autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Neticība privātajiem RNP var pasargāt no privatizācijas

Norādot uz daudziem trūkumiem “Rīgas namu pārvaldnieka” darbībā, auditors galvaspilsētas pašvaldībai rekomendējis to nodot privatizācijai. Tomēr partiju līderi, kas 29. augustā startēs Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, šim ieteikumam nevēlas sekot. Centrālais arguments ‒ privāts apsaimniekotājs nebūs ieinteresēts sociāli neaizsargātāko rīdzinieku interešu aizsardzībā, vēsta NRA.lv.

Saskaņā ar Rīgas mēra amatā tolaik nule nokļuvušā Oļega Burova rīkojumu uzsāktajā auditā “Rīgas namu pārvaldniekā” (RNP) secināts, ka Rīgas domes līdzdalība RNP nav lietderīga un būtu jāizbeidz. Auditoru ieskatā, līdz kārtējā līdzdalības izvērtējuma veikšanai RNP ir jāveic darbības, kas veicina dzīvojamo māju pārvaldīšanas pienākumu nodošanu dzīvokļu īpašnieku biedrībām vai citai dzīvokļu īpašnieku kopības izraudzītai personai, lai ar laiku līdzdalību RNP izbeigtu.

Galvaspilsētas atslēgas līdz Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām, kas paredzētas 29. augustā, ir tās pagaidu administrācijas rokās. Administrācija pārstāv Tieslietu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības, kā arī Finanšu ministriju, kas attiecīgi ir Jaunās konservatīvās partijas, “Attīstībai/Par!” un “Jaunās Vienotības” rokās. Visas partijas apņēmušās vēlēšanās startēt un iegūt Rīgā varu. Taču administrācijai nav rīdzinieku dota mandāta, tāpēc tā lēmumu par pašvaldības uzņēmuma nodošanu privatizēšanai nedrīkst pieņemt. Uz to, ka šis jautājums būs jāizšķir jaunievēlētajai domei, norādījis arī pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics.

Neuzticas privatizācijai

Nedaudz vairāk kā trīs mēnešus pirms plānotajām vēlēšanām uz Rīgas mēra amatu cerošie politiķi sliecas nepiekrist auditora rekomendācijām. Tā Rīgā visilgāk pie varas bijušās “Saskaņas” kandidāts mēra amatam Konstantīns Čekušins uzskata, ka RNP nodošana privatizācijai būtu nepareiza rīcība, jo tas apdraudētu sociāli neaizsargātākos rīdziniekus.

“Uzņēmums savā ziņā pilda sociālo lomu, un privātais nekādā gadījumā to nepildīs. Mēs to zinām no pieredzes, bijuši gadījumi, kad pēc privatizācijas pakalpojumi kļuva dārgāki un iedzīvotājiem tas neko labu nedeva,” norādīdams, ka privātais uzņēmējs nebūs ieinteresēts apsaimniekot mājas, kas nespēj norēķināties par saņemto pakalpojumu, saka Rīgas mēra amata kandidāts.

Čekušins nenoliedz, ka RNP darbam nepieciešama optimizācija, taču viņš saskatot neveselīgu tendenci pēc iespējas vairāk pašvaldības uzņēmumu nodot privatizācijai. “Uzskatu, ka tas ir bīstams process. Pilsēta nedrīkst visu pārdot, ne tikai RNP,” saka politiķis.

Sociālā funkcija

Līdzīgās domās ir arī ilggadējās “Saskaņas” sabiedrotās, nu teju sīvākās konkurentes – “Gods kalpot Rīgai” kandidāts mēra amatam Oļegs Burovs. Viņš atgādina, ka tieši viņš atlaidis RNP valdi un aizsācis auditu uzņēmumā, taču ierosinājumam to privatizēt vismaz pagaidām nespējot piekrist.

“Kad tika saņemti audita rezultāti, diskusija aizgāja pavisam nepareizā virzienā – atsavināt RNP vai neatsavināt. Uzņēmumu vajadzētu sakārtot, jo tas nav noslēpums, ka vairākās pozīcijās tas darbojas nesaimnieciski,” saka O. Burovs.

Bijušais Rīgas mērs gan atzīst, ka RNP veiktās funkcijas nav īsti pašvaldībai piekrītošas – apsaimniekot privātīpašumus, taču atbildība pret sociāli neaizsargātajiem esot svarīgāka.

“Ir mājas ar pozitīvu bilanci, kuras labprāt jebkurš privātais paņemtu jau šodien, un ir mājas ar negatīvu bilanci, kur dzīvo sociāli neaizsargāti iedzīvotāji, un tās mājas neviens privātais neņems, un tad vienalga pašvaldība būs spiesta pildīt šo darbu,” nākamā Rīgas domes sasaukuma priekšā stāvošo dilemmu ieskicē O. Burovs.
RNP varētu būt izņēmums

“Attīstībai/Par!” un “Progresīvo” kopējais saraksts, pēc socioloģisko aptauju rezultātiem, Rīgas vēlētāju vidū ir viens no populārākajiem un ar nopietnām cerībām veras uz Rīgas mēra amatu. Tā kandidāts Mārtiņš Staķis līdzīgi niknākajiem konkurentiem nav gatavs nodot RNP privatizēšanai. Šis varētu būt viens no izņēmumiem.

“Lai arī kopumā tajos pakalpojumos, kuros privātie var sniegt labāku servisu, pašvaldībai nevajadzētu iet iekšā, RNP jāpaliek kā domes kapitālsabiedrībai, jo tas var risināt ne tikai saimnieciskos, bet arī sociālos jautājumus. Privātie var nebūt ieinteresēti kaut ko apkalpot, kamēr RNP tas būtu jādara, jo tas ir Rīgas domes uzdevums parūpēties par sociāli neaizsargātākajiem,” saka M. Staķis.

Uzskatot, ka garajās cīņās no Rīgas domes opozīcijas flanga tieši viņš nopelnījis godu kļūt par Rīgas mēru, arī “Jaunās Vienotības” kandidāts šim amatam Vilnis Ķirsis sliecas neticēt ieguvumiem, kurus varētu solīt RNP privatizācija.

“Gādīgam pilsētas saimniekam jādomā par ieguvumiem pilsētas iedzīvotājiem, un, no šāda skatpunkta vērtējot auditoru ierosinājumu Rīgas domei piederošo kapitāldaļu RNP pārdošanu jeb privatizāciju, es saredzu lielus riskus – pirmkārt, ir iespējama apsaimniekošanas izmaksu vēl lielāka sadārdzināšanās,” pauž V. Ķirsis.

Jānis Lasmanis

Foto: F64

Komentāri ir slēgti.