autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Rīga – dārgākā pārtika, elektrība un transports

Četru cilvēku ģimene, kas dzīvo sev piederošā 70 km2 dzīvoklī padomju laikā celtā daudzdzīvokļu namā, par pārtiku, mājokli un transportu Rīgā tērē 585 eiro jeb 41% no ģimenes ienākumiem, Viļņā – 526 eiro jeb 40,5%, bet Tallinā 492 eiro jeb 24% no mājsaimniecības rīcībā esošajiem ienākumiem, liecina Swedbank Finanšu institūta veiktais pētījums. Tas atklāj, ka Rīga ir dzīvei dārgākā Baltijas valstu galvaspilsēta.

Augstākā vidējā alga pirms nodokļu nomaksas ir Igaunijā, zemākā – Lietuvā. Latvija ir pa vidu, taču darbaspēka nodokļos Latvijas iedzīvotāji samaksā vairāk nekā kaimiņvalstīs. Ja divu strādājošo vidējā alga uz papīra Tallinā ir 2404 eiro, tad darbaspēka nodokļos ir jāsamaksā 451 eiro. Latvijā no 1647 eiro ienākumiem nodokļos tiek atskaitīti 347 eiro. Tiesa, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ienākumi palielinājušies visās trīs Baltijas valstīs. Turklāt Lielākais ienākumu kāpums bijis Latvijā.

«Neskatoties uz to, Tallinas ģimenes turpina audzēt finansiālo pārsvaru, gan pateicoties mazākiem nodokļiem no ienākuma, gan arī teju trīskārt lielākam ģimenes valsts pabalsta apmēram, salīdzinot ar Latviju. Ja Latvijā šis pabalsts šogad saglabājies nemainīgs un par diviem bērniem kopā veido 34,14 eiro, tad Igaunijā tas audzis vēl vairāk un iepriekšējo 90 eiro vietā nu kopā veido 100 eiro,» NRA.lv atklāj Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

Pārtikai lielākie tēriņi

Pārtika joprojām ir lielākā mājsaimniecību izdevumu pozīcija visās Baltijas galvaspilsētās. Rīgā pārtikas iegādei vidusmēra ģimene tērē 22%, Viļņā – 24%, bet Tallinā – 15%. Balstoties uz 2016. gada februārī apkopotajiem datiem Baltijas valstu galvaspilsētu lielveikalos, visaugstākās izmaksas par optimālu pārtikas grozu ir ģimenei Rīgā – 320 eiro. Zemākas tās ir Tallinā – 311 eiro un Viļņā – 310 eiro. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, izdevumi par pārtiku absolūtos skaitļos nedaudz pieauguši ģimenēm visās Baltijas valstīs. Rīgā ģimene šim mērķim šogad tērē vidēji par 8 eiro, Tallinā – par 12 eiro, bet Viļņā – pat par 18 eiro mēnesī vairāk.

Vērts atzīmēt, ka, saskaņā ar pētījumu kompānijas Nielsen datiem, visās trīs Baltijas valstīs iedzīvotāji aktīvi izmanto un paši meklē dažādus akciju piedāvājumus. Vairāk nekā 40% pārtikas un ikdienas patēriņa preču Latvijā tiek iegādātas atlaižu laikā. Gandrīz puse (47%) no pircējiem Latvijā iepērkoties meklē īpašās cenas, tajā skaitā 11% gatavi mainīt iepirkšanās vietu, lai saņemtu labāko cenas piedāvājumu. 18% pircēju akciju piedāvājuma rezultātā regulāri iegādājas dažādu zīmolu preces, bet teju trešdaļa (29%) tās pērk tikai tad, ja noteiktais zīmols jau iepriekš iecienīts.

Rīgā nedraudzīgākais NĪN

Četru cilvēku ģimenei, kas dzīvo sev piederošā 70 kv.m plašā mājoklī daudzdzīvokļu namā, ik mēnesi mājoklis izmaksā aptuveni 165 eiro Rīgā, 181 eiro – Tallinā un aptuveni 152 eiro Viļņā. Salīdzinot ar pagājušo gadu, izdevumi par mājokli ģimenēm Baltijas valstu galvaspilsētās nedaudz samazinājušies, kas galvenokārt skaidrojams ar siltuma izmaksu kritumu – Viļņā ap 7% (radot nepilnu 6 eiro ietaupījumu mēnesī) un 16 līdz 18% Rīgā un Tallinā (radot līdz pat 15 eiro lielu ikmēneša ietaupījumu).

«Salīdzinot ar situāciju kaimiņvalstu galvaspilsētās, Rīgas ģimenes iegūst no zemākajiem apkures, ūdensapgādes un kanalizācijas tarifiem, savukārt Viļņā dzīvojošie var novērtēt zemākās ar apsaimniekošanu saistītās izmaksas. Rīgas iedzīvotājiem jārēķinās ar dārgāko elektroenerģiju un nekustamā īpašuma nodokļa maksājumiem, ko attiecīgas ģimenes Tallinā un Viļņā nemaksā vispār. Lai gan šogad Rīgā palielināta nekustamā īpašuma nodokļa likme zemei (1,5% līdzšinējā 1% vietā), pieņemtās izmaiņas paredz arī papildu atlaides ģimenēm ar bērniem – nu uz nodokļa atlaidēm 50%–70% apmērā var pretendēt arī ģimenes ar vienu un diviem bērniem. Gala rezultātā nekustamā īpašuma nodokļa maksājums gan par dzīvokli, gan par zemi vairumā gadījumu ģimenēm Rīgā pat samazinās, neskatoties uz nodokļa likmes izmaiņām,» skaidro E. Kropa.

Bezmaksas transports tikai Tallinā

Salīdzinot ar kaimiņvalstu galvaspilsētām, Rīga arvien ir līdere sabiedriskā transporta izmaksu ziņā. Pēdējā gada laikā situācija transporta izmaksu jomā palikusi nemainīga – Rīgā dzīvojošai ģimenei ik mēnesi transportam jāatvēl 100 eiro jeb 7% no ģimenes ikmēneša ienākumiem, ja abi vecāki pērk mēnešbiļetes visiem transporta veidiem visām dienām. Skolēniem sabiedriskais transports ir par brīvu. Iegādājoties sabiedriskā transporta mēnešbiļetes Viļņā, ģimenei mēnesī jāšķiras no 64 eiro, tas ir, aptuveni 5 procentiem no kopējā budžeta. Savukārt Tallinas iedzīvotāji sabiedriskajā transportā turpina pārvietoties bez maksas.

Ilze Šteinfelde

Foto:mar_qs/https://pixabay.com/en/users/mar_qs-1536760//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru