajadzībām. Policijai nepieciešami apmēram 800 dažāda veida auto, un par to izmantošanu operatīvajā līzingā paredzēts maksāt līdz sešiem miljoniem latu.

Šāds iepirkums nepieciešams, jo gada beigās beigsies pirms pieciem gadiem noslēgtais nomas līgums un policijai esošie apmēram 750 transportlīdzekļi būs jānomaina ar jauniem, raksta NRA.lv.

Konkurss, kurā piedāvājumus var iesniegt līdz 1. aprīlim, faktiski ir sācis bremzēties, jo sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojam (IUB) par iepirkuma nolikumu iesniedzis Volvo, Renault un Dacia pārstāvis SIA Mūsa motors Rīga.

Zīmīgi, ka uzņēmuma padomes priekšsēdētāja vietnieks ir Jānis Āboltiņš, valdošās apvienības Vienotība spilgtās politiķes, Jaunā laika valdes un 10. Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas vīrs. Līdz ar to tiek radītas bažas tam, cik nozīmīgs faktors jauno policijas auto pretendentu atlasē būs politiskajām aizkulisēm. Kā zināms, Vienotības pārstāve, iekšlietu ministre Linda Mūrniece ir iesniegusi demisiju un paliks amatā līdz 6. jūnijam. Pagaidām nākamie iespējamie pretendenti uz šo amatu nav zināmi, bet auto iepirkuma konkurss varētu arī nenoslēgties līdz jūnija sākumam, īpaši, ja to bremzēs ar sūdzību iesniegšanu IUB.

Lai gan ministram formāli nav ietekmes uz ministrijas rīkotajiem iepirkumu konkursiem, kuluāros izteikti pieņēmumi, ka ministrs var sniegt palīdzīgu viedokli kādiem ieinteresētiem uzņēmējiem. Situācija, kurā sūdzību par IeM struktūrā izstrādāto nolikumu iesniedzis uzņēmums, kura pārstāvis ģimeniskām saitēm saistīts ar Vienotības politiķi, iespējams, nozīmē, ka Mūrniece nav bijusi pretimnākoša konkursa nolikuma izstrādes vai konkursa ietekmēšanā.

J. Āboltiņš Neatkarīgajai klāsta, ka sūdzība rakstīta tikai tādēļ, lai paplašinātu pretendentu loku, kas varētu piedalīties konkursā. “Policijas vajadzībām labas varētu būt Renault. Populārāku un lētāku marku nekā Renault nespēju iedomāties. Varbūt varētu piedāvāt arī apvidus auto Dacia Duster, taču pēc tām prasībām, kas ir iekļautas specifikācijās, nevaram piegādāt.”

“SIA Mūsa Motors Rīga vēlas iesniegt savu piedāvājumu, taču, iepazīstoties ar konkursa nolikumu, radās pārliecība, ka konkursa tehniskajās specifikācijās noteikti nepamatoti ierobežojumi dzinēju tilpumiem, dzinēju jaudai, izmešu apjomam un automobiļu garumiem, kas būtiski ierobežo pretendentu loku,” sūdzībā raksta uzņēmuma pārstāvis Andrejs Masulis.

IeM valsts sekretāre Ilze Pētersone apgalvo, ka visas nolikuma prasības ir izstrādātas atbilstoši Eiropas Parlamenta direktīvai par izmešu daudzumu, savukārt izmēri noteikti atbilstoši katra dienesta nepieciešamībai. “Policijā ir vairāk nekā desmit dažādas nodaļas, kurās ir nepieciešami auto, un to prasības atšķiras. Policijai ir vajadzīgi četru grupu auto: vieglie, smagie, autobusi un konvoja transports. Līdz ar to ir atšķirīgas prasības par mašīnu garumu un pārējo specifikāciju,” skaidro I. Pētersone.

Sūdzības iesniedzējs gan ir pārliecināts, ka prasības ir pārāk konkrētas un to izpildīšana nozīmētu līdzekļu izšķērdēšanu, apmaksājot ikgadējās nodevas. “Uzskatām, ka dzinēja minimālā tilpuma ierobežojums ir nepamatots pēc būtības un tendēts uz konkursa organizētāja līdzekļu izšķērdēšanu, jo, piemēram, ikgadējās transportlīdzekļu nodevas apjoms ir atkarīgs no dzinēja tilpuma, – jo tas lielāks, jo lielāks ir arī nodoklis; tas nozīmē, ka konkursa organizētājs faktiski mudina šķērdēt tā līdzekļus,” saka A. Masulis.

Taču IeM vadība nešaubās par prasību pamatotību, jo, piemēram, ar mazlitrāžas auto nevarēs noķert jaudīgākās pārkāpēju automašīnas. Tā policijas vajadzībām plānots nomāt līdz 30 vieglos pasažieru vidējās klases auto ar dzinēja darba tilpumu no 2 līdz 2,9 litriem ar turbīnu, dzinēja jaudai jābūt vismaz 220 zirgspēkiem. Mašīnām noteiktais garums vismaz 4,60 metri. No publiski pieejamās autotirgotāju informācijas prasību spēj izpildīt Subaru un Volkswagen ražotāji. Tāpat paredzēts nomāt apmērm 70 vieglos pasažieru auto ar vismaz pusotra litra dīzeļa dzinēju un 90 zirgspēku jaudu. Prasībām atbilst auto, sākot no Hyundai Getz.

“Faktiski katrā no kategorijām iespējami līdz trim dažādiem mašīnu modeļiem, tāpēc pārmetumi, ka konkursa prasības rakstītas vienam ražotājam, ir nevietā. Prasība atcelt motora tilpumus arī nav izpildāma tikai tādēļ, ka tas būtu lētāk. Policijas darbam ir sava specifika, un līdz ar to prasības pēc transportlīdzekļiem ir atbilstošas un tās nav paredzēts mainīt,” norāda I. Pētersone. 2006. gadā, kad notika iepriekšējais iepirkums par tiesībām piegādāt auto VP, parādījās informācija, ka toreizējais iekšlietu ministrs Dzintars Jaundžeikars pārsniedzis savas pilnvaras saistībā ar auto iepirkuma konkursu, lobējot Hyundai un Volvo markas auto iepirkumu.

Autors: Kristaps Kārkliņš / NRA.lv

Pievienot komentāru